Malatya
Giriş Tarihi : 10-11-2021 18:19   Güncelleme : 10-11-2021 18:36

Başkan Güder: “Tüm Malatya’mıza Geçmiş Olsun”

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Şifa Mahallesi İnönü Caddesi Sıtmapınarı mevkiinde çöken 2 katlı binanın enkazı altından yaralı olarak çıkarılan 13 vatandaş için ‘Geçmiş Olsun’ dileklerini ileterek, “Bu vahim olayda sevindirici olan tek durum, herhangi bir can kaybının yaşanmamasıdır. Tüm Malatya halkına ve yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz” dedi.

Başkan Güder: “Tüm Malatya’mıza Geçmiş Olsun”

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Şifa Mahallesi İnönü Caddesi Sıtmapınarı mevkisinde dün saat: 16.50 sularında 2.katlı binanın çökmesi sonucu enkaz altından yaralı olarak çıkarılan 13 vatandaşa ve tüm Malatya halkına geçmiş olsun dileklerini iletti. Göçüğün yaşandığı olay yerine ilk gelen isim olan ve devletin bütün imkanları ve kurumlarıyla arama kurtarma çalışmalarının yürütüldüğüne dikkat çeken Başkan Güder, bu vahim olayda tek sevindirici durumun can kaybının yaşanmaması olduğunu belirtti. Gece saat: 02.00’de tamamlanan arama kurtarma çalışmalarını an be an takip eden ve enkaz altından çıkarılan 13 vatandaşı hastanede ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ileten Başkan Güder, olayla ilgili geniş kapsamlı soruşturmanın sürdüğüne de dikkat çekti.

Battalgazi Belediyesi’nin tüm imkanlarıyla birlikte arama kurtarma çalışmalarında yer aldığını vurgulayan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Geçmiş olsun Malatya’m. Dün saat: 16.50 sularında İnönü Caddesi Şifa Mahallesi 1607 ada 8.nolu parselde bulunan ve Kıraathane, Pide Fırını, Tekel Bayi ile et satışı yapan Hikmet Tavukçuluk işletmelerinin bulunduğu 2.katlı binada, çökme meydana geldi. Çöken 2.katlı bu bina, 2020 yılındaki Elazığ merkezli deprem sonrası yapılan kontrollerin ardından herhangi bir riskli yapı içerisine alınmamıştır. Battalgazi Belediye Başkanlığımıza, Esaslı Tadilat, Basit Tadilat/Tamirat ile ilgili herhangi yazılı bir başvuru da bulunmamaktadır. Belediye Başkanlığımıza ait 444 65 95 numaralı çağrı merkezimize, herhangi bir tadilat şikayeti de yapılmamıştır. Binanın çökme bilgisini aldıktan sonra olay yerine ilk intikal etmemiz nedeniyle göçük altında vatandaşlarımızın kaldığı bilgisini aldık. Devletimizin tüm imkanları ve kurumlarıyla olayın yaşandığı andan itibaren arama kurtarma çalışmalarımıza zaman kaybetmeden başladık. Battalgazi Belediyesi olarak arama kurtarma çalışmalarına verdiğim tam destek ile 13 vatandaşımız enkaz altından yaralı olarak çıkartılarak, en yakın hastanelerimize sevkini gerçekleştirdik. Gece saat: 02.00 sularına kadar arama kurtarma çalışmalarımız devam etti. Bu vahim olayda sevindirici olan tek durum ise herhangi bir can kaybının yaşanmamasıdır. Enkazdan yaralı olarak çıkarılan vatandaşlarımızı hastanede ziyaret ettiğimiz zaman sağlık durumlarının iyi olduğunu bilgisi alınca bir nebzede olsa rahatladık. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Böyle bir olayın bir daha yaşanmamasını ümit ediyorum. Çöken binanın 55-60 yıllık olduğu gerçeğini ve Malatya olarak deprem kuşağında olmamızı göz önünde bulundurduğumuz zaman kentsel dönüşümün çalışmalarının önemini bir kez daha anladık. Buradan bir kez daha belirtmek istiyorum; Kentsel dönüşüm gereklilik değil zorunluluktur. Bölgemizdeki eski yapıların fazla olması nedeniyle göreve geldiğimiz günden itibaren Battalgazi Belediyesi olarak kentsel dönüşüm çalışmaları konusunda yoğun bir çalışma örneği ortaya koyduk, koymaya da devam ediyoruz. Battalgazi’mizde neşter vurduğumuz imar konusu sonucunda ise bölgemizde yüksek yapıların inşa edilmemesine özen gösteriyoruz. Olayla ilgili yürütülen geniş kapsamlı soruşturma devam ediyor. Başta tüm Malatyalılar olmak üzere enkaz altından yaralı olarak çıkarılan 13 vatandaşımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.