Yazar
Giriş Tarihi : 18-10-2017 00:00   Güncelleme : 18-10-2017 00:00

BAYKAL'IN ÖLÜM HABERI

Bu satirlarin kaleme alindigi anlarda son dakika haberleri Deniz Baykal'in beyin ölümünün gerçeklestigini haber veriyordu

BAYKAL'IN ÖLÜM HABERI

Bu satirlarin kaleme alindigi anlarda son dakika haberleri Deniz Baykal'in beyin ölümünün gerçeklestigini haber veriyordu.

Bazi haber kaynaklari da bu haberi yalanliyordu.

"Ölüm haberleri hiç yalan olur mu" derdi rahmetlik nenem.

Ölüm, tüm soguk yüzü ile zaman ve mekân tanimadan her insanin/canlinin ensesinden her an kendini hissettirir ama insanlar buna inanmak istemezler

Varsin insanlar günde bilmem kaç insanin ölümüne sahit olduklari halde kendisinden uzak bilsinler ölümü

Ölüm her insana sah damarindan daha yikin durur.

Ama hiç biri ibret alip da kendine çekidüzen vermezler.

Insanlar ölüm karsisinda kendilerine çekidüzen vereceklerine, dünyanin gidisatina çekidüzen vermekle mesgul olurlar

Yazimizin konusu Deniz Baykal olunca

Asil meslegi avukat olan Baykal, siyasetçilerimizin renkli simalarindan birisi.

 1995-1996 yillari arasinda Basbakan yardimciligi görevini yürüten Baykal, 1992-Subat 1995, Eylül 1995-1999 ve 2000-2010 yillari arasinda Cumhuriyet Halk Partisi'nin genel baskanligini yapmistir. 2002-2010 yillari arasinda Ana muhalefet partisi lideri olmustur.

20 Temmuz 1938'de Antalya'da dogdu yani simdi 79 yasindadir.

79, çok mu?

Biyolojik yasi kimisine göre kabarik görünse de sporcu idi dinçti Sayin Baykal.

Her ne kadar FETÖ'nün tuzagi ile, bilmem nasil bir kasetle itibarsizlastirildiysa da benim nazarimda Baykal agir oturakli bir siyasetçi idi. En azindan Kiliçdaroglu'ndan çok çok daha iyi idi.

Baykal'in siyasi bir geçmisi tecrübesi ve deneyimleri vardi hiç olmazsa

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde doktorasini tamamladi. Daha sonra Amerika Birlesik Devletleri'nde, Colombia ile Berkeley Üniversiteleri'nde iki yil çalismalari oldu.

1973-1980 ve 12 Eylülden sonra 1987-1999 yillari arasinda parlamentoda milletvekilligi yapti. Maliye Bakanligi, Enerji Bakanligi, Disisleri ve Basbakan Yardimciligi gibi önemli görevleri üstlendi.

Ayni zamanda kendince bedeller de ödedi Sayin Baykal. Örnegin; 12 Eylül askeri müdahalesinden sonra Çanakkale Zincirbozan Askeri Tesisleri'nde gözetim altinda tutuldu.

Daha sonra sirasiyla; Cumhuriyet Halk Partisi'nde Gurup Baskan Vekilligi ve Genel Sekreterlik görevinde bulundu. 1992-1999 yillari arasinda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Baskanligi yapti. 17 ay aradan sonra, 30 Eylül 2000 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Baskanligina tekrar seçildi.

Sayin Baykal'in siyaset bilimi alaninda kitap ve makaleleri de bulunmaktadir.

Hayat bu ya; buraya kadar, dünya hayatini sasali bir kimlikle yasadi ve arkasindan iki çocuk birakarak beyin ölümüne terk edildi.

Bu saatten sonra kalkar en büyük hayali olan Cumhurbaskanligi adayligini kor mu, bilmem, Allah bilir.

Kalkar yeniden sagligina kavusur mu; onu da Allah bilir.

Bir gerçek var ki Sayin Baykal simdi ölüm egiginde Allah'in takdiri ile bas basa ve her seyden çok dualarimiza muhtaçtir, Allah kendisi için en hayirlisini versin.

Üçüncü ameliyatin ardindan saglik durumu kritik bir asamaya gelen Deniz Baykal elbette ki henüz ölmedi ama ölüm haberleri yalan olur mu?