Genel
Giriş Tarihi : 09-11-2015 16:32   Güncelleme : 09-11-2015 16:32

Bati medyasina ‘baris’ elestirisi

Baris Gazeteciligi etkinligi için Malatya’ya gelen Amerikan Park Üniversitesi Baris Gazeteciligi Bölümü Direktörü Prof. Dr. Steve Youngblood, gazetecilerin haberlerinde barisi vurgulamalari gerektigine dikkati çekerek, bati medyasinin ‘ötekilestirici’ tutumunu elestirdi

Bati medyasina ‘baris’ elestirisi

 

 

Malatya’da ‘Baris Gazeteciligi Etkinligi’ adi altinda Suriyeli Siginmacilarin Raporlanmasi semineri düzenlendi. Ramada Plaza Altinkayisi Otel’de düzenlenen programa Vali Süleyman Kamçi, Il Afet ve Acil Durum Müdürü Hamza Demiralp, Amerikan Park Üniversitesi Baris Gazeteciligi Bölümü Direktörü Prof. Dr. Steve Youngblood, Inönü Üniversitesi Iletisim Fakültesi Eski Dekani Selma Karatepe,  Basin Ilan Kurumu (BIK) Malatya Sube Müdürü Nihat Abaci, Ögretim görevlileri ve çok sayida davetli katildi.

 

KAMÇI: SURIYELILER MALATYALILARA EMANET

Seminerde söz alan Vali Süleyman Kamçi Kampta bulunan Suriyelilerin Malatyalilara emanet olduguna vurgu yaparak, “ Malatya halkinin misafirperverligini sundugu kardeslerimize, bizler de devletimizin sefkat elini uzatmaktan büyük bir memnuniyet duymaktayiz. Malatya olarak devletimizin destegini ve imkânlarini, zor günler yasayan kardeslerimize sonuna kadar sunmanin gayreti içerisinde olduk. Takdir edersiniz ki, Suriye’deki gelismelerden en çok etkilenenler kadinlar ve çocuklar olmustur. Evlerinden, yurtlarindan uzak kalmak, onlari derinden üzmüs ve magdur etmistir. Fakat aziz milletimizin hamiyetperverligi neticesinde bu magdur kardeslerimizin ve masum çocuklarimizin yurt hasreti asgariye indirilmis; barinma, saglik ve egitim gibi önemli insani ihtiyaçlarinin azami oranda karsilanmasi için yogun bir çaba sarf edilmistir. Ancak inaniyorum ki bu proje çerçevesinde yapilacak çalismalarla Suriyeli misafirlerimizin ihtiyaç ve beklentileri çok daha net bir sekilde ortaya çikarilacaktir. Aziz Milletimiz, inanç ve gelenekleri geregi sergiledigi misafirperverligi çok daha üst seviyelere çikaracaktir. Çünkü yardimseverlik, himaye, merhamet gibi hasletler, Türk Milleti’nin mayasinda mevcuttur. Bu duygu ve düsüncelerle, projeyi hayata geçiren ve islevinde emek sarf eden herkese tesekkür ediyor, komsumuz Suriye’de ve dünyanin farkli yerlerinde akan kan ve gözyasinin durmasini temenni ediyorum” ifadelerini kullandi.

 

DEMIRALP: KAMPIMIZ DÜNYADA BIRINCI

Malatya Beydagi Konaklama Tesisleri (MABEK)’nde kayitli olan yaklasik 10 bine yakin Suriyeli misafirlerimiz ile ilgili bilgiler veren AFAD Müdürü Hamza Demiralp de “Kampimiz 10 bin kisilik kapasiteli prefabrik bir kent, 12 Haziran 2013 tarihi itibari ile Suriyeli Siginmacilarin kabulüne baslanmistir. Kampimiz 433 bin metrekare olup  bunun 276 bin metrekaresinde Suriyeli konuklarimiz kalmaktadir. Bugün itibari ile kampimizda 8 bine yakin Suriyeli kalmaktadir. Kampimizda 17 yas alti misafirlerimiz çogunluktadir. Kampimizda Malatya Uluslararasi Film Festivali dolayisiyla günde üç sean film gösterimi yapilmaktadir. Kampimiz hem Birlesmis Milletlerce Dünyanin en iyi kampi olarak gösterilmektedir” Seklinde konustu.  

 

 

KARATEPE: YURTTA BARIS DÜNYADA BARIS

Inönü Üniversitesi Iletisim Fakültesi Eski Dekani Selma Karatepe ise konusmasinda su ifadelere yer verdi; “Öncelikle her birinizi Malatya’da görmekten dolayi duydugum memnuniyeti huzurlarinizda ifade etmek isterim. Kardesligin, birlikte yasamanin, tahammülün ve en önemlisi barisin sosyal bir hayat içerisinde nasil olmasi gerektigini yüzyillar boyunca kendisine siar edinmis bir sehirdir Malatya. Disaridan gelene kucak açan, “öteki” kavramini lügatine sokmayan Malatya, bugün bu degerlerin konusulacagi “Baris Gazeteciligi” seminerine ev sahipligi yaparak kültürel yapisini bir kez daha pekistirmektedir. Bu projeden ilk defa Nilüfer Hocam araciligi ile haberim oldugunda duydugum heyecan bugün burada artarak devam ediyor. Içerisinde “Baris” geçen her kelime degerlidir ve önemsenmelidir. Özellikle söz konusu olan gazetecilik ise bu deger daha da katlanmaktadir. Tek bir mesaji, ayni anda, milyonlarca kisiye aktarabilme yetisine sahip olan Gazetecilik Meslegi belki de en çok “Baris” kelimesini önüne aldiginda anlam kazaniyor. Günümüzde, yani basimizda yasanan savas bu degerleri bence tekrar canlandirmali ve ne kadar önemli oldugunu bir kez daha zihinlere kazimali. Bu kabullenis aslinda bizim Ulus olarak genlerimize kadar isleyen Mustafa Kemal Atatürk e ait bir sözle alakali “ Yurtta Baris, Dünyada Baris’.”

 

YOUNGBLOOD: ÖTEKILESTIRICI IFADELER KULLANILMAMALI

 

Konusmalarin ardindan sunuma baslayan Amerikan Park Üniversitesi Baris Gazeteciligi Bölümü Direktörü Prof. Dr. Steve Youngblood, Baris Gazeteciliginin nasil olmasi gerektigine yönelik açiklamalarda bulundu. Baris Gazeteciliginin ilkelerini anlatan Prof. Dr. Youngblood, bati medyasinin haberi aktarma noktasinda elestirerek su bilgileri aktardi: “ Mültecilerin lehine olan kelimeler mi kullaniyoruz, yoksa onlari marjinalize edip ötekilestiren kelimeler mi kullaniyoruz? Özellikle Bati medyasinda mültecileri insanliktan biraz çikaran, daha az objektif kelimeler kullaniyoruz. 'Sel, sürü' gibi kelimeler. Bir sürü çekirge olur, ari olur, insan olmaz. Hikayeleri nasil anlatiyoruz? Bunlari nasil çerçeveye koyuyoruz? Kötü bir durumu daha kötülestiren bir sekilde mi anlatiyoruz? Bunun için ben 'atese petrol atmak' veya 'yangina körükle gitmek' diyorum. Ne yazik ki Amerikan medyasi bunu yapmakta bayagi basarili. Bir kötü durumu alip üstüne yakiti döküyoruz, yangini körüklüyoruz ve çok daha kötü bir hale getiriyoruz.”

 

 

>>Nihal GÜL