Röportaj
Giriş Tarihi : 23-06-2021 16:22   Güncelleme : 23-06-2021 16:22

Berberler Çırak Bulamıyor

Kimine göre esnaf, kimine göre sanatkar, kimine göre ise sabır taşı. Geçmişten bugüne toplumun her zaman ihtiyaç duyduğu berberler artık çırak bulamayacak duruma geldi. Ahilik kültürü ile modern estetiğin birleştiği Berberlik mesleğinin inceliklerini işin mutfağında olan Berber Yunus Emre Selçuk İle konuştuk.

Berberler Çırak Bulamıyor

 

Berberlik Mesleğini ile ne zaman tanıştınız?

Berberlik küçüklüğümden bu yana benim için bir meraktı. 14 yaşındayken çıraklığa başladım ve ustamın yanında bu sanatı öğrenmeye çalıştım. Çok hevesliydim bu işe. Hem merak hem de el becerisi olunca kısa süre içerisinde kalfalığa yükseldim. Kalfalık döneminin ardından artık bir usta olmuştum. Gecem Kuaför Salonu ismiyle kendi mahallemde bir berber dükkanı açtım. Yaklaşık 17 yıldır bu mesleği yapıyorum.

Bu işe küçük yaşlarda başladığını belirttiniz. Peki, sizler yetiştirecek bir çırak bulabiliyor musunuz?

Usta ve çırak ilişkisi geleneksel bir yapıya sahip. Çırak bu işi öğrenmek isterse ve gerçekten bu mesleğe merakı varsa bu işe başlar. Yeni nesil genelde bir zanaat veya bir meslek öğrenmek yerine masa başı işlerin peşine düşüyor. Yeni nesil gençlerden birine al şu faraşı süpürgeyi yerleri süpür dediğiniz de onun ağırına gidiyor. Çırak yetiştirmekten ziyade çalışacak eleman dahi bulamıyoruz. Ne yazık ki sonu olmayan ve her zaman insanların ihtiyacı olan bir meslek bu duruma sürükleniyor. Gençlerimize veya çocuklarımıza küçük yaşlardan bu tarz mesleklerin sevdirilmesi gerekiyor.

Berberlik Mesleği sizce sabır gerektiren bir iş mi?

Bir market veya bir ticarethane de müşterilerinizi ağırlar ve satışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bir Berber iseniz, gelen her kişiye bir müşteri gözüyle değil de aileden biriymiş gibi davranıyorsunuz. O mahallede size tıraşa gelen kişiler hangi saç stilinden hoşlanır, sakalını jiletle mi keser, makine ile mi keser hepsini bilirsiniz. Misafiriniz o tıraş koltuğuna oturduğunda ise ya kendi mesleğinin inceliğinden ya da başından geçen bir olaydan bahseder. Hem misafirinizi dinleyip hem de onun hoşuna gidecek şekilde bir tıraş yapmak ise büyük bir dikkat istiyor. Genelde hoş vakit geçiriyorsunuz. Bazen çok farklı insanlar da gelebiliyor. Kimi beğenmedim diyerek sesini yükseltiyor, kimi ise ben bunu mu istedim diyerek sabırları zorluyor. İşte o noktada sabır devreye giriyor. Diğer misafirlerinizin rahatsız olmaması için büyük bir sabır gerekiyor.

Geçmişten gelen bir ahilik kültürü var. Ahilik kültürünü modern estetik ile nasıl buluşturuyorsunuz?

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu'da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir gelenektir Ahilik kültürü. Bizler de Ahilik kültürünü Berberler olarak devam ettirmeye çalışıyoruz. Geleneklerimizden kopmayarak işlerimizi yürütsek de modern bir anlayış ile de hem gençleri hem de o dönemin modasına uymak isteyen kişileri memnun etmeye çalışıyoruz. Standart bir kalıp üzerinden aynı modeller ile o dönemde mahsur kalmayarak, yeniliklere açık bir şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz.

Ekonomik olarak yeterli bir meslek mi?

Ekonomik olarak bu işin ustalığını yaparak devam ederseniz eğer güzel bir gelir kaynağı var. Misafirlerinize hoş davranıp estetiğe dikkat ederek işinizi yaptığınızda her zaman o koltuğunuz dolu kalır. Pandemi döneminde en çok maddi kayba uğrayan meslek kollarının başında berberler geliyor. Bu dönemde aylarca hiç iş yapamadık. Yeni normalleşme ile birlikte ve aşılama çalışmalarının hızlanması ile birlikte yeniden işlerimiz açılmaya başladı. İnşallah bundan sonraki süreçte daha iyi bir şekilde devam ederiz.

Ebubekir Atilla’nın Röportajı