Malatya
Giriş Tarihi : 28-11-2016 20:05   Güncelleme : 28-11-2016 20:05

Basin Mesleki Egitim Kursu

Basin Ilan Kurumu (BIK) Malatya Sube Baskani Nihat Abaci ve Türkiye Is Kurumu (ISKUR) Malatya Il Müdürü Vahap Toman, geçtigimiz günlerde basindaki nitelikli eleman sorununu çözmek amaciyla imzalan isbirligi protokolü kapsaminda bir araya gelerek görüs alisverisinde bulundu

Basin Mesleki Egitim Kursu

Abaci ve Toman görüsmede protokol kapsaminda düzenlenecek olan ‘Basin Mesleki Egitim Kursunu ve yerel medyaya yönelik düzenlenebilecek faaliyetleri masaya yatirdi.

Basin Ilan Kurumu (BIK) Genel Müdürü Yakup Karaca ve Türkiye Is Kurumu (ISKUR) Genel Müdürü Mehmet Ali Özkan tarafindan geçtigimiz günlerde yazili basin basta olmak üzere iletisim ve medya sektöründe çalisan veya çalisabilecek is arayanlara ve üniversite ögrencilerine yönelik olarak ISKUR programlarindan yararlanilarak, ortak faaliyetler yürütülmesi amaçlanan protokol imzalanmisti. Protokol kapsaminda bugün ISKUR Malatya Il Müdürü Vahap Toman ile bir araya gelen BIK Malatya Sube Baskani Nihat Abaci, “Genel Müdürümüz ile ISKUR Genel Müdürü arasinda imzalanan protokol geregi, Türkiye Is Kurumu ile is birligi içinde Malatya’da da Basin Mesleki Egitim Kursu düzenlemek için ön görüsme gerçeklestirdik” ifadelerini kullandi.

ÖN GÖRÜSME YAPILDI

BIK olarak, basin sektöründe yasanan degisime, sosyal medyadaki gelismelere ve teknoloji kullanimini etkinlestirmeye yönelik uygulamali ve sistematik egitimler planladiklarini aktaran Abaci, “Buradaki amacimiz, basin sektöründe çalisan, ya da çalismak isteyen kisilerin, gazetecilik alanindaki analitik düsünme, sorun çözme, etkili iletisim kurabilme, haber yazim teknikleri, fotograf çekimi bilgi ve becerilerine sahip olmalarini saglamaktir” dedi. Abaci, basinin nitelikli eleman sorununu biraz olsun giderebilmek için düzenlenecek olan Basin Mesleki Egitim Kursu için protokolü Malatya’ya uyarlayip, Malatya’da da Basin Mesleki Egitim Kursu düzenleyeceklerini kaydederek “Iki kurumun Malatya basinina katki sunmak adina yürütülebilecek çalismalari gerçeklestirme iradesi var. Bu konuda ön görüsmeyi yaptik. Iletisim Fakültesi ilgilileri ile de görüstük. Kurs, 6 hafta 90 saat olarak planlaniyor. Önümüzdeki günlerde, Basin Mesleki Egitim Kursu hakkinda ayrintili açiklama yapacagiz” diye konustu.

YERI VE SARTLARI DAHA SONRA AÇIKLANACAK

ISKUR Malatya Il Müdürü Vahap Toman ise, görüsme hakkinda bilgiler vererek, “Iletisim ve medya sektöründe çalisip isini kaybeden veya çalismak isteyen, is arayanlara ve üniversite son sinif ögrencileri veya mezunlarina yönelik olarak kurumumuz tarafindan yürütülmekte olan kurslardan bir tanesini de Basin Ilan Kurumu ile düzenleyecegiz. Ortaklasa yürütülecek olan faaliyetlere iliskin usul ve esaslari belirten protokol, Genel Müdürlerimiz arasinda Ankara’da imzalandi. Biz ise Malatya bilesenleri olarak ön görüsmemizi yaptik. Olumlu görüs içindeyiz. Zaten protokol imzalanip ISKUR ve Basin Ilan Kurumu internet sitesinde yayinlanmistir” seklinde konustu. Toman, 2017 yili baslarinda uygulamaya sunmayi planladiklari kursun yeri ve sartlari konusunda daha sonra ayrintili açiklama yapacaklarini dile getirerek, kursa katilanlara Genel Saglik Sigortasi yapilacagini ve katilimcilara günlük belli bir ücretin de ödenecegini kaydetti.