Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
03 TEMMUZ Pazar 23:35
Advert

Advert

Battalgazi Devlet Hastanesi Hizmete Açıldı

Battalgazi Devlet Hastanesi'nde beklenen gün geldi. 2019 yılında Malatya'da temeli atılan Battalgazi Devlet Hastanesi'nin inşaatı tamamlandıktan sonra iç donatılar ve teknik cihazların da yerleştirilmesinin ardından hasta kabulüne başlandı. Acil Polikliniği başta olmak üzere hizmete açılan Hastane’nin yaklaşık bir ay içerisinde tam kapasite ile çalışacağı belirtildi

Malatya
Giriş Tarihi : 22-06-2022 17:33
Battalgazi Devlet Hastanesi Hizmete Açıldı

Battalgazi ilçesi Fırat Mahallesinde bulunan Devlet Hastanesi eski binasının yıkılması ile bölgede doğan hastane ihtiyacı sonrası Sağlık Bakanlığı tarafından 300 yataklı yeni bir hastane yapılması için adım atıldı. 2009 yılında temeli atılan Battalgazi Devlet Hastanesi inşaatı tamamlandı.  Sağlık Bakanlığı tarafından devralınan Hastane ilk hasta kabullerini dün gerçekleştirdi.

Yaklaşık 2 buçuk yıl süren yapım aşamasının ardından personel ataması da gerçekleşen hastanede normal poliklinik ve hastane hizmetlerinin devam ettiği bertildi.  Başhekimliğini Doç. Dr. Erhan Berk’in yaptığı hastanenin kısa süre içinde de tam kapasite ile hizmet vermesi planlanıyor.

Toplam 60 bin kapalı inşaat alanına yapılan 300 yataklı Battalgazi Devlet Hastanesi 2 bloktan oluşuyor. Nitelikli hasta odaları, son teknolojiye sahip tıbbi cihazları, konforlu, modern poliklinikleri, yüksek standartlardaki ameliyathaneleri ile ilçedeki sağlık sorunlarına çözüm olacak, Battalgazi Devlet Hastanesi hizmet kalitesinde çıtayı yukarı taşıyacak.

Hastanenin yapımı tamamlandığında, 104’ü tek yataklı, 80’i iki yataklı olmak üzere 184 nitelikli hasta odası, 12 ameliyathanesi, 90 polikliniği ile hizmet verecek. 36 yoğun bakım yatak sayısının bulunduğu hastanede 5 diyaliz ünitesi, 10 palyatif servis 10 ve 2 yanık ünitesi ile hizmet verecek. Acil serviste ise 8 poliklinik yer alacak.

32 bin 508 metre kare alan üzerinde inşa edilen hastanenin 192 araç kapasiteli kapalı otoparkı ile 411 araç kapasiteli açık otoparkı toplam 603 araç kapasitesi mevcut.

Ayrıca yeni hastane binası inşaatında 222 adet deprem izolatörü de kullanılarak depreme dayanıklı olarak inşa edildi.

>>> A. Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR