Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 18:26
Advert

Advert

Başkan Gürkan Metruk Evde İncelemelerde Bulundu 

Malatya'da hurdacılık yapan çocukların demirlerini sökmeye çalıştığı metruk bir evin duvarı yıkıldı. Duvarın altında kalan 13 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetti, 1 çocuk ise yaralandı. Olay yerinde incelmelerde bulunan Başkan Gürkan daha sonra olayda hayatını kaybeden Muhammed Şuveyh’in ailesini ziyaret ederek başsağlığı dileğinde bulundu. 

Genel
Giriş Tarihi : 20-05-2022 14:36
Başkan Gürkan Metruk Evde İncelemelerde Bulundu 

Battalgazi ilçesine bağlı Fırat Mahallesi'nde  hurdacılık yapan çocukların demirlerini sökmeye çalıştığı metruk bir evin duvarı yıkıldı. Duvarın altında kalan 13 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetti, 1 çocuk ise yaralandı.  Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri Fırat Mahallesi’nde çöken bina ihbarını alır almaz olay yerine ulaşarak, arama-kurtarma çalışmalarına başladı.  Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Katipoğlu 19 Mayıs 2022 akşamı gerçekleşen olayla ilgili açıklamalarda bulundu. İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Katipoğlu olayla ilgili şu ifadelere yer verdi:  “Dün akşam saat 17:58’de Fırat Mahallesi Kuzey Sokak’ta özel şahıslar tarafından yıkımı gerçekleştirilmek istenen metruk bir evde göçük oluşmuştur ve bu göçükte bir Suriye’li vatandaş enkaz altında kalarak hayatını kaybetmiştir. Yine diğer bir Suriyeli vatandaş ise yaralanarak hastaneye sevk edilmiştir.  Ekiplerimize ihbar ulaşır ulaşmaz çıkış yapmışlar ve saat 18.03’de ilk ekibimiz olay yerine ulaşmıştır. Vakaya 3 ekip 9 personel ile müdahale edilmiştir. Yaralı vatandaş ambulans ile hastaneye sevk edilmiş, hayatını kaybeden vatandaş için ise Cumhuriyet Savcısı’nın gelmesi ve onayı ile birlikte enkaz altından çıkartma çalışması başlatılmıştır. Yaklaşık on dakikalık çalışma sonucunda Muhammed Şuveyh isimli Suriye vatandaşı enkaz altından çıkartılarak ilgili birimlere teslim edilmiştir.  Bu tür enkaz kaldırma çalışmalarında firmaların veya kişilerin daha profesyonelce ve gerekli güvenlik önlemlerini alarak çalışmaları gerekmektedir. İtfaiye sadece asli işi olan yangın söndürme haricinde; deprem, sel, göçük, boğulma, su baskını, trafik kazası, mahsur kalanlara yardım etme gibi birçok kurtarama olaylarında da yer almaktadırlar.”
BAŞKAN GÜRKAN OLAY YERİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU
Fırat Mahallesi Kuzey Sokak’ta metruk bir binada meydana gelen göçük sonrası olaya yerine giden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, olay yerine ilk ulaşan ve çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanından olayla ilgili bilgiler aldı. Başkan Gürkan daha sonra olayda hayatını kaybeden Muhammed Şuveyh’in ailesini ziyaret ederek başsağlığı dileğinde bulundu. 
 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR