Sağlık
Giriş Tarihi : 17-11-2014 11:53   Güncelleme : 17-11-2014 11:53

Battalgazi'ye Hastane Müjdesi

Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, 550 bin nüfuslu Battalgazi ilçesinde bir devlet hastanesi olmamasinin vatandaslarca çok yadirgandigini belirterek, TOKI’ye devredilen eski devlet hastanesinin yerine yeni bir hastane yapilmasi için Saglik Bakani Dr. Mehmet Müezzinoglu’nun gerekli talimatlari verdigini söyledi

Battalgazi'ye Hastane Müjdesi

GÜRKAN ÇOK UGRASTI

Malatya Büyüksehir olunca merkez ilçe statüsüne kavusan Battalgazi ilçesi, farkli kültürü, buram buram kokan tarihiyle herkesin ilgi odagi oldu. Göreve geldigi günden bu yana eski Malatya’yi ayaga kaldirmak için gecesini gündüzüne katan baskan Selahattin Gürkan, Battalgazililerin en fazla yakindigi soruna egildi. 500 bin nüfuslu bir ilçenin hastanesiz kalmasina razi olmayan Gürkan, girisimleriyle Battalgazi’ye yeni bir devlet hastanesinin yapilmasina zemin hazirladi.

 

HEM RAPORLA HEM DE SÖZLÜ ANLATTI

Gürkan, Malatya’nin genelini içeren hastanenin çok önemli bir proje oldugunu belirterek, “Geçtigimiz günlerde Saglik Bakanimiz Dr. Mehmet Müezzinoglu’yla görüsmeye gitmistim. Uzun bir görüsmemiz oldu. Ilçenin hastane ihtiyaci noktasinda nüfus ve yüzölçümü boyutu itibariyle en uzak yerlesim birimi varolus itibariyle buranin genel konjonktürünü bakanimiza bir rapor halinde sundum,  sözlü olarak anlattim. 10 dönümlük bir alanin hastane yapilmasi noktasinda, Basbakanimiz Ahmet Davutoglu geldiginde talimati vermisti. Bakanimiz da bu konuda o alanin tümünün TOKI’den talep edilerek hastane olarak kazandirilmasi için Genel Müdürlügümüze ‘Proje noktasinda da çalismalara hemen baslayin, önümüzdeki sene temeli atabilecek duruma getirelim’ yönünde gerek müstesarimiza gerek ilgili müdürlüklere talimati verdi.  Tabi çalisma TOKI’den istenmesi noktasinda baslatilmistir. Netice itibariyle bunlar direkt bizimle baglantili hizmetler ve projeler oldugu gözükmese bile, yerel anlamda bunlari takip etmek durumundayiz ki bu asamalara gelsin.

 

HEP BIRLIKTE ÇÖZÜLECEK

Aksi takdirde konut alani yapilarak Malatyalilara 550 bin nüfusu olan Battalgazi bölgesinde hastane olmadan vatandaslarimizin saglik sorununa çözüm yolu bulamayacaktik. Vatandas ya yeni devlet hastanesine ya da arastirma hastanesine gidecekti. Bu da Battalgazi için saglik hizmetleri anlaminda uygun olan seyler degil. Neticede Battalgazi’nin bir ucundan diger ucuna 48 kilometre mesafe var. Böylesi bir alanda hastanenin olmamasi çok akilci bir is degil. Ayni bu ifadeyi sayin bakanimizla da paylastik.  Dedim ki, ‘sizler 15 bin nüfuslu ilçelere hastane yapiyorsunuz. Ancak burada 550 bin nüfuslu bir ilçede hastane yok. Bunu vatandasa izah edebilmemiz çok zor.” Bakanimiz da bizimle ayni görüste oldugunu ifade etti. Dolayisiyla bizim yanimizda verilen talimatlar neticesinde proje noktasinda TOKI’den daha fazla yerin alinmasi noktasindaki talep için gerekli talimatlar verildi. Inaniyorum ki en kisa süre içerisinde biz de milletvekillerimizle birlikte takip ederek Battalgazi ilçemize bir hastane kazandiracagiz” dedi.