Siyaset
Giriş Tarihi : 22-09-2013 18:11   Güncelleme : 22-09-2013 18:11

Basbakan Dogansehir'de konustu

Basbakan Recep Tayyip Erdogan, “Yolsuzluklarin hortumunu kesip, vatandasin cebine bagladik. Bizim farkimiz bu. Onlar faiz lobisi ve sermaye çevrelerinin cebine bagliyorlardi” dedi.

Basbakan Dogansehir'de konustu
Basbakan Recep Tayyip Erdogan, “Yolsuzluklarin hortumunu kesip, vatandasin cebine bagladik. Bizim farkimiz bu. Onlar faiz lobisi ve sermaye çevrelerinin cebine bagliyorlardi” dedi. 
Toplu açilis törenleri için Malatya’ya dün gelen ve geceyi kentte geçiren Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in bugün ikinci ilçe duragi Dogansehir ilçesi oldu. Burada da toplu açilis törenine katilan Basbakan Erdogan, halka hitap etti. Basbakan Erdogan, “Elinde biçakla, molotof kokteyli ile degil, elinde bilgisayar ile dolasan, milli degerlere saygili gençlik yetistiriyoruz. Tüm illere üniversite kurduk. Her biri birbirleri ile rekabet haline geldiler. Meslek liselerine engel getirdiler. Biz kat sayi engelini kaldirdik. Üniversite imtihani açiyorsun, niye meslek liselilerin önünü kesiyorsun. Sabrettik ve 4+4+4 egitim sistemini çikardik. Simdi tüm meslek liseleri esit. Katsayisi esitligi getirdik. Üniversite sinavinda basarili olan istedigi üniversiteye girsin. Gençlik arasindaki ayrimi kaldirdik. Yeni bir rekabet daha basladi. Okullarimizda fiziki sartlar her geçen gün daha iyiye gidiyor.
Biz 100 kisilik, 70 kisilik dersliklerde egitim gördük. Biz kitap bulamazdik, agabeylerimizden teksir notlarini almak isterdik, onlar teksir notunu, saman kagidini rulo halindeki notlari dahi okuyamazdik. Biz öyle okuduk. Biz yavrularimiza kuse kagitta lüks baskilarla kitaplarla yetistirecegiz dedik. Siralarina kitaplarini koyduk.
Yurtlarimiz gayet lüks sekilde yapiliyor. Üniversitelerimizde burs 280 liraya çikardik, 200 lira da beslenme yardimi veriyoruz, etti 480 lira. Siz bize emanet verdiniz, biz de bu emanetin hakkini yerine getiriyoruz.
Çünkü yolsuzluklarin hortumun kesip, vatandasin cebine bagladik. Bizim farkimiz bu. Onlar ,faiz lobisi ve sermaye çevrelerinin cebine bagliyorlardi” ifadelerini kullandi.
“Saglikta ne çileler çektik. Bir ana muhalefet genel baskani var. Genel müdürdü. SSK kuyruklarini hatirliyorsunuz degil mi? Hastanelerin kapilarinda neler çektik. Ilaç kuyruklari vardi, simdi istedigin eczaneden ilacini aliyorsun. Istedigin hastaneye yatiyorsun. Bütün yollar açildi” diyen Basbakan Erdogan, CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu’na da göndermede bulunarak, “Bir genel müdürlügü yönetemeyen sahis, bir partinin genel baskani olmus. Nasil olmus. Bir CD ile olmus. CD olmasaydi genel baskan olamayacakti. Simdi hala bir seyler bekliyor. Olacagi da yok. Halkim, SSK’yi batiran bir insana, bu ülkede böyle bir emaneti teslim etiniz” seklinde konustu. Malatya’nin büyük sehir olmasinin avantajlarindan da söz eden Erdogan, daha sonra sunlari söyledi: 
“Dogansehir’de belediyecilik yeniden emin ellere geçecek insallah. Malatya’yi büyük sehir yaptik. Bu kardesiniz damdan düserek geldi. Istanbul’un belediye baskanligi yapti. Büyük sehirler yasasini çikardiysak, oradaki eksikleri bilerek adimlari attik. Dogansehir ilçe belediyesi bütün planlari yapamayacak. Bin’lik burasi, 5 bin’lik ve 25 bin’lik plani büyük sehir yapacak. Imar bütünlügü olacak. 30 Mart yerel seçimiyle yeni dönem baslayacak. Merkezi yönetimin daha da artiracagi dönem olacak. Dogansehirli kardeslerim. Kapi kapi dolasmamiz lazim. Bu hizmetler. 6 degil, 16, 26 olacak."
Erdogan, “Ulasim, enerji, tarimda da gelismeler oldu. Göreve geldigimizde, 6 bin 100 kilometre bölünmüs yol vardi, simdi 16 bin kilometre yol ilave ettik. 79 senede 6 bin kilometre, 11 yilda 16 bin kilometre. Bu artarak devam edecek” dedi.
Basbakan’in mitinginde Gençlik ve Spor Bakani Suat Kiliç, Gida Tarim ve Hayvancilik Bakani Mehdi Eker, Kalkinma Bakani Cevdet Yilmaz, Maliye Bakani Mehmet Simsek, Ulastirma Denizcilik ve Haberlesme Bakani Binali Yildirim, Milli Egitim Bakani Nabi Avci, Milli Savunma Bakani Ismet Yilmaz da yer aldi ve toplu açilis kurdelesini milletvekilleri diger yetkililerle birlikte kesti.