Malatya
Giriş Tarihi : 25-06-2021 18:05   Güncelleme : 25-06-2021 18:05

Battalgazi Devlet Hastanesi’nin Kaba İnşaatı Tamamlandı

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, Battalgazi Bölgesindeki Eski Devlet Hastanesi yerinde yapımı devam eden Hastane inşaatında incelemelerde bulundu. Bentli burada yaptığı açıklamada inşaat sürecinin devam ettiğini hatırlatarak hastanenin belirlenen tarih olan 2022 Şubat’ında hizmete gireceğini söyledi

Battalgazi Devlet Hastanesi’nin Kaba İnşaatı Tamamlandı

Hastanenin inşaat alanında yapılan çalışmaları inceleyerek yüklenici firma yetkililerinden inşaat aşaması hakkında bilgi alan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli daha basın mensuplarına çalışmalar ve gelinen süreç hakkında bilgi verdi. Bentli açıklamasında; “Bildiğiniz gibi Ağustos 2019'da yaklaşık 162 milyon ihale bedeli ile ihalesi yapılan inşaatımız şu anda fiziki gerçekleşme de yüzde 82 seviyelere ulaşmış durumdadır. İnşaatımızın kısaca özelliklerinden bahsedecek olursak, bildiğiniz gibi 300 yataklı bir hastane. 32 yoğun bakım yatağı, 10 palyatif bakım yatağı, 10 diyaliz ünitesi ve acili olan bir hastane ve 2 bloktan oluşuyor.  1 blok Zemin, bodrum ve 2 kat. Diğer blok da 2 kattan oluşan bodrum, zemin ve 6 kattan oluşan toplam 60 bin metrekare kapalı olan bir inşaatımız var. Zaten inşaatında ihale süresi 900 takvim günü idi. Bu da 2022 Şubat ayında doluyor. Bizim hedefimiz geçici kabulü daha erken yapıp 1-2  ay içerisinde de burada diğer tefrişat ve tıbbi cihaz işlerini bitirdikten sonra inşallah 2022 yılının başında hasta almayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

BÖLGE İNSANIMIZ RAHATLAYACAK

Hastanenin tamamlanmasının bölge insanının sağlık hizmetlerine daha rahat ulaşmasına imkan sağlayacağını kaydeden Prof. Dr. Bentli, açıklamasını şöyle sürdürdü. “Gerçekten de bu bölgede eski devlet hastanemizin yerine bu hastanenin yapılması vatandaşlarımız için çok büyük bir sağlık hizmeti olacak. Özellikle de acil konusunda maalesef insanlarımız kadar şehrin Batı girişinde olan Malatya Eğitim Araştırma Hastanesinde yoğun bir şekilde hizmet alıyordu. Bir de tabii İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi ve Acilinden hizmet alıyorlardı. Ama özellikle ikinci basamak 1. basamak sağlık hizmetlerini ve acil sağlık hizmetlerini, maalesef 3 basamak hastanelerden alıyorlardı. Bu da tabi hastanelerin yeşil alan ve sarı hizmet alanlarında çok ciddi bir yoğunluğa neden oluyordu.  Şu anda firma yetkililerimiz ile görüştüğümüzde aldığımız bilgilere göre inşallah inşaatı Yüklenici firmamız Ağustos ayı gibi geçici kabul dilekçesi verecek. Bunun sonrasında Sağlık Bakanlığımızın kontrolörleri yaklaşık 2 ay gibi bir sürede değerlendirmelerini yapacaklar. Geçici kabul aşamasında bir sıkıntı olmazsa, hastanenin devrini alırsak ki ondan sonra da bizim tıbbi cihazlar, diğer tefrişatını yerleştirmeniz ve inşallah bu yılın sonuna yetişmezse bile 2022 ilk aylarında hizmet vermeye başlayacağız.”

A. Vahap Kaygusuz- Ali Nihat Yavuz