Sağlık
Giriş Tarihi : 09-02-2018 14:05   Güncelleme : 09-02-2018 14:05

Beslenme Çantasina Süt Koymayi Unutmayin!

Okullarin açilmasiyla ögrenciler için yogun bir dönem basliyor. Çocuklarin basarili ve saglikli bir egitim dönemi geçirmeleri için beslenme sekilleri oldukça önem tasiyor. Içerdigi besin ögeleri ve vitaminler ile çocuklarin kemik ve kas gelisimini, dikkat ve temel gelisim süreçlerinin tümünü etkileyen süt tüketimi konusuna dikkat çeken uzmanlar, çocuklarin günde en az iki bardak süt içmesi gerektiginin altini çiziyor

Beslenme Çantasina Süt Koymayi Unutmayin!

Çocuklarin enerji ve besin ögelerini yeterli miktarda almalari, büyüme ve gelismeyle birlikte okul basarisini ve zihinsel performansi da olumlu yönde etkiliyor. Çocuklarin zihinsel ve fiziksel gelisiminde ihtiyaci olan protein, kalsiyum, fosfor gibi besin ögeleri ile B2, B6, B1 ve A vitaminleri süt tüketimi ile karsilanabiliyor. Uzmanlar, çocukluktan itibaren düzenli süt tüketimi ile saglikli bir bedene sahip olunabilecegini vurgularken, Saglik Bakanligi tarafindan yayinlanan Türkiye Beslenme Rehberi’nde de çocuklarin ve ergenlik dönemindeki gençlerin gelisimi için her gün düzenli olarak 2-4 bardak süt içmesi gerektigi belirtiliyor.

Saglikli bir yasam sürmek için her gün düzenli olarak ve yeterli miktarda süt tüketilmesinin önemini ifade eden Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Baskani Prof. Dr. Neriman Inanç, “Süt, sadece çocukluk ve gelisme dönemlerinde degil, her yasta içilmesi gereken bir besin. Ancak gelisme çaginda sütün önemi daha da artiyor. Saglikli bir vücudun temellerinin atildigi bu dönemde içilen süt hem fiziksel büyüme ve kemik gelisimi hem de zihinsel gelisimin saglikli bir sekilde tamamlanmasinda önemli rol oynar. Bu nedenle çocuklariniza süt içirin ve güvenli ve saglikli ambalajli sütü tercih edin” dedi.

Süt içmeyi sevmeyen çocuklarin gereken besin katkisini alabilmesi ve süt içme aliskanligi kazanabilmesi ise aromali sütler sayesinde mümkün oluyor.