Malatya
Giriş Tarihi : 05-09-2013 11:45   Güncelleme : 05-09-2013 11:45

Belediye 20 milyon avroluk bir proje hazirladi

Malatya Belediye Baskani Ahmet Çakir, Malatya Belediyesi olarak içme suyu, kanalizasyon ve aritma tesisi çamuruyla ilgili büyük bir proje hazirladiklarini belirterek, “Türkiye genelinde hazirlanan projeler içerisinde en kapsamli olarak görülen bir çalisma yaptik. 20 milyon avroluk bir proje hazirladik. 5 yil ödemesiz ve faizsiz kredi kullandirilmasi büyük bir avantajdir” dedi.

Belediye 20 milyon avroluk bir proje hazirladi

Belediye Meclisi, Iller Bankasi’ndan kredi alinmasi yönünde belediye baskanina yetki verilmesiyle ilgili teklifi kabul etti. Eylül ayi olagan toplantisi, Belediye Baskani Ahmet Çakir’in baskanliginda düzenlendi.  Saygi durusu ve Istiklal Marsi’nin okunmasiyla baslayan Meclis Toplantisi’nda gündem disi verilen teklifler görüsülerek, gündeme eklendi. Ardindan gündem maddelerinin görüsülmesine geçildi.

Gündem maddeleri arasinda bulunan 2014 mali yili performans programiyla Dogu ve Kuzey garajlari için ücret tarifesi kabul edildi. Ücret tarifesine göre 14 arti 1 kisiye kadar kapasitesi olan araçlar için 2 lira, 14 arti 1 üzeri yolcu kapasitesine sahip araçlardan 4 lira ücret alinmasina karar verildi. Meclis toplantisinda, imar uygulamalarina iliskin yönetmelik taslaginin görüsmeleri ise ilgili komisyonun talebi dogrultusunda ertelendi.

ALTYAPIYLA ILGILI GENIS KAPSAMLI PROJE HAZIRLANDI

Toplantida, Iller Bankasi’ndan kredi alinmasiyla ilgili islem konusunda belediye baskanina yetki verilmesiyle ilgili teklif kabul edildi. Belediye Baskani Ahmet Çakir, hükümetle Avrupa Yatirim Bankasi protokolü geregi Iller Bankasi araciligiyla, belirlenen konularda avantajli kredi kullanimi imkani sunuldugunu kaydetti. Malatya Belediyesi olarak içme suyu, kanalizasyon ve aritma tesisi çamuruyla ilgili büyük bir proje hazirladiklarini belirten Baskan Çakir, sunlari dedi: “Türkiye genelinde hazirlanan projeler içerisinde en kapsamli olarak görülen bir çalisma yaptik. 20 milyon avroluk bir proje hazirladik. 5 yil ödemesiz ve faizsiz kredi kullandirilmasi büyük bir avantajdir. Projede, Dogu Kollektörü dedigimiz; Üniversitenin oldugu bölgede köyler dahil oranin tamamini kapsayan büyük bir ana kollektör basta olmak üzere hazirlanan bir çalisma. Projenin diger bölümü içme suyu yatirimlari ile ilgili.  Yine, bilindigi gibi belediyelerin en büyük sorunlarindan biri aritma tesisinden çikan çamur. Çamur sorununu çözen sadece 3-4 belediye bulunuyor. Bunlarin birçogunun yatirimi da çok saglikli degil. Bizim yaptigimiz proje çalismalari var. Bunlarin hepsi gerçekten örnek projeler.”

Meclis Toplantisi’nda, Spor ve Yasam Merkezi’ne fitness binasiyla mini golf sahasi gibi alanlarin ilave edilip yap islet devret modeliyle 30 yilligina sinirli ayni hak tesisi yaptirilmasi da kararlastirildi.

IMAR MADDELERI

Gündemde bulunan imar maddelerini de görüsen Belediye Meclisi, bazi maddeleri karara baglarken, bazi maddeleri de imar komisyonuna havale etti. Belediye Meclisi, 2 Ekim Çarsamba günü saat 14.00’de toplanmak üzere dagildi.