Malatya
Giriş Tarihi : 10-01-2018 17:20   Güncelleme : 10-01-2018 17:20

Basinin Durusu Takdire Sayan

10 Ocak Çalisan Gazeteciler Günü dolayisiyla Büyüksehir Belediyesi, Battalgazi ve Yesilyurt Belediyesi ortaklasa program düzenledi. Burada konusan Baskan Çakir, “ Basinimizin Malatya’da 15 Temmuz’da durusunu takdirle karsiladik. O süreç içerisindeki, basinin gösterdigi birlik, beraberlik ve o hain yapinin karsisindaki birlikteligi takdire sayandi. Bu bize sadece bölgemiz adina degil, ülkemiz adina, gelecegimiz adina da duyarliligimizi gösteriyor.” dedi

Basinin Durusu Takdire Sayan

>>Rahime Gül Erbas

Büyüksehir Belediyesi, Battalgazi ve Yesilyurt Belediyesi tarafindan 10 Ocak Çalisan Gazeteciler Günü dolayisiyla gazetecilere yönelik bir etkinlik düzenledi. Belediye Nikâh Sarayinda düzenlenen törene Büyüksehir Belediyesi Baskani Ahmet Çakir, Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat, Valilik Basin Müdürü Ibrahim Halil Kiliç, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Baskani Haydar Karaduman, basin çalisanlari ve çok sayida kurum ve kurulus müdürü katildi. Programda konusan Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan sunlari dile getirdi: “10 Ocak Gazeteciler gününüzün memleketimize, milletimize ve gazetecilik camiasina hayirli, ugurlu olmasini temenni ediyorum. Gazetecilik önemli bir görev. Bir kamu görevidir. Kamu görevi tarafsiz yapilma anlaminda bir görevdir. Biraz evvel Yesilyurt Belediye Baskanimiz Gazeteciler Gününün neden 10 Ocak’ta kutlandigini ifade ettiler. Orada esasinda dikkatimizi çeken bir anlayis var. Cesaret var, feragat var ve ayni zamanda meslegine bir âsiklik var. Gazete patronlari gazetelerini çikartmiyor ama gazete çalisanlari bütün yokluk ve bütün olumsuzluklarina ragmen ‘basin’ ismindeki o gazeteyi çikariyorlar. Burada hareket noktamiz ne olmus, cesaret insanlari zafere, korkaklik ölüme götürür. Buradaki cesaret çok önemlidir. Ama cesareti temelinde esas alinacak sey de hak ve hakkaniyettir. Simdi sizler hakikaten kar demeden, kis demeden, gece demeden, gündüz demeden, cumartesi Pazar demeden nerede bir olay varsa orayi aydinlatmak, orayi tarafsiz yansitma noktasinda gayret gösteriyorsunuz. Gayretlerinizden dolayi sizleri tebrik ediyorum. Biz basin camiasini özellikle yöneticilerin ve toplumun bütün kesim ve kesitlerinin gözü, kulagi, dili yani tabiri caizse 5 duyu organi olarak görüyoruz. Sizler toplumun gözüsünüz, kulagisiniz, dilisiniz, hislerisiniz, duygularisiniz. Gazetecilik görevini yaparken de hakikaten tarafsiz olma anlaminda, olaylari oldugu gibi anlatma anlaminda ayni zamanda insanlara ders verebilecek nitelikte anlatma da çok önemli.”

“BASINIMIZIN DURUSUNU TAKDIRLE KARSILADIK”

Programda konusan Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir su ifadelere yer verdi: “ Biz basinimizla sahada sürekli iç içeyiz. Programlarda, çalismalarda bugün münasebetiyle de yetisebildigimiz kadar basinimizi ziyaret etmeye gayret ettik. Bundan sonra da devam ettirecegiz insallah. Basinimiz da, bizler de sehrimiz adina, ülkemiz adina ne yapabiliriz, ilimize daha ne kadar katki saglayabiliriz, ilimizin gelismesi, kalkinmasi noktasinda hepimiz duyarliyiz. Biz basinimizin Malatya’da 15 Temmuz’da durusunu takdirle karsiladik. O süreç içerisindeki, basinin gösterdigi birlik, beraberlik ve o hain yapinin karsisindaki birlikteligi gerçekten takdire sayandi. Yani bu bize sadece bölgemiz adina degil, ülkemiz adina, gelecegimiz adina da duyarligimizi gösteriyor. Basinin tatili yok. Belki tatil günlerinde daha çok çalisabiliyorlar. Dolayisiyla gecesi gündüzü yok, mesai kavrami yok. Öyle bir fedakâr sekilde çalismayi gerektiren bir meslek. Insanlarin bilgi edinme hakkina sahip bir katki sagliyor. Insanlarin magduriyetlerini, istek ve taleplerini seslendirebilecegi en güzel bir meslek. Dolayisiyla basinin her kademesine elestirilerine dikkat ediyoruz. Olumlu yazan ve katki saglayan, olumlu elestirileri olan herkesi biz dikkat ettigimizi, basinin bizler için bir yol gösterici oldugunu belirtmek istiyorum. Bugün münasebetiyle insallah basinimizin kazanci da bol olur. Hem patronlar hem de çalisanlar anlaminda söylüyorum. Insallah daha güzel ortamlarda yüksek bir gelir elde eden bir meslege de dönüsür. Basinin hepsi yanimizda kiymetli. Malatya’da da basinin daha güçlü bir hale geldigini net bir sekilde söyleyebiliriz. Her alanda, her anlamda kamuoyuna etkisinin yüksek oldugunu son dönemlerde görebiliyoruz.”