Türkiye
Giriş Tarihi : 24-01-2014 18:02   Güncelleme : 24-01-2014 18:02

Basbakan'dan Kiliçdaroglu'na Iki Gün Süre

Basbakan Erdogan, Kemal Kiliçdaroglu’na, 'Pazar gününe kadar Istanbul adayinla alakali yolsuzluk klasörünü açikla, açiklamazsan ben açiklayacagim' dedi.

Basbakan'dan Kiliçdaroglu'na Iki Gün Süre


Basbakan Recep Tayyip Erdogan, CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu’na, "Pazar gününe kadar Istanbul adayinla alakali yolsuzluk klasörünü açikla, açiklamazsan ben açiklayacagim” dedi.

Basbakan Erdogan, CHP lideri Kemal Kiliçdaroglu’na seslenerek, “Sahsim ve oglumla ilgili eger namusluysan, serefliysen kalk belgelerini ortaya koy. Benim oglumu hiçbir zaman bu tür seylere karistiramazsin ama biz senin SGK’da yaptigin yolsuzluklari biliyoruz” dedi.

Erdogan, kendisini yolsuzlukla suçlayan Kiliçdaroglu’nu “O önünde poz verdigin Istanbul Büyüksehir Belediye Baskan Adayi ile ilgili klasörü açikla" sözleriyle elestirdi. Basbakan, “Pazar gününe kadar Istanbul adayinla alakali yolsuzluk klasörünü açikla, açiklamazsan ben açiklayacagim” diye konustu.

TÜSIAD’I TOPA TUTTU

Basbakan Erdogan, TÜSIAD Baskani Muharrem Yilmaz’in açiklamalarini elestirerek, "Ey TÜSIAD, ananas meselesinden niye rahatsiz degilsin? Uganda’da sizlere rafineri baglantisi kuranlardan niye rahatsiz degilsin? Yargi içindeki paralel örgütlenmenin, is dünyasindaki santajindan niye rahatsizligin yok? Niye, çünkü bazilarinin isleri tikir tikir yürüyor. Ananaslar gelip gidiyor" dedi.

Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Ankara belediye baskan adaylarinin tanitim toplantisinda konustu. Erdogan, "Bugün bu tanitacagimiz Ankara’nin ilçelerinde belirledigim adaylarin Ankara tüm Ankaralilar için hayirli olmasini Rabbimden niyaz ediyorum. Tüm adaylarimiza 30 Mart’a kadar devam edecek büyük yolculukta ardindan milletten yetki almak suretiyle baslayacak hizmet yolculugunda Allah’tan sonsuz basarilar diliyorum. Rabbim insallah utandirmasin. AK Parti olarak 12 Haziran 2011’de seçim sandiklari kapandigi andan itibaren bir sonraki seçimin startini vermistik. Keçiören sandiklarini patlattiginiz gün bir baska olacak ona göre. 30 mart seçimlere biz teskilat olarak 2,5 sene öncesinden hazirlanmaya baslamistik. Hazirlarimiz belli bir asamaya gelmis çalismalarimiz beli bir seviyeye ulasmisti. Son aylarda hazirliklarimiza hiz verdik" dedi. Türkiye’de toplamda bin 392 belediyenin oldugunu belirten Erdogan, sadece belediye baskanligi aday adayligi için basvuranlarin sayisinin 6 bin 415 kisi oldugunu ifade etti. Erdogan, "Bin 392 adaylik için 5 kati. Bize adaylik için basvuran bu 6 bin 415 adayin hemen tamami belediye baskanimiz olacak liyakata tabidir. Bir eleme yapmamiz gerekiyordu. Bu elemeyi bir kuyumcu hassasiyetiyle, kriter ve metodu kullanarak yaptik. Halkin nabzini tuttuk, anketler yaptik, performanslari ölçük, temayül yoklamalari yaptik. Il baskanlarimizin, ilçe baskanlarimizin, kanaat önderlerimizin, milletvekili genel baskan yardimcilarimizin degerlendirmelerini aldik. Son istisareleri yaptik ve adaylarimizi belirledik. 81 ilimizin adaylarini kamuoyuna açiklayip, tanittik. Ilk kez baskent Ankara’da ilçe belediye baskan adaylarimizi tanitiyoruz. Bazi illerimizde bakan, genel baskan yardimcisi arkadaslarimiz ilçe belediye adaylarini tanittilar. Pazar günü de Istanbul ilçe adaylarimizi açiklayacak ve tanitacagiz. Süreç içinde tüm adaylarimiz belirlenmis sekilde tam kadro sahadaki yerimiz almis olacagiz" ifadelerini kullandi.

"30 MART SEÇIMLERI, BUGÜN HALA SANDIK DISI YÖNTEMLER ARAYANLARIN HEVESLERINI KURSAKLARINDA BIRAKACAK"

Basbakan Erdogan, "30 Mart’a kadar ayni kararlikla ayni heyecanla variz dimi? Sandiklar AK Parti’nin insallah ampuluyle Türkiye’nin 780 min kilometresini aydinlatmaya variz’ degil mi? Sevgili Ankaralilar, son derece önemli bir seçime giriyoruz. 11 yilin en önemli, hayati, ayni zamanda da demokrasi sürecimizdeki en tarihi seçime giriyorduk. 30 mart milli iradeniz, sandigin ve demokrasinin ilan edecegi, ülkemiz ve milletimiz adina dönüm noktasi tasiyan bir seçim. 30 mart bugün hala sandik disi yöntemler arayanlarin heveslerini kursaklarinda birakacak. 30 Mart bugün hala demokrasi disi yöntemlerden medet umanlari daimi bir yenilgiye ugratacak. Milli iradenin, millet egemenliginden baska umutlar arayanlarin umudunun kiracak, statüko 30 Mart’la birlikte tüm umutlarini yitirecek. 30 mart artik kalici olarak Türkiye’de demokrasinin yerlestigini, iktidarlarin milletin belirledigini gördügü gün olacak. Burada sizlere yakin tarihimizin son derece üzücü bir olayini tekrar hatirlatmak istiyorum. 27 Mayis 1960’ta siyasete el konuldu. Basbakan ve arkadaslari Yassiada’ya gönderildi. Basbakan ve 2 bakani idam edildi. 27 Mayis cuntasinin Basbakan ve 2 bakanin idam etmesi sadece o güne has bir olay degildir. Demokrasiye ve milli iradeye kastedenlerin aslinda farkli niyetleri vardi. Gelecegin basbakanlari, hükümetlerine çok açik ayni zamanda çok korkunç mesaj vermek istiyorlardi. ’Eger bizim çizgimize girmeseniz akibetiniz böyle olur’ mesajini veriyorlardi. 27 Mayis’in bu korkunç mesaji yillar boyunca hükümetlerin üzerinde tehdit olarak sallandi. Bürokratlari, böyle korkuttular. Menderes’e yapilan zulmü korkutma araci olarak kullandilar. Siyasetin üzerine tesis ettikleri vesayetlerle, yasama ve yürütmeyi her zaman kontrol altinda tutmak istediler. Biz 3 kasim seçimlerine girerken en basta bu korkutmaya ne dedik? ’Yeter" diye konustu.

"Bu öyle kuru kuruya bir slogan degildir" diyen Erdogan, konusmasini söyle sürdürdü: "Bizim siyaset anlayisimizin en temelinde bu ilke yer aldi. 11 yil boyunca bu ilkeyi unutmadik, geri plana asla itmedik. Milletin kararini yok sayanlara karsi cesaretle milletin kararini savunduk. Milletin yetkisini iradesini, egemenligini küçümseyenlere karsi israrla, inatla, cesaretle, umutla, milletin mührünü savunduk. Mafyayla, cuntayla, çetelerle mücadele ederken bu ilkeden hareket ederek, sonuna kadar bunun arkasinda durduk. Darbe senaryolarina karsi bu ilke hep yol arkadasimiz oldu. 11 yil boyunca her ne yaptiysak millet için yaptik. Milletle birlikte yaptik. Milli iradeyi güçlendirmek için yaptik. Neyi desteklediysek milet için destekleriz. Hiçkimsenin cesaret edemedigi, hayalini kuramadigi reformlari biz gerçeklestirdik."

Türkiye’de malum bir medya yapilanmasinin olduguna isaret eden Erdogan, "Çikarlarina uyani göklere çikariyor, uymayanlari acimasizca yipratiyorlar. Milleti artik inandiramiyorlardi, sizler artik mansetlerin dilini çözdünüz. Fotograflarin, köse yazilarinin manasini milletim artik çok iyi anliyor. Iste bu malum detay bu olumsuz etkisini yitirdigini için, su anda son bir gayretle demokrasiye saldiriyor. Demokrasi ve milli irade üzerinde keyfice tarafta bulunan sermayeydi. Onlar da millet iradesini yok saydilar hükümet yiprattilar. Eski günlerdeki gibi su anda bunu yapamiyorlar yine belli yerlerde toplaniyorlar. ’Oralarda AK Parti iktidarini nasil yikariz’ bunu yapiyorlar. siyaset sahasinda varlik gösteremiyorlar. Yeni Türkiye’den rahatsiz oluyorlar. Eski günlere dönmek için feryat ediyorlar" dedi.

ERDOGAN, TÜSIAD BASKANINA SERT ÇIKTI

Basbakan Erdogan, "Simdi Türkiye’nin en büyük salonlarindan olan bu salonlarindan, Türkiye’ye sesleniyorum. Dün TÜSIAD Baskani çikiyor oldugundan çok farkli bir Türkiye, manzara çizmeye çalisiyor. Neymis, HSYK ile ilgili Kanun Teklifi’nden büyük rahatsizlik duyuyorlar. Senin rahatsizlik duydugun ne? Bir defa sen suan da neden rahatsizlik duydugun için hiç gelip de bu ülkenin yetkili birimi olan Adalet Bakani ve Hükümeti ile görüstün mü? Yok. Etrafinizda belli maasli memurlari var. Onlarin sizlere vermis oldugu bilgilerle mi siz bunu degerlendiriyorsunuz? Siz isinize gelmeyeni hemen kapiya koyarsiniz. Hükümet su anda bu ülkenin menfaatlerini korumayan insanlarini saga-sola atama imkanina sahip mi? Maalesef degil" diye konustu.

Basbakan Erdogan, konusmasinda sunlari kaydetti: "Ey TÜSIAD ananas meselesinden niye rahatsiz degilsin. Uganda da sizlere rafineri baglantisi kuranlardan niye rahatsiz degilsin. Yargi içindeki paralel örgütlenmenin, is dünyasindaki santajindan niye rahatsizligin yok? Niye, çünkü bazilarinin isleri tikir tikir yürüyor. Ananaslar gelip gidiyor. Ananas bunun kod adidir, kod. Rafineri dagitimlari da yapiliyor. Rafineriyi alirken rahatsiz degilsin, cezalar kesilirken rahatsiz oluyorsun. Yanlisin varda onun için. Devlet içindeki paralel yapidan degil o mücadelede attigimiz adimlardan rahatsizsin. Yargida bozulan tarafsizligi hiç dile getirmiyorlar. Biz bagimsiz ve tarafsiz yargi diyoruz. TÜSIAD kusura bakmasin bugüne kadar milletin yaninda durmuyorlardi, bugün de durmuyorlar. Santaji, tehditleri biz kaldirdik biz kaldiriyor. Eger bugün kendi ifadeleriyle bire bes kazandik diyenler var bunun içinde. Simdi utanmadan, sikilmadan, ’böyle bir ülkeye küresel sermaye gelmez’ diyorlar. 120 milyarlik sermayeyi siz mi getirdiniz bu ülkeye? Üyeleriniz küresel sermayeyle ortaklik kurarken neye dayanak kurdular? Bu atmosfere dayanarak buraya geldiler. O olayi görerek geldiler. Türkiye’yi güvenli bir liman olarak gördükleri için geldiler. Bu TÜSIAD, bugüne kadar bu ülkede hiç samimi davranmadi. Yeri geldi, hükümet basarili ama bizim oyumuz baska yere bunu da kullandilar. Vermezsen verme, bize milletimiz yeter. Siz yine gidin o yolsuzluklarla oturun, belli yerlerde lobi faaliyetlerini yapmaya devam edin. Bunlarla beraber çalisiyorlar ama bugüne kadar sustuk. Bundan sonra susmayacagiz. Bunlari artik yeri geldigi zaman teshir edecegiz. Çünkü AK Bunlar bu ülkede hükümete karsi yapilan darbe girisimine tavir ortaya koymadilar. Siz darbe girisimine karsi ortaya tavir koymuyorsaniz, o zaman bizi karsinizda bulacaksiniz. Bugüne kadar kendileriyle birçok kez bunlari konustuk. Dürüst davrandiginiz sürece sizin yaninizdayiz ama yanlisinizda bizi yaninizda bulamazsiniz."