Malatya
Giriş Tarihi : 11-03-2021 12:13   Güncelleme : 11-03-2021 12:13

Battalgazi’deki Dar Makas Şehit Fevzi’deki Dönüşüm İle Kırılacak

Kentsel Dönüşümün ilk ayağı olan Şehit Fevzi mahallesinde 110 dönümlük Riskli Alanda çalışmalar devam ediyor. 424 hak sahibinin olduğu mahallede toplamda 700 konut inşa edilecek. Yapılacak konutlarda yatay mimari faktörü gözetilerek 5 kat ile sınırlandırılacak. Battalgazi İlçesindeki dar makasın ağzı Şehit Fevzi Mahallesinde dönüşüm ile kırılmış olacak.

Battalgazi’deki Dar Makas Şehit Fevzi’deki Dönüşüm İle Kırılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oluruyla acil kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Şehit Fevzi Mahallesi'ndeki çalışmalar devam ediyor. Söz konusu mahalledeki kentsel dönüşüm projesinin ilk etabı hazırlanırken mahallede depreme dayanıklı modern binalar inşa edilecek. 24 Ocak depreminin ardından ilçenin büyük ölçüde zarar gördüğünü söyleyen Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, "İlçede 2 bin 597 ağır hasarlı konutun bulunduğu tespit edildi. Kentleşmenin belli bir kritere göre yapılmadığı, gelişigüzel alanlardaki yapılarda daha ciddi problemleri gördük. Bu bölgelerden biri de Şehit Fevzi Mahallesi. Depremin ardından burada kentsel dönüşüm hızlandı." dedi

Depremin ardından Kentsel Dönüşümün İlçe için elzem olduğunu vurgulayan Başkan Güder,” Her zaman söylediğimi yine bir kez daha söylemek istiyorum. Battalgazi’de kentsel dönüşüm gereklilik değil, zorunluluktur. Şehit Fevzi mahallesindeki dönüşüm ilçemizde ilk olacak ama son olmayacak. Amacımız özellikle çevreyolu altındaki konutları dönüştürmek. Göreve geldikten takriben 1 yıl sonra Elazığ merkezli bir deprem yaşadık. Eski yapılar ilçemizde bir hayli fazla. Depremden sonra bu eski yapılarda ciddi sorun ve problemler oluştu. O yüzden ilk olarak kentsel dönüşümün acil yapılması gereken bölgeleri belirleyerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza gönderdik. Yetkililer tarafından bölgede yapılan incelemelerden sonra, kentsel dönüşümün burada şart olduğunu ve olası bir depremden sonra Şehit Fevzi mahallesinin ciddi zararlar göreceğini belirttiler. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Şehit Fevzi Mahallemizdeki 110 dönümlük alan ‘Riskli Alan’ ilan edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın desteği ile 105 dönümlük bir alanı boşaltmış olduk.” sözlerini kullandı.

Bir yandan dönüşüm yapılırken, öte yandan şehirleşmenin yatay mimariye yönelmesi için yön gösterici görevini üstlenerek kat sınırını zemin + 5 olarak belirlediklerini söyleyen Başkan Güder,” Başlayacak olan çalışmalar sonunda zemin artı 5 kattan oluşacak. Genel müdürümüzle bu konuyu bir kez daha görüşeceğiz. İnşallah bir yıl sonra çok güzel konutlarımızı burada görmüş olacağız. Burada 424 tane hak sahibi var ve 700 civarında konut yapılacak. Artan konutlar rezerv olarak kabul edilecek. İnşallah bu dönüşüm, 110 dönümlük alan ile sınırlı kalmayacak. Dönüşümü yapmış olduğumuz alanlardaki insanlarımızı bu hazır olan konutlara taşıyacağız ve bu dönüşümün devamını inşallah hep beraberce gerçekleştirmeye çalışacağız. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanımıza, Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Battalgazi’mize hayırlı ve uğurlu olsun.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER