Sağlık
Giriş Tarihi : 06-07-2017 14:44   Güncelleme : 06-07-2017 14:44

Benlerinizin Rengine Dikkat!

Kahverengi, siyah, mavi veya cilt renginde… Hemen herkesin vücudunda irili ufakli benler mutlaka oluyor. Dogustan var olan veya sonradan gelisen benlerin çogu zararsiz olsalar da bazilari kansere dönüsebiliyor

Benlerinizin Rengine Dikkat!

Bu tehlikenin adi, dünyada görülme sikligi hizla artan malign melanom! Vücutta hizla yayilarak ölümcül bir tabloya yol açabilen bu cilt kanseri erken teshis edildiginde ise tedavi edilebiliyor. Acibadem Altunizade Hastanesi Estetik – Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahisi Uzmani Dr. E. Çigdem Karadag, bu nedenle benlerin ayda bir düzenli olarak kontrol edilmesinin ve en ufak bir süphede hekime basvurulmasinin yasamsal öneme sahip olduguna dikkat çekiyor!  Deriye rengini veren melanosit adli hücrelerden kaynaklanan bir cilt tümörü olan malign melanom, bir baska deyisle ben kanseri, görülme sikligi en hizli artan kanser türlerinden biri ve cilt kanserlerine bagli ölümlerin en önde gelen nedeni. Son yapilan çalismalar bu kanserin son yillarda 2 kat arttigini ortaya koyuyor. Bu artista günes isinlarina daha fazla maruz kalma, çocukluk çaginda olusan günes yaniklari ile ozon tabakasinda meydana gelen hasar baslica sebepleri olusturuyor.  Malign melanom cilt kanserleri arasinda sadece yüzde 5 oraninda görülse de, bu kanser türlerine bagli ölümlerin yüzde 75 gibi oldukça yüksek bir rakamindan sorumlu tutuluyor. Bunun nedeni ise agresif seyrederek hizla büyüme ve vücutta yayilma egilimi göstermesi. Dolayisiyla tanisi geç dönemde konuldugunda uzak organlara yayilma riski diger cilt kanserlerine oranla daha yüksek oluyor ve tedavi sansi oldukça düsüyor. Estetik – Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmani Dr. E. Çigdem Karadag, bunun aksine erken evrede yakalandiginda tedavi sansinin yüzde 85-99 gibi yüksek bir oranda seyrettigini belirterek, “ Malign melanomun ilk belirtisi bende gelisen bir degisiklik veya yeni çikan bir ben olabiliyor. Dolayisiyla benlerde olusan degisikliklerin göz ardi edilmemesi çok önemli” diyor.

Bu belirtiler melanoma habercisi olabilir

Dr. E. Çigdem Karadag, yeni olusan bir ben ya da ciltte renk degisiklikleri (siyah ya da kahverengi) varsa ya da mevcut bende asagida yer alan degisiklerden biri bile olustuysa zaman kaybetmeden hekime görünmeyi ihmal etmemeniz gerektigi uyarisinda bulunuyor.

·         Gittikçe büyüyorsa,

·         Sekli degisiyorsa, (düzensiz sinirlarinin olmasi)

·         Rengi degisiyorsa, (siyah ya da kahverengi)

·         Kasintili ya da kanamali ise,

·         Üzeri kabuk bagliyorsa ya da iltihap görüntüsü varsa,

·         Özellikle 3 ya da daha fazla tona sahip ise melanoma belirtisi olabiliyor.

Günes yaniklari en önemli risk faktörü

Vücudumuzdaki bir benin kansere dönüsmesi için travmaya maruz kalmasi gerekiyor. Günümüzde bu travmalarin olusmasinda basrolü ise günes isinlari oynuyor. Bu yüzden yaz aylarinda benlerin kansere dönüsme riski artiyor. Özellikle çocukluk döneminde olusan günes yaniklari malign melanoma açisindan önemli bir risk faktörünü olusturuyor. Bir baska önemli etken de günes isinlarina aniden ve yüksek dozda maruz kalmak Dr. E. Çigdem Karadag bu nedenle özellikle yaz mevsiminde günesin çok dik geldigi 10.00 - 16.00 saatleri arasinda günes temasindan kaçinmanizin son derece önemli oldugu uyarisinda bulunuyor.

BASLICA TEDAVISI CERRAHI YÖNTEM

Melanoma, erkeklerde omuz ve kalçalarda veya bas ve boyunda gelisirken, kadinlarda kol ve bacaklarda daha sik ortaya çikiyor. Bu kanser türünün baslica tedavisini ise cerrahi yöntem olusturuyor. Estetik – Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmani Dr. E. Çigdem Karadag operasyonla tümör ve çevresindeki normal dokunun tibbi kriterlerce belirlenen sinirlara uygun olarak çikarildigini belirterek sözlerine söyle devam ediyor: “ Yine ayni seansta, lenf bezi yayiliminin tespiti için modern bir yöntem olan ‘Sentinel lenf bezi örneklemesi’ nükleer tip yardimiyla birlikte yapiliyor. Sentinel (bekçi,nöbetçi) lenf nodu,  deri bölgesindeki olaydan etkilenen ilk lenf nodudur. Sentinal lenf nodunda tümör tespit edilirse o bölgede yer alan lenf bezlerinin tümü temizleniyor. Ameliyattan sonra bu hastalara kemoterapi tedavisi yapiliyor.”