Malatya
Giriş Tarihi : 13-01-2021 18:12   Güncelleme : 13-01-2021 18:12

Başvuran Kırsal Mahalleye Dönüşebiliyor

Büyükşehir yasası ile mahalleye dönüştürülen köy ve beldeler başvurmaları halinde "kırsal mahalle" statüsüne kavuşacak. Köyler, beldeler için vergi, harç ve su ücreti ödemelerinde muafiyet ve indirimler sağlanıyor. Bu imkanlardan faydalanabilmek için sadece bağlı olunan İlçe Belediyesine başvurmak yeterli.

Başvuran Kırsal Mahalleye Dönüşebiliyor

 

Yaklaşık 9 yıl önce, 12 Kasım 2012’de Büyükşehir Yasası değiştirildi ve 30 ilde 16 bin 220 köy mahalleye dönüştürüldü. Türkiye’deki 34 bin 434 olan köy sayısı neredeyse yarı yarıya azalarak 18 bin 214 köye düştü.

16 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 7254 Sayılı Torba Yasa’da köy statüsüne ilişkin düzenleme ile daha önce belde veya köy olan bölgeler başvuruda bulunarak tarım köyü olabiliyor. Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7254 Sayılı Kanun’un 10.maddesi ile başvuru yapmak şartı ile köy statüsü yeniden değiştiriliyor.

Daha önce Belde olup mahalleye dönüştürülen yerlerin Kırsal Mahalle olarak kabul edilmesi için, şehir merkezine uzaklığı ve sosyo ekonomik durumu göz önünde bulundurularak önce İlçe Belediye meclisinden, ardından 90 gün içerisinde Büyükşehir Meclisinden kararın alınması gerekiyor.

Kırsal Mahalle olarak kabul edilen bölgeler için birçok hak tanınıyor. Gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükelleflerin işyeri olarak kullandıkları bina ve dükkanlar emlak vergisinden muaf tutuluyor. Ticari, Sınai ve Turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisine yüzde 50 indirim yapılıyor. Su faturalarında işyerleri için yüzde 50, haneler için yüzde 75 indirim tanınıyor.

 

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER