Malatya
Giriş Tarihi : 11-03-2018 18:49   Güncelleme : 11-03-2018 18:49

Besir Dernegi Gençleri Bagimliliktan Kurtariyor

Madde bagimliligi ülkemizde özellikle genç yastaki bireylerin ciddi problemlerinden biridir. Genellikle ailevi sorunlar, maddi ve manevi bosluk hissi, ya da yeni tasinilan sehre adapte olamadigi için uyusturucu madde kullanimina yönelen gençlere Besir Dernegi, projeleriyle bu bagimliliktan kurtulmalari için umut asiliyor. “Gelecegimize Sahip Çikalim, Gençlerimizi Madde Bagimliligindan Koruyalim” sloganiyla yola çikan dernek, Gençlik Rehabilitasyon Merkezleri ve daha birçok örnek projeyle kaybolmus gençlere yol gösteriyor

Besir Dernegi Gençleri Bagimliliktan Kurtariyor

Sekiz bakanligin ortak çalismasi sonucunda ortaya çikan, 2017 yilinda yayimlanan “Uyusturucu ile Mücadele Faaliyet Raporu”na göre, Türkiye’de 2007’den bu yana 2 bin 148 kisi madde kullanimindan yasamini yitirdi. Çesitli raporlara göre Türkiye’deki gençlerin hayatlarinda en az bir kere uyusturucu madde kullanma orani yüzde 15 civarinda. Bu oranin ise giderek artmasindan endise ediliyor. Madde kullaniminin önüne geçmek için herkese önemli görevler düstügünü belirten Besir Dernegi Genel Baskani Yrd. Doç. Dr. Cevdet Sanli, bu konunun üstünde özenle durduklarini belirterek rehabilitasyon merkezleri, sempozyumlar ve sosyal kulüpler ile toplumun her kesimini bilinçlendirmeye çalistiklarini ifade etti.

“GELECEK IÇIN, GENÇLER IÇIN ÇALISIYORUZ”

Gençleri madde bagimliligindan kurtarmak için gelistirilen projelerden birinin “Gençlik Kulüpleri” oldugunu belirten Dernek Genel Baskani Cevdet Sanli, “Kulübümüzde sosyal, kültürel, sanatsal, sportif faaliyetler ve izcilik faaliyetleri düzenlenecek. Besir Derneginin yürüttügü çalismayla drama atölyesinde görev alan çocuklara, diger durumlarda da oldugu gibi, yardimlar resit oluncaya kadar devam edecek. Ayrica fotografçilik, satranç, ebru, tiyatro ve kisa film, voleybol ve yüzme kurslari gençler için gerçeklestirdigimiz projelerden. Spor turnuvalari, piknik ve geziler düzenlenerek gençlerin sosyallesmesine katki sagliyoruz. Besir Derneginin Genç-Kon, Genç Besir ve Mostar Gençlik ile 2013 yilindan beri yürüttügü sempozyumlarla farkli bölgelerde gençler ve aileler madde bagimliligi hakkinda bilinçlendiriliyor” diyerek projenin detaylari hakkinda bilgi paylasti. Bu proje kapsaminda daha birçok sosyal kulüp açmayi amaçladiklarini belirten Sanli, “Bizler gençlerimize sahip çikarak gelecege de yön veren fertler yetistirmek arzusundayiz. Gelecek için, gençler için çalisiyoruz. Bu çalismalar neticesinde zamanla birçok gençlik merkezi daha açmayi hedefliyoruz” diyerek konunun üstünde özenle durduklarini belirtti.

TOPLUM GENÇLERDEN SORUMLU

 

Madde bagimlisi çocuklarin kimi ailevi sorunlardan, kimi maddi ve manevi bosluktan, kimi de göç ederek geldigi sehre adapte olamamaktan dolayi birtakim sikintilar yasayarak uyusturucu madde kullanimina yöneliyor. Gençleri içine düstükleri bu kötü yoldan kurtarmak için toplumun üstüne düsen görev ve sorumluluklari oldugunu belirten Besir Dernegi Genel Baskani Yrd. Doç. Dr. Cevdet Sanli, “Toplum, içerisinde yasayan madde bagimlisi gençlere karsi duyarli olmali ve bu konuda hassas davranmali. Biz Besir Dernegi olarak yaptigimiz rehabilitasyon çalismalari ile su zamana kadar çok sayida genci madde bagimliligindan kurtardik. Toplumu da bu yolda bilinçlendirmeye devam edecegiz.” diyerek konu üzerinde çalismalarinin yogunlasacagini bildirdi.