Sağlık
Giriş Tarihi : 26-07-2014 13:58   Güncelleme : 26-07-2014 13:58

Bayramda beslenme düzenine dikkat!

Bayram öncesi uyarida bulunan Medical Park Hastanesi Diyetisyeni Penbe Berna Karaca, ilk günlerde yeme içmeye asiri yüklenilmemesini ve sütlü tatlilarin daha fazla tercih edilmesi gerektigini söyledi

Bayramda beslenme düzenine dikkat!

Medical Park Hastanesi Diyetisyeni Penbe Berna Karaca, Ramazan ayinda beslenme düzeni degistigi için ögünlere dikkat edilmesini asiri tatli ve çikolata yenilmesinden kaçinilmasini istedi. Serbetli tatlilardan çok sütlü tatlilarin tercih edilmesini isteyen Karaca, içecek olarak da taze sikilmis meyve suyu ile ayranin daha saglikli olacagini kaydetti. Diyetisyen Karaca, "Ramazan ayinda beslenme düzeni degisiyor ve ögün sayisi düsüyor. Bayramin gelmesiyle normal beslenme düzenine geçen bireylerde genellikle eskisinden de fazla yeme egilimi görülüyor. Bayramda birdenbire asiri yemek yemek, seker, çikolata, agir hamur isleri ve diger tatlilari asiri tüketmek, sindirim sisteminde çesitli rahatsizliklara yol açabilir" dedi.

SÜTLÜ TATLI VE TAZE MEYVE SUYU
Bayram ziyaretlerinde geleneksel olarak ikramlar olacagina dikkat çeken Karaca, "Hafif bir kahvalti ile güne baslanmali, kahvaltida kizartma, kavurma yöntemleriyle pisirilmis besinler yenilmemelidir. Ayrica gün boyu ögün atlanmamalidir. Besinler iyi çignenmeli, yavas yavas ve azar azar yenilmelidir. Bayram boyunca tatli, çikolata tüketimine dikkat edilmeli, çevrenin israrci tutumlarindan ve asiri yeme egiliminden mümkün oldugunca uzak durulmalidir. Hamurlu, serbetli tatlilar yerine sütlü tatlilar tercih edilmelidir. Ikramda bulunurken ise hamur isi tatlilar yerine sütlü tatlilar, taze veya kuru meyveler, bos enerji kaynagi olan içecekler yerine taze sikilmis meyve suyu, az sekerli limonata, ayran içecekler sunulmalidir. Bunlar daha sagliklidir" diye konustu.

SEKER, KALP VE TANSIYON HASTALARI DIKKAT
Seker, kalp ve yüksek tansiyon hastalari ile kronik hastalarin, sürdürdükleri diyete bayram süresince de özen göstermeleri gerektigini vurgulayan Karaca, "Özellikle yaslilar ve tansiyon hastalarinin gün boyu kahve ve çay tüketimlerine dikkat etmeleri gereklidir, günde 2 fincandan fazla kahve tüketmekten kaçinmalidirlar. Seker ve tatlilari fazla kaçirmamalari en asgari sekilde tüketilmelidir. Ramazan ayi boyunca su tüketim aliskanligi degistigi için bayram süresince sivi tüketimine dikkat etmelidirler. Her birey için günlük sivi ihtiyaci farkli olmakla birlikte ortalama 8-10 bardak su yeterli olacaktir" seklinde konustu.
Bir ürünü alirken mutlaka kontrol edilmesi gerektigini kaydeden Karaca, seker ve sekerli ürünleri satin alirken de Bakanlik izini olmasina, son kullanma tarihi geçmemis ve ambalaji bozulmamis olmasina dikkat edilmesini gerektiginin altini çizdi.