Malatya
Giriş Tarihi : 15-11-2021 13:18   Güncelleme : 15-11-2021 13:18

Başkan Gürkan, Kuyumcular Çarşısında İnceleme Yaptı

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından sokak sağlıklaştırma çalışmaları kapsamında Hamidiye Mahallesinde bulunan kuyumcular çarşısında cephe giydirme çalışmaları devam ediyor. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya’nın hafızasında önemli bir yere sahip mekânlardan biri olan Kuyumcular Çarşısı’nda yapılan sokak sağlıklaştırma çalışmalarını inceleyerek çalışmalar hakkında bilgiler aldı

Başkan Gürkan, Kuyumcular Çarşısında İnceleme Yaptı

Sokak sağlıklaştırmaları kapsamında cephe giydirme çalışmalarını yapan müellif firma yetkilisi Atilla Sinan Karakoçan, “Cephe giydirme çalışmalarımız kapsamında mermer imalatlarımız devam ediyor. Sıva, söve işlemlerimiz elektrik akşamlarımızla birlikte devam ediyor. Tüm ekiplerimizle birlikte sorunsuz bir şekilde esnaflarımızla birlikte uyum içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Kuyumcular Çarşısında yapılan cephe giydirme çalışmalarının örnek çalışma olduğunu dile getiren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Şehrin kimliğini, belleğini ve hafızasını koruma noktasında şehrin belirli merkezlerinin şehrimize yakışır bir şekilde dizayn edilmesi noktasında belediye olarak yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Malatya’nın önemli yerlerinden biri olan Kuyumcular Çarşısı yoğun olarak vatandaşlarımız tarafından kullanılan bir yer. Güzel bir görüntü sergilemiyordu. Malatya’ya yakışmayan bir dış görseli vardı. Bu anlamda şehrin değerlerine ve kültürüne uygun bir cephe giydirme çalışması yapıyoruz. Klasik bir cephe giydirme değil yani klasik beyaz, kahverengi şeklinde değil çarşının geçmişine ve kendi konseptine uygun farklı desenlerin, farklı boyaların kullanıldığı cephe giydirme gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz günlerde özellikle Mekânsal Planlama Genel Müdürümüz Malatya’yı ziyaret ettiğinde yapılan cephe giydirme çalışmalarının örnek cephe giydirme çalışması olduğunu ve bunun klasiğin dışına çıktığını, yapılan çalışmanın fotoğraflarının çekilerek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bu konuda bilgi verilmesini de istediler. İnşallah Bakanlığımızı ziyaretimizde çalışmalarımızı takdim edeceğiz. Çalışmalarımızın kuyumcu esnaflarımıza ve vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Başkan Gürkan, Kuyumcular Çarşısı’ndaki incelemenin ardından esnaf ziyaretinde de bulundu.>>HABER MERKEZİ