Genel
Giriş Tarihi : 28-03-2021 23:42   Güncelleme : 28-03-2021 23:42

Beraat Kandilinde Camiler Doldu

Ramazan ayını müjdeleyen Berat Kandili ilimizde de ihya edildi. Kandil nedeniyle İl Müftülüğü tarafından Yatsı Namazı Öncesi Çöşnük Eyüp Sultan Camiinde program düzenlendi.

Beraat Kandilinde Camiler Doldu

Ramazan ayının habercisi olarak bilinen Beraat Kandili, tüm Türkiye’de olduğu gibi Malatya’daki bütün camilerde de okunan mevlit ve dualarla ihya edildi. Çöşnük Eyüp Sultan Camiinde ise il müftülüğü tarafından resmi program düzenlendi. Okunan Kuranı Kerim ve Mevlidi şerifin ardından İl Müftüsü Veysel Işıldar, mevlit kandilinin Ramazan ayının habercisi olduğunu kaydederek şu ifadeleri kullandı. “Işıldar, şöyle devam etti: “Malum Pandemi’den dolayı bir dönem camilerimiz tamamen ibadete kapatılmıştı. Hamdolsun şu anda pandemi kurallarına riayet ederek camilerimizde ibadet yapılabiliyor. Bu akşam Beraat Kandil’ini için düzenlediğimiz programı idrak ettik. Duamız, niyazımız şu olsun. Yüce Allah bir sonraki gece olan mübarek Kadir Gecesi’ni de idrak etmeyi bizlere nasip etsin. İnşallah bu mübarek Beraat Kandili gecesinde her birimize beraatını sağ elinden alanlardan olmayı nasip eylesin. Yapacağımız dualar mutlaka kolektif olsun, bireysel olmasın. Dualarımız milletimizin, ülkemizin ve ümmeti Muhammed’in içinden geçtiği sıkıntılar için olsun. Çünkü duaya çok ama çok ihtiyacımız var. Geçmişlerimizi de dua edelim ama asıl hayatta olanların daha çok duaya ihtiyacı var dualarımızda onlara yer verelim.”

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından uygulanan “Evde Kur’an Öğreniyorum” projesi hakkında da bilgiler veren Müftü Işıldar, “Evlerimizin Kur’an-ı Kerim’in okunduğu, anlaşıldığı ve yaşandığı evler haline getirmek gayret göstermeliyiz. Bu nedenle de öncelikle Evlerimizde aile fertleriyle cemaatle namaz kılmaya önem ve dikkat edelim. Çocuklarımız cemaatle namaz kılma kültürünü görsünler ve alışsınlar. İçinden geçtiğimiz mübarek geceler bugün idrak ettiğimiz Beraat Gecesi hepimize bir değerler eğitimini veriyor. Cenabı Hak inşallah bu geceyi en istifade edilecek şekilde idrak etmeyi bizlere nasip etsin inşallah” diye konuştu. Program yapılan duanın ardından Yatsı namazının kılınmasıyla sona erdi.

A.Vahap Kaygusuz – A.Nihat Yavuz