Malatya
Giriş Tarihi : 26-02-2013 17:32   Güncelleme : 26-02-2013 17:32

“Baskilar devam etmekte”

Hukukçular Dernegi Malatya Sube Baskani Avukat Necati Karabay basörtüsü yasagiyla ilgili yazili basin açiklamasinda sunlari belirtti: Danistay’in mahkemelerdeki basörtüsü yasagini kaldiran kararina ragmen, ülkemizde basörtülü avukatlara yönelik baskilar devam etmektedir."

“Baskilar devam etmekte”
Avukat Necati Karabay açiklamasinda sunlari kaydetti: “ Danistay’in mahkemelerdeki basörtüsü yasagini kaldiran kararina ragmen, ülkemizde basörtülü avukatlara yönelik baskilar devam etmektedir. Bunun son örnegi geçtigimiz günlerde Istanbul Çaglayan Adliyesinde yasanmistir.  Istanbul 21’inci Ticaret Mahkemesi Hakimi Adnan Yilmaz, tartisilacak bir karara  imza atarak, durusmaya basörtülü katilan bir avukat hakkinda Istanbul Cumhuriyet Bassavciligina suç duyurusunda bulunmus, bununla da yetinmeyerek, Baroya ve bayan avukatin müvekkiline bildirmis ve tutanak tutmustur. Hukukçular Dernegi Malatya Subesi olarak, bu hakimin, Danistay’in basörtülü avukatlarin durusmalara basörtülü olarak girebileceklerine dair kararini hiçe sayarak suç isledigini, görevini kötüye kullandigini belirtmek istiyoruz.  Hakimin görev ve yetkileri yasada bellidir. Avukatlarin müvekkilleri ile baglanti kurmak gibi bir görevi yoktur. Hakimlik görevinin disina çikmistir. Bu uygulama ile Danistay’i tanimamistir.”

Necati Karabay sunlari bildirdi. “Bu nedenle Adalet Bakanimizi ve Istanbul Cumhuriyet Savcilarini, görevini kötüye kullanan ve bir yargi mensubu olarak, Danistay’in bir konuda verdigi Yürütmeyi durdurma kararini hiçe sayarak keyfi islem yapan bu hakim bey hakkinda geregini yapmalari ve sorusturma açmalari için ihbarda bulunuyoruz.  Danistay’in yürütmeyi durdurma kararlari ,hem Barolari baglar, hem de mahkemeleri. Basörtüsünün önünde hiçbir engel yoktur. Hâkimin suç duyurusunda bulunmasinin hiçbir hukuki dayanagi yoktur. Basörtülü olarak durusmalara girmek suç degildir. Ayni ailede iki kiz kardesten birisinin basinin açik, digerinin kapali olabildigi bir toplumda, basörtüsünün çalisma hayatinda serbest birakilmasinin topluma zararli olacagini savunanlar, acaba hangi toplumda yasamaktadirlar?”

Karabay açiklamasinin sonunda sunlari belirtti: “Avukatlik meslegine iliskin, basörtüsü kullanan hanimlarin mesleklerini basörtülü olarak icra edebileceklerine dair verilen karar süphesiz olumludur. Hukukçular Dernegi olarak sürecin en basindan beri takipçisi oldugumuzu, bundan sonra da yasagin degil, özgürlügün; kederin degil, mutlulugun esas oldugu bir Türkiye yolunda, en kisa zamanda toplumda var olan ahenk ve uyumun, basörtülü veya örtüsüz ayrimi yapilmadan, dileyen herkesin çalisma hayatinin tüm alanlarinda gönlünce yer alabilecegi bir sistem istedigimizi belirtiriz.”