Malatya
Giriş Tarihi : 06-11-2012 10:14   Güncelleme : 06-11-2012 10:14

Baskan Çakir, Çarmuzu'da inceleme yapti

Malatya Belediye Baskani Ahmet Çakir, beraberinde Belediye Baskan Yardimcisi Hasan Atay, daire müdürleri ve bazi muhtarlarla birlikte yol düzenleme, asfalt ve kaldirim çalismalarinin yogun bir sekilde devam ettigi Çarmuzu'da incelemelerde bulundu.

Baskan Çakir, Çarmuzu'da inceleme yapti

Inceleme gezisi sirasinda, yapilan çalismalar hakkinda bazi bilgiler veren Belediye Baskani Ahmet Çakir, özellikle çevre yolu altinin gelismesi anlaminda Çarmuzu yolunun büyük önem tasidigini belirtti. Çarmuzu yolunun Hatunsuyu beldesine kadar devam eden yaklasik 4 kilometrelik bir yol oldugunu kaydeden Çakir, "Su an itibariyle yolun 1,5 kilometreye yakin bölümünde çalismalarimizi tamamlamak üzereyiz" dedi.
Baskan Çakir, daha önce kullanilan yol genisliginin 7 metre oldugunu animsatarak, su bilgileri verdi:
"Çarmuzu yolunda yaptigimiz genisleme, düzenleme ve alt yapi yenilemeleri sonucu yol genisligini 5’er metrelik kaldirimlariyla birlikte toplamda 30 metreye çikardik. Su ana kadar 11 bin metrekarenin üzerinde kaldirim düzenleme çalismasi gerçeklestirildi. 20 bin metrekarelik de asfalt serimi yapildi. Yol güzergahindaki bütün alt yapilar yenilendi. 3,5 kilometre uzunlugunda pik borular iptal edilerek, içme suyu sebeke hatlari yenilendi. Drenaj sistemleri tamamlandi. Düzenleme çalismalari kapsaminda yikilan bahçe duvarlari, kamulastirilan evler vardi, bunlarin yikimi gerçeklestirildi ve bunlarin yerlerine de perde duvarlar çekildi."
Çarmuzu yolunun kuzey kusak yoluna baglanan bir yol oldugunu söyleyen Baskan Çakir, "Su an Çarmuzu bölgemizde bir suyulandirma çalismamiz var. Suyulandirma çalismasinin tamamlanmasindan sonra bati istikametinden gelen kuzey kusak yolumuz ile Çarmuzu yolunu birlestirecegiz. Buranin birlesmesiyle birlikte özellikle hizmet gruplari sitelerine giden trafigi tamamen bu bölgeden verecegiz. Özellikle çevre yolundaki trafik yogunlugu önemli miktarda azalmis olacak. Çünkü bu yol ile çok daha kisa ve isiklara takilmadan rahatlikla mezarlik veya hal binasi bölgesine ulasilabilecek" diye konustu.
Çakir, Çarmuzu yolunun yapimiyla birlikte ayni zamanda çevre yolu altinda ilk defa bu kadar genis, düzenli bir cadde açildigini ifade ederek, "Ilk defa böyle bir çalisma gerçeklestiriliyor. Çevre yolu altinin gelismesine de Çarmuzu yolu önemli katki saglayacak. Bu yol, Iskender, Salköprü, Çarmuzu, Ilyas, Kaynarca mahallelerimizi besleyen ana yollarimizdan bir tanesi. Yine Arap Osman Kavsagi’nin Melekbaba-Tastepe baglantisi; Arap Osman Kavsagi'ndan sanayi yolu baglantisinin bitirilmesiyle de bu bölgelerin gelismesi daha hizlanmis olacak. Saymis oldugum bölgelerin çalismalari tamamen bitirildi. Çarmuzu yolunda da Incirlik Camii’ne kadar olan bölümü tamamlamis olacagiz. Camiden devamla da Çarmuzu yolunu kuzey kusak yoluna baglayacagiz. Böylelikle burasi Malatya’nin önemli bir ulasim aksini olusturmus olacak" açiklamalarinda bulundu.
Çarmuzu Mahallesi Muhtari Haci Korkmaz da, Çarmuzu yolunun daha önce 7 metrelik bir yol oldugunu hatirlatarak, "Çevre yolundan asagida hiç böyle bir yolumuz yoktu. Çalismalar, mahallelerimize deger katiyor. Çalismalardan dolayi vatandaslarimizin biraz sabir göstermeleri gerekiyor. Yapilan isler için Belediye Baskanima ve ekibine çok tesekkür ederim" seklinde konustu.
Ilyas Mahallesi Muhtari Süleyman Aksu ise, yillarca Çarmuzu yolunun açilmasi için beklediklerini belirterek, "Baskanimizdan ve ekibinden Allah razi olsun. Çok muhtesem bir yol oldu. Çok güzel bir hizmet yapildi" dedi.
Baskan Çakir, inceleme gezisi sirasinda bölge esnafini da ziyaret ederek kisa sohbetlerde bulundu. Çakir'a ilgi gösteren esnaf ve vatandaslar, yapilan hizmetlerden dolayi tesekkür etti.