Malatya
Giriş Tarihi : 24-07-2014 18:48   Güncelleme : 24-07-2014 18:48

Basin Köprü Görevindedir

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Baskani Haydar Karaduman, 106 Yil önce Basindan sansürün 24 Temmuz da kaldirildigini belirterek “zor kosullar ve dayatmalara ragmen Basindan sansürün kaldirilisini kutluyoruz” dedi.

Basin Köprü Görevindedir

Her yil 24 Temmuz’da kutlanan Gazeteciler ve Basin Bayrami ile birlikte bu yil “Basindan Sansürün Kaldirilisinin” 106. Yildönümünü hep birlikte kutladiklarini ifade eden Malatya Gazeteciler Cemiyeti Baskani Haydar Karaduman, sansürün kaldirilisi ile ilgili bilgiler vererek “24 Temmuz 1908 ‘de II. Mesrutiyetin ilan edilmesi ve Kanun-i Esasi’nin yeniden yürürlüge girmesinin ardindan 1876’da çikarilmis olan “Sansür Kararnamesi” kaldirilmisti. Bu karar ile 24 Temmuz gününden itibaren gazeteler sansür memurlari tarafindan incelenmeden çikarilabilecekti. Gazetecilerin ve basinin özgürlügünü ilan eden ve Ahmet Cevdet ile Mihran Efendiler’in “Gazeteler hürdür; Basin özgürdür” sözleriyle önem atfettikleri bu gün 1946’da Gazeteciler Cemiyeti kuruldugunda Falih Rifki Atay’in önerisi ile “Türk Basinindan Sansürün Kaldirilmasi ve Basin Bayrami” olarak ilan edilmisti. 24 Temmuz 1946’dan günümüze ise 24 Temmuz geleneksel “Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaktadir” diye konustu.

MGC Baskani Haydar Karaduman sunlari söyledi:

Çagdas ve demokratik hayatin vazgeçilmez unsurlarindan biri olan basin, kamuoyuna tarafsiz, dogru ve hizli biçimde bilgi ve haber vererek, toplumu aydinlatip, meslek ilkelerine, kisilik haklarina saygi çerçevesinde çalismalarini sürdürmektedir. Çagdas demokrasilerin olmazsa olmazi ‘Iletisim özgürlügü’ seffaf yönetim anlayisinin da temel yapi taslarindandir. Basin, yasadigimiz bölge ve tüm dünyadaki gelismeler hakkinda bilgi sahibi olmamizi saglamakla birlikte, vatandasla devlet arasindaki iletisimin saglanmasi, kamuoyu olusturulmasi gibi önemli görev ve sorumluluklar üstlenmektedir.

Malatya’da zor kosullarda görev yapan basin çalisanlari, 106 yil öncesinde yasanan sansürün degisik uygulamalarini ne yazik ki günümüzde hala yasamaktadir. Sigortasiz, sosyal güvencesiz ve bazi isverenlerin keyfi hareketleriyle muhatap olan basin mensuplari, emeklerinin hakkini alamamanin ezikligi ve üzüntüsü içerisinde Basin Bayramina sembolik olarak bakmakla yetinmektedir. Çalistigi basin kurulusunda aylardir maasini alamayan ve isten çikartilirim korkusu ile yasayan, hatta ne yapacagina bile isverenlerin tehdit edici tavirlariyla karar verilen basin çalisanlari için bu gün bayram olmaktan çikmistir.

Her seye ragmen yüz yili askin bir süredir basinimizin üzerindeki sansürün kaldirilmasi, basin ve ifade özgürlügü açisindan bir dönüm noktasi olmustur. “Gazeteciler ve Basin Bayrami” olarak kutlanan 24 Temmuz, 1908’den beri özgür basin için bir milat olmustur. Tüm olumsuzluklara ragmen bu süreçte basinimiz, çok hizli bir ilerleme ve gelisme sergileyerek Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin gelismesinde çok önemli bir konumda yer almistir. Elbette bu ilerleme ve gelismenin en önemli aktörleri basin çalisanlaridir. Bu vesile ile büyük bir özveri ile Malatya’da çalismalarini yürüten degerli basin mensuplarinin ve ülkemizin tüm basin çalisanlarinin “Gazeteciler ve Basin Bayrami”ni en içten duygularimla kutluyorum.”