Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-03-2021 17:30   Güncelleme : 18-03-2021 17:30

Berber ve Kuaför Fiyatları Zamlandı

Yaklaşık 1 yıldır devam eden pandemi sürecinde bir süre işyerleri kapalı kalan ve daha sonra faaliyete başlayan Berberler ve Kuaförler odası tarafından verilen hizmet ücretlerinde zam kararı alındığı duyuruldu. Girdi fiyatlarının artması nedeniyle alınan zam kararının ise mecburiyetten kaynaklandığı kaydedildi

Berber ve Kuaför Fiyatları Zamlandı

Zam kararı ile ilgili olarak açıklama yapan Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ramazan Toptaş, zammın gerekçesini; “Pandemiden dolayı esnaflarımız belli bir süre bir kapalı kaldılar. Süreç içerisinde işyerlerimiz 55 gün kapalı kaldıktan sonra tekrar açıldı. Bu süreç içerisinde Tabii bazı ürünlerimizde yüzde 100 civarında, bazı ürünlerimizde de 100 in üstünde bir artışı yaşandı. En fazla artış da Kozmetik ürünlerinde oldu. Bunun yanında tek kullanımlık malzemelere ise bize bir ekstra bir külfet getirdi. Bizler de tamamen esnaflarımızın talepleri doğrultusunda fiyat artışına gitmek zorunda kaldık ve bugün itibariyle de. Bay bayan kuaförlerimizin yeni fiyat tarifeleri çıkmıştır. Bununla ilgili daha önce de biliyorsunuz kozmetiklerdeki fiyat artışından dolayı biz de mecbur fiyat artışına gitmek zorunda kaldık. Daha önce biz bunları dile getirmiştik. Bu kozmetik ürünlerinde indirime gidilsin bizde fiyatları geri çekelim diye bir talebimiz vardı. Ama maalesef halen şu gün olmuş kozmetik ürünlerine halen aşırı derecede artış olduğundan dolayı camiamıza olarak biz de mecburen fiyat artışına gitmek zorunda kaldık ve bugün itibariyle de bütün salonlarımızda yeni fiyat tarifesi ile çalışmaya başladılar.”

“ÇARESİZ KALINCA ZAM YAPTIK”

Yapılan zammın bazı hizmetlerde yüzde 25-30 civarında, bazı hizmetlerde, biraz daha yüksek olduğunu kaydeden Toptaş, “Dediğim gibi çaresiz kaldığımız için bunu yapmak zorundaydık. Meslektaşlarımız bugün itibariyle zamlı fiyat tarifeleriyle çalışmaya başlayacaklar. Vatandaşlardan tepki olabilir saygı duyacağız. Ama meslektaşlarımız gerçekten zor durumda. Pandemi’den dolayı yüzde 70 civarında iş kaybımız var. Hala salonlarımızda 1 yıldır gelmeyen bizim müşterilerimiz var. Şimdi piyasayı siz hepiniz biliyorsunuz Tabii pandemi ortadan kalksa işlerimizde de artış olacaktır. İnşallah Ben bu yaz döneminin çok güzel geçeceğini işlerimiz de patlama olacağını tahmin ediyorum. Çünkü aşırı derecede artışlar var. Bazı ürünlerimizde de yüzde 100’ün üstünde artış var. Bunlar geriye çekilsin biz fiyat tarifelerimizi artırmayalım. Ama çaresiz kaldığımız için mecburen artırmak zorunda kaldık. Berber ve Kuaför Güzellik Salonları camiasını bu süreçte biraz ön plana çıkarttılar. Esnafımızı çok mağdur ettiler. Mesela o kapalı sürede 11 Mayıs'ta açıldığı zaman berber ve kuaförün 3-4 gün süre içerisinde güzel bir iş yaptığını gördük. Ondan sonra da bir algı yapıldı. Ortaya bir şeyler atıldı. Berber ve Kuaför Güzellik salonunun bu virüsü yaydığını duyurdular. Bu da Malatya’da çıktı ve bütün Türkiye'yi etkiledi. İşlerimizde, cirolarımızda yüzde 70 oranında iş kaybına uğradı ve halen o devam ediyor. Biz bütün önlemlerimizi almışız. Bütün hijyen kurallarına uyarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. İkinci kapanma durumu inşallah olmaz. Allah bir daha o kapatma suresini kimseye yaşatmasın. Biz bir daha öyle bir şey kaldıramayız. Bu yüzden sürekli denetimler yapıyoruz. Meslektaşlarımızla sürekli iç içeyiz. Salonlarımız bütün hijyen kurallarına uyumuş, uyarak çalışmalarına devam ediyorlar.”

A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay