Türkiye
Giriş Tarihi : 19-08-2013 10:54   Güncelleme : 19-08-2013 10:54

Basbakan'dan Tarihi Imza

‘Postmodern Darbe’ olarak tarihe geçen ve mimarlarinin ‘1000 yil sürecegini’ söyledigi 28 Subat sürecinde alinan tüm kararlarin, Basbakan Erdogan imzali bir genelge ile ortadan kaldirildigi ortaya çikti.

Basbakan'dan Tarihi Imza

28 Subat postmodern askeri darbesi sonucu alinan tüm kararlarin Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in tek imzasiyla ortadan kaldirildigi ortaya çikti. Erdogan'in imzasini tasiyan o belge ortaya çikti. Basbakan Erdogan'in imzasiyla gönderilen 'Gizli' ibareli belge ve ekli dosyada 28 Subat döneminin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantilarinda alinan kararlari ve dönemin basbakanlarinin imzaladiklari ve bu konuda kararlara uyulmasi yönünde gerekli devlet birimlerine kendi imzalariyla gönderdikleri genelgelerin, emirlerin, talimatlarin ve her türlü eylem planinin yürürlükten kaldirildigi bildirildi. Dosyada dönemin Basbakanlari'nin yürürlükten kaldirilan talimatlari da tek tek eklendi. 


'BIN YIL SÜRECEK' DENILMISTI Star gazetesinden Ahmet Fatih Erturan'in haberine göre; 28 Subat 1997 tarihindeki askeri darbenin ardindan MGK toplantilarinda alinan kararlarla milyonlarca insan kamu kurumlarinda magdur olurken, egitim sistemine de büyük darbe vuruldu. Dönemin Basbakanlari ve Basbakan Yardimcilari MGK metinleri geregi zincirleme genelge, talimat ve eylem planlari yayinladilar. Bu dogrultuda; 8 yillik kesintisiz egitim getirilerek imam hatip ve meslek okullarinin ortaokul kisimlari tamamen kapatildi ve bu okullarin lise bölümlerinde okuyan ögrencilere üniversiteye giris sinavlarinda katsayi uygulamasi getirildi. Üniversitede basörtülü ögrencilerin egitimi yasaklandi. Memurlara kilik kiyafet yönetmeligi getirilerek basörtülü memurlar islerinden atildi veya istifaya zorlandi. Kur'an kurslari kapatilirken çocugunu kendi rizasiyla kursa göndermesi velinin inisiyatifinden alinarak Kur'an ögrenme yasi 18'e çikarildi.

Bu uygulamalar sonrasi dönemin Genelkurmay Baskani Ismail Hakki Karadayi'dan sonra göreve gelen Hüseyin Kivrikoglu "28 Subat bin yil sürecek" dedi. 


SÜREÇ BIR IMZA ILE BITTI Basbakan Erdogan, tüm bu uygulamalara yol açan süreci bitirecek imzayi atti. STAR'in ulastigi Erdogan imzali belgelerdeki detaylar sunlar: 28 Subat ve sonrasinda gelen bütün Basbakanlar ve Basbakan yardimcilari MGK Kararlarinin uygulanmasi için genelgeler yayinlarken Erdogan'in 2002'de Basbakan olmasindan sonra bu genelgelerin kesildigi dikkat çekiyor. Ardindan Erdogan, 14 Aralik 2010'da Içisleri Bakanligi'na gönderdigi 'Gizli' ibareli dosyada MGK toplantilarinda alinan kararlari gönderilen genelgeleri iptal eden imzayi atiyor.


YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMISTIR Basbakan Erdogan, 14 Aralik 2010'da Içisleri Bakanligi'na gönderdigi 'Gizli' ibareli dosyada MGK toplantilarinda alinan kararlari ve dönemin basbakanlarinin imzaladigi genelgeleri dosyada göstererek söyle yazdigi görülüyor: "Ekli listede belirtilen genelge ve talimatlar ile bunlarla iliskili olarak Basbakanlik ve diger kamu kurum ve kuruluslari tarafindan, genelge, tamim, eylem plani, yönerge, talimat, olur, direktif ve diger adlar altinda yürürlüge konulan her türlü islem ve düzenlemeler yürürlükten kaldirilmistir." 


-STAR-