Yazar
Giriş Tarihi : 28-09-2016 00:00   Güncelleme : 28-09-2016 00:00

BESLENME ILE KANSERDEN KORUNMAK MÜMKÜN MÜ ?

BESLENME ILE KANSERDEN KORUNMAK MÜMKÜN MÜ ?

Günümüzün en sik hastaliklarindan olan kanser belli bir doku veya organdaki hasarli hücrelerin kontrolsüz olarak çogalmasi seklinde tanimlanir. Dengesiz beslenme kansere neden olan baslica etkenlerden biridir. Kanserin beslenme ile yaklasik % 35 oraninda bir ilgisi vardir. Besinler üretim asamasindan soframiza gelene kadar birçok asamadan geçerler.  Besinin fiziksel veya kimyasal degisiklere maruz kalmasi durumunda besin sagligi olumsuz etkileyecek hale gelmektedir. Kanser günümüzde geçmisten daha çok ve kentlerde kirsal kesimlerden daha çok görülmektedir. Bunun nedenlerine baktigimiz zaman karsimiza yine kisinin degisen beslenme aliskanliklari çikmaktadir.

Vücutta yanlis beslenme sonucu görülen  kilo artisi yasayan kisilerde bazi kanser türleri normal kilosunda olan kisilere göre daha sik gözlenmektedir. C vitamininin mide ve kalin bagirsak kanserlerinin önlenmesinde önemli bir etkisi vardir. Özellikle sigara içen kisilerde C vitamini ihtiyaci sigara içmeyenlere oranla daha yüksektir.  Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmeniz gerekmektedir. Yesil sebzeleri gün içerisinde mutlaka tüketmelisiniz. Yanmis besinler karsinojen  madde içerirler. Yanmis besinleri tüketmemeniz gerekmektedir. Yiyecekleri kizartmak yerine haslama, firinda pisirme gibi pisirme yöntemlerini tercih etmelisiniz.  Posa tüketiminiz günlük 25- 35 gram arasinda olmalidir. Haftada en az 3 gün 30 dk egzersiz yapmaniz gerekir.

Salam, sosis, tütsülenmis besinler, tuzlanmis besinler, rafine sekerler, hamburger, tereyagi, içyagi ve yagda kizarmis besinler kanser riskini arttiran besinlerdir. Taze sebzeler ve meyveler, süt, yogurt, peynir, yumurta, ceviz, findik gibi besinler ise kanser olusum riskini azaltan besinlerdir.

Yapilan bazi çalismalarin sonuçlarina göre; Lahanada bulunan izosiyanatlarin meme ve kolon kanserini önledigi, domateste bulunan likopenin prostat kanserini önledigi, soya fasülyesinde bulunan fitoöstrojenlerin rahim ve meme kanserini önlemede etkili oldugu belirtilmistir.

Kanserli hastalar için sabit bir beslenme plani mevcut degildir. Kanserli hastalarda beslenme hastada mevcut kanserin türüne, hastaya uygulanan tedavinin sekline, tedavi sonucu meydana gelen yan etkilerin türüne ve siddetine göre degismektedir.