Türkiye
Giriş Tarihi : 02-04-2013 12:11   Güncelleme : 02-04-2013 12:11

Basbakan'dan ekmek genelgesi

Basbakanligin “Ekmek Israfini Önleme Kampanyasi” Genelgesi Resmi Gazete’de yayimlandi

Basbakan'dan ekmek genelgesi

Genelgede, "toplumumuzun nimet bildigi ve kutsal bir deger atfettigi ekmekle ilgili üretim, tüketim, israf ve tüketici aliskanliklari konularinda; Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakanliginin ilgili kurulusu Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlügü tarafindan yurt çapinda yaptirilan bir arastirmada; ülkemizde günde 6 milyon, yilda 2,1 milyar ekmegin israf edildigi sonucunun ortaya çiktigi" ifade edildi.

Genelgede, ekmek israfinin bugünkü parasal karsiliginin 1,5 milyar TL oldugu belirtilerek söyle denildi: "Bu rakam Hükümetimiz döneminde dünya siralamasinda ilk siralarda oldugumuz un ihracatindan elde ettigimiz bir yillik gelire esdegerdir. Bu üzücü sonuçlar; ekmek israfinin önlenmesine yönelik tedbirlerin ivedilikle alinmasini gerekli kilmis, bu dogrultuda Hükümetimizce 17.01.2013 tarihinde Ekmek Israfini Önleme Kampanyasi baslatilmistir. Kampanya ile israf konusunda toplumsal duyarlilik olusturulmasi, israfin üretim ve tüketim asamalarinda önlenmesi, ekmegin uygun yöntemler ile muhafazasinin saglanmasi, bayat veya ihtiyaç fazlasi ekmegin yine insan gidasi olarak degerlendirilmesi konularinda toplumun bilinçlendirilmesi ve tam bugday ekmegi tüketiminin yayginlastirilmasi amaçlanmaktadir."

Bu çerçevede 16 maddelik bir genelge yayimlandi.

1. Kampanyanin toplumun tüm kesimlerine ulasabilecek boyutta sürdürülebilmesi için bu kapsamda alinan tedbir ve yürütülen faaliyetlerin uygulama süreçleri ile sonuçlarinin izlenmesi ve degerlendirilmesi amaciyla ilgili kuruluslar arasinda gerekli isbirligi ve koordinasyonu saglamak üzere; Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakanligi ve ilgili kurulusu TMO Genel Müdürlügü görevlendirilmistir.

2. Bakanliklar, valilikler, belediyeler, üniversiteler ile diger kamu kurum ve kuruluslari; alacaklari tedbirler ve yapacaklari faaliyetlerle kampanyayi destekleyecekler, tüm yurtta etkin bir biçimde yürütülecek çalismalarla israfin önlenmesi hususunda toplumsal bir bilinç ve farkindalik olusturulmasina azami ölçüde katkida bulunacaklardir.

3. Kampanyanin amacina ulasabilmesi için toplumun her kesimine yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri düzenlenecek; halkimiz, sivil toplum kuruluslari, özel sektör ve meslek kuruluslari ile isbirligi yapilacaktir.

4. Toplumun temelini olusturan aile ve kadinlarin rolünü dikkate alan sosyal politikalar gelistirilecek, özellikle çocuklarimizin ve gençlerimizin kampanyaya katilmalarini özendiren projeler olusturularak uygulamaya konulacaktir.

5. Ilgili kuruluslar tarafindan konuya iliskin egitim, seminer, panel, konferans ve toplanti gibi organizasyonlar tertiplenecek ve söz konusu etkinliklerde; arastirma sonuçlarina, ekmek israfinin önlenmesine ve tam bugday ekmegi tüketiminin faydalarina iliskin bilgiler verilecek ve bu kampanya kapsaminda hazirlanacak kamu spotu, film ve animasyon gibi çalismalar gösterilecektir.

6. Bu kapsamda, bakanlik ve kuruluslarca temin edilebilecek yazili ve görsel malzemeler medya ve diger iletisim araçlari kullanilarak toplumun her kesimine ulastirilmaya çalisilacak; özellikle gar, istasyon, durak, metro, havaalani, kara yolu, liman, toplu tasima araçlari ve benzeri kamuya açik yerlerde yazili ve görsel bilgilendirme çalismalari yapilacaktir.

7. Ilgili bakanlik ve kurumlarca; ambalaj, gramaj, kalite, hijyen, üretim, dagitim ve satis gibi konularda ekmek israfinin önlenmesine ve tam bugday ekmegi tüketiminin yayginlastirilmasina katki saglayacak mevzuat düzenlemeleri ile bu kapsamda gerekli denetimlerin yapilmasi saglanacaktir.

8. Internet sitelerinde, www.ekmekisrafetme.com adresine link verilerek, orada yer alan “Türkiye’de Ekmek Israfi Arastirmasi” sonuçlarinin degerlendirilmesi ve uygulamaya konulacak tedbir ve faaliyetlerin bu degerlendirmeler çerçevesinde planlanmasina önem verilecektir.

9. Toplu tüketim yapilan kamu kurum ve kuruluslarinda bulunan yemekhanelerde; menüye göre ekmek çikarilmasi, ekmegin ince dilimlenmis olarak, paketli rol ekmegin ise düsük gramajli olarak sunulmasi, tam bugday ekmegi bulundurulmasinin saglanmasi ve tüketiminin yayginlastirilmasi amaciyla gerekli tedbirler alinacaktir.

10. Belediyeler ve il özel idarelerince ekmek firinlari düzenli olarak denetlenecek, gerekli saglik ve mevzuat sartlarini saglayamayan firinlarin üretim yapmasina izin verilmemesi amaciyla Içisleri Bakanliginca gerekli düzenlemeler yapilacaktir.

11. Üretici ve tüketicileri tesvik edecek tedbirlerin alinmasi, ekmek üretim ve satis noktalarinda istihdam edilen kisiler ile restoran, firin, otel ve turizm sektörü çalisanlarinin egitilmesi için meslek odalariyla isbirligi yapilmasi hususlarinda; Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakanliginca gerekli çalismalar yapilacaktir.

12. Saglikli beslenme de dâhil olmak üzere egitici program, etkinlik ve yarismalar düzenlenecek ve bu konularin temel egitim ders müfredati içerisine dâhil edilmesi için gerekli tedbirler Milli Egitim Bakanliginca alinacaktir.

13. Saglikli ve dengeli beslenme amaciyla tam bugday ekmegi tüketiminin tesvik edilmesi için toplum sagligi alaninda gerekli çalismalar Saglik Bakanliginca yapilacaktir.

14. Kampanya konularinin; desteklenen ve kaynak aktarilan film ve tiyatro dâhil her türlü sahne sanati senaryolari ve projelerde uygun bir sekilde islenmesi, film ve projelere gizli veya açik spotlar yerlestirilmesi ve konu ile ilgili özel sektörün tesvik edilmesi için gerekli tedbirler Kültür ve Turizm Bakanliginca alinacaktir.

15. Kampanya konulariyla ilgili olarak halki bilinçlendirme çalismalarina Diyanet Isleri Baskanliginca gerekli katki saglanacaktir.

16. Televizyon ve radyo programlarinda kampanyaya iliskin kamu spotlarinin yayinlanmasi amaciyla gerekli çalismalar ilgili kurum ve kuruluslarca yapilacaktir.

Ekmek Israfini Önleme Kampanyasi, tam bugday ekmegini yayginlastirma amacini da içine alacak sekilde, tüm kurum ve kuruluslarca isbirligi içerisinde ve kararlilikla yürütülerek takip edilecek, ekmegin israf edilmemesi bilincinin tüm fertlerimiz için bir yasam biçimi haline gelmesi özendirilecektir. Kamu kurum ve kuruluslarinin yani sira; halkimiz, sivil toplum kuruluslari, memur, isçi ve isveren kuruluslari, meslek oda ve birlikleri, ulusal ve yerel basin ile özel sektörün, çok önemli bir insanlik görevi olan bu kampanyaya gönüllü olarak her türlü destek ve yardimi saglayacaklarina inancimiz tamdir. Bilgilerini ve geregini önemle rica ederim.”