Genel
Giriş Tarihi : 29-11-2021 12:01   Güncelleme : 29-11-2021 12:01

Başkan Şahin "Yetkilileri Göreve Çağırmaktayız"

Türk Eğitimsen Malatya Şube Başkanı Fevzi Şahin, Battalgazi ilçesi Vakıfbank İlkokulu'nda bir öğretmene veli ve yakın çevresi tarafından yapılan şiddeti kınadıklarını belirterek "Yetkilileri göreve çağırmaktayız." dedi.

Başkan Şahin

Geçtiğimiz günlerde nedeni bir türlü açıklanmayan bir olay yaşandı. Vakıfbank İlkokulu'na ders saatlerinde gelen veli ve yakınları bir öğretmeni darp etti. Bunun üzerine açıklamada bulunan Türk Eğitimsen Malatya Şube Başkanı Fevzi Şahin;  "İlgili, ilgisiz; sorumlu, sorumsuz herkese ve her kesime. Maalesef eğitim çalışanlarına yönelik şiddet meselesi, eğitim hayatımızın en öncelikli sorunlarından birisi haline gelmiştir. Sözlü ya da fiziksel şiddete maruz kalan, hatta canına kast edilen öğretmenlerimiz, yüreklerimizi dağlamaktadır. Battalgazi ilçemizde bulunan Vakıfbank ilkokulundaki öğretmen arkadaşımıza veli ve yakın çevresi tarafından yapılan saldırı hadisesi ile tekrar gündeme gelmiş ve yüreğimizi acıtmıştır. Okulun içinde ve daha sonra hastanede şiddete maruz kalan arkadaşımızın her zaman yanında olacağız ve bu durumu kabullenmemiz mümkün değildir. Bu şiddet olayının hiç bir şekilde açıklaması olamaz ve bu menfur olayı kınıyoruz. Bu olay maalesef okullardaki zafiyetleri de ortaya çıkarmıştır. Okulda güvenlik görevlisinin olmayışı, polisin olmayışı ya da buraya görevlendirmelerin yapılmayışı bu tür üzücü hadiseleri yaşatmıştır. Bu konuda yetkilileri göreve çağırmaktayız.” diye konuştu.

Şiddet olaylarına karşılık caydırıcı tedbirler alınması gerektiğini ve şikayet gözetilmeksizin kamu davası açılması gerektiğini söyleyen Şehin; ”Şiddet olayları, eğitimcilerimizin motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Öğretmene şiddet, yalnızca adli boyutu olan bir problem değil, aynı zamanda bir eğitim sorunu halini almıştır. Öğretmene verdiğimiz değer, aslında ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza verdiğimiz değerdir. Bu nedenle öğretmenlerimizin can güvenliğini sağlamak için yasal düzenleme yapılmalıdır. Bu tür şiddet olaylarında kişinin şikayeti gözetilmeksizin kamu davası açılmalıdır. Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir." ifadelerine yer verdi.

>> Ebubekir Atilla