Genel
Giriş Tarihi : 05-02-2014 11:38   Güncelleme : 05-02-2014 11:38

Basbakan Almanya'dan Meydan Okudu!

Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Almanya'da Avrupali Türk Demokratlar Birligi'nin programinda konustu

Basbakan Almanya'dan Meydan Okudu!
Àe??n style="font-size: 14px;">

Malatya Amatör Küme U-17 Futbol Ligi’nde Play-off grubunda ilk maçlar oynandi. Sanayispor ve Karakavakspor oynadiklari ilk maçlari kazandi. 

U-17 Ligi’nde sampiyonu belirleyecek olan Play-Off grubunda ilk maçlar büyük bir çekismeye sahne oldu. Yesiltepe Stadi’nda oynanan ilk maçlarda Karakavakspor güzel bir oyunla Malatya Fenerspor’u 1-0 yenerken, Sanayispor’da Demi

Basbakan Erdogan, Almanya’nin baskenti Berlin’de Genis Katilimli Vatandas Toplantisi'nda Türklere hitap etti. Konusmasina, toplantiya katilan tüm vatandaslara tesekkür ederek baslayan Erdogan, “Askiniz sevdaniz muhabbetiniz ahde vefaniz için her birinize sonsuz sükranlarimi sunuyorum. Bugün bir kez daha sizlere Türkiye’deki kardeslerinizin, akrabalarinizin, dostlarinizin selamlarini getirdik. Bugün resmi bir çalisma yemeginde bir araya geldigimiz Sayin Sansölyenin özellikle söyledi; ‘Aksam Türk vatandaslarimiza özellikle selamimizi iletin’ dediler. Selamini sizlere iletiyorum. Ayrica koalisyonun ortagi SPD’nin Genel Baskani Sayin Gabriel’in de sizlere selami var onun da selamini sizlere iletiyorum” ifadelerinde bulundu.

“TÜRKIYE EMIN ELLERDE”
“77 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandasinin hasretlerini, özlemlerini, muhabbetlerini bugün bir kez daha Almanya’ya, Berlin’e tasidik” diyen Erdogan, Almanya’da ve Avrupa’nin diger ülkelerinde yasayan vatandaslarin Türkiye’yi çok yakindan takip ettiklerini bildigini söyleyerek, “Sunu buradan büyük bir memnuniyetle ifade etmek istiyorum; Türkiye emin ellerde. Türkiye emniyet içinde. Türkiyeistikrarla büyümeye, huzuruna huzur katarak, kardesligini pekistirerek, umudunu çogaltarak gelecege emin adimlarla kosmaya devam ediyor. Türkiye engelleri asarak, barikatlari yikarak zincirlerini, prangalarini söküp atarak 2023’e dogru kararli sekilde yükselmeyi sürdürüyor” seklinde konustu.

“BUGÜN, GERIDE BIRAKTIGINIZ TÜRKIYE’DEN ÇOK FARKLI BIR TÜRKIYE VAR”
Almanya’da yasayan Türk vatandaslarina gözlerinin arkada kalmamasini tembih eden Basbakan Erdogan, “Su iki seyle gögsünüzü gere gere gurur duymanizi sizlerden özellikle istiyorum. Dünyanin en büyük ülkelerinden birinde dost Almanya’da çalisiyor ve yasiyor olmaktan gurur duymanizi istiyorum. Ayni sekilde dünyanin en büyük ülkelerinden birinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaslari oldugunuz, o aziz milletin birer mensubu oldugunuz için dilinizden, kültürünüzden, mensubiyetinizden, en önemlisi de bayraginizdan, milletinizden, ülkenizden gurur duymanizi sizlerden istiyorum. Bugün, dedelerinizin, babalarinizin, sizlerin geride biraktigi Türkiye’den çok farkli birTürkiye var. Bugün, özgüveni yüksek bir Türkiye var. Ekonomisiyle büyük, demokrasisiyle örnek, dis politikasiyla aktif bir Türkiye var” dedi.

“TÜRKIYE CUMHURIYETI’NIN PASAPORTU ARTIK BÜTÜN SINIR KAPILARINDA BÜYÜK BIR DEGER IFADE EDIYOR”
Basbakan Recep Tayyip Erdogan konusmasina söyle devam etti:

“Iste buraya gelmeden hemen önce Ocak ayinin ihracat rakamlari açiklandi. Ellerini ovusturanlar var ya. Simdi Berlin’den onlara sesleniyorum. Türkiye, 2014 yilina ihracatta tüm zamanlarin aylik rekoruyla giriyor. Ocak ayinda ihracat yüzde 10 artarak 12 milyar dolar oldu. Bu aylik. Göreve geldigimiz zaman bizim yillik ihracatimiz neydi biliyor musunuz? 36 milyar dolar. Simdi ayda 12 milyar dolar. Düsünebiliyor musunuz? Nereden nereye? Dünyanin her ülkesine tüm ihracatçimiz ulasiyor. Suanda bizim ihracatçimizin ulasmadigi ülke dünyada kalmadi. Bir yeri kapadilar bir baska tarafa. Bir baska yeri kapadilar, bir baska tarafa. Niye? Dedik ya fellik fellik dolasacagiz dünyanin her yerine ulasacagiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin is adamlari, ihracatçilari, girisimcileri yatirimcilari gittikleri her ülkede büyük itibar görüyorlar. Türkiye Cumhuriyeti’nin pasaportu artik bütün sinir kapilarinda büyük bir deger ifade ediyor, büyük itibar görüyor.”

2013 yilinin ilk 9 ayinda Türkiye ekonomisinin yüzde 4 büyüme kaydettiginden bahseden Erdogan, “Birçok gelismis ülkenin ekonomisi çökerken, bir kismi sifirin altina inerken, OECD raporlarina göre biz ilk 5’in içerisinde yer aldik. Hala Türkiye’de ekonominin küçüldügünü söyleyenler önce bunu görmek zorundadirlar. Ama bunu görmek istemiyorlar islerine gelmiyor. Gelse de gelmese de biz emin adimlarla hedefe dogru yürüyoruz” diye konustu.
Erdogan sözlerini, “Tabi ki sunu unutmayin; üzümü yenen agaç taslanir. Ve sunu unutmayin; biz küllerinden ayaga kalkan bir milletiz. Düsünebiliyor musunuz? 230 milyar dolardan milli geliri devraldik. Ne kadar zamanda 79 yilda. 79 yilda 230 milyar dolara ulasmisiz ve biz 230 milyar dolardan devralmisiz 10 senede bu rakami suan itibariyle söylüyorum 800 milyar dolara ulastirmisiz” ifadeleriyle sürdürdü.

“YOLSUZLUGUN OLDUGU BIR ÜLKEDE BUNLAR YAPILABILIR MI?”
Berlin’den bir yerlere bazi sinyallerin verilmesi gerektigini söyleyen Basbakan Erdogan, “Nedir o? Simdi soruyorum. Birileri ahkam kesiyor. ‘Türkiye’de yolsuzluk varmis’ diyorlar. Bizim en güçlü oldugumuz nokta burasi. En güçlü oldugumuz yerimiz burasi. Yahu yolsuzlugun oldugu bir ülkede 230 milyar dolarlik milli geliri 10 yilda 800 milyar dolarin üzerine nasil çikaracaksin? 79 senede 230 milyar dolar ve sen 10 senede bunu 800 milyar dolara çikariyorsun. Yolsuzlugun oldugu bir ülkede 79 senede 6 bin 100 kilometre bölünmüs yol yapacaksin ve biz 10 senede bunun üzerine 17 bin 100 kilometre bölünmüs yol ilave edecegiz. Nasil oluyor bu is? Yolsuzlugun oldugu veya olacagi bir ülkede siz bu yatirimlari yapabilir misiniz? Fakat dert baska” diye konustu.

Basbakan Erdogan, göreve geldiklerinde üniversite ögrencilerinin burs olarak 45 lira aldigin hatirlatarak, “Simdi Kredi Yurtlar Kurumu’nda bursuyla beraber beslenme yardimini veriyoruz ve son rakamla 520 liraya çikti. Bunlar suanda burs olarak verilen var kredi olarak verilen var. Kim müracaat ederse etsin ya burs ya kredi muhakkak aliyor. Bizden önce böyle bir sey yoktu. Yolsuzlugun oldugu bir ülkede bunu yapabilir misiniz? Su anda biz ülkemizde bütün okullarda yavrularimiza ilk, orta, lise hepsine kitaplarini ücretsiz olarak veriyoruz. Ve geldigimizden bu yana hep böyle” dedi.

“HASTANE KAPILARINDA KUYRUGA GIRIYORDUK”
Bütün bu adimlarin yaninda atilan önemli bir adimin daha bulundugunu söyleyen Erdogan, “Nedir o? Saglik. Saglik sisteminde hamdolsun artik hastanesi olmayan ilimiz kalmadigi gibi simdi ilçelerimizde hastaneler yapmak suretiyle bu yolu devam ettiriyoruz. Hastalarimiz, anneler kizaklarin çekilmesi suretiyle doguma yetistiriliyordu. Simdi ise bizler paletli ambulanslarla, o kar kista ya çikiyor evinden aliyoruz veya doguma 1 hafta 10 gün kala istersen Saglik Bakanliginin misafiri olabilirsin sehirde diyoruz ve dogumu yaptiktan sonra da kendisini uygun zamanda tekrar evine gönderiyoruz. Bitmedi. Tuttuk bu arada 17 tane ambulans helikopter, 4 tane de jet ambulans. Bunlarla yine tüm ülkeye hizmet veriyoruz. Sehirlerarasi hizmetler, uluslararasi hizmetler hepsi bununla görülüyor. Yolsuzluklarin oldugu bir ülkede siz bunlari yapabilir misiniz? Nasil yapacaksiniz?” seklinde konustu.

Erdogan, “Hatirlayin hastane kapilarinda kuyruga giriyorduk. Ve tedavi için, teshis için doktor hak getire. Geç onu. Bir röntgen çektireceksin, 6-7 ay sonraya gün veriyorlardi. Simdi birakin siz röntgeni, ultrasonografiden tutun tomografiye, emara akliniza ne gelirse bütün imkanlar artik her ilimizde var. Artik insanini insan yerine koyan bir anlayis var. Yolsuzlugun oldugu bir Türkiye’de bunlar olabilir mi? Hatirlarsiniz ilacimizi alamiyorduk. Doktor efendi 5 tane ilaç yazar, gidersin SSK’nin hastanesine çünkü disaridaki eczanelerden alamazsin. Çünkü disaridaki hastanelerden alamazsin. SSK’nin hastanesinden alacaksin. 5 ilacin ikisi var üçü yok. Üçü var ikisi yok. Sorarsin oradaki eczaciya, ‘Ben diger ilaçlari nereden alacagim?’ ‘Git eczaneden al.’ ‘Ama ben bunun primini ödüyorum. Niye oraya gideyim? Bana buradan bunu vermeniz gerekmez mi?’ ‘Yok kardesim ne yapalim.’ Benim zavalli vatandasim gider onu da eczaneden parasiyla alirdi” dedi.

“BUNLARA BU ÜLKE TESLIM EDILEBILIR MI?”
Basbakan Erdogan konusmasina su sözlerle devam etti:
“Malum su anda ana muhalefetin bir genel müdürü var. Bu genel müdür bir zamanlar da SSK’nin genel müdürüydü. SSK’nin genel müdürüyken ilaç bulamiyorduk. Bunlara bu ülke teslim edilebilir mi? Bir SSK’yi yönetemeyenlere bu ülke teslim edilebilir mi? Zaten milletim benim ondan dolayi bunlara teslim etmiyor. Ve bunlarin en önemli sanati iftiradir. Niye? Öyle yetistiler. Iftira at tutmasa da iz birakir. Mantiklari bu. Ama sesleniyorum; unutmayin günes balçikla sivanmaz.”

Adalet Saraylarinin sayisinin çogaltildigini, artik merdiven alti bir yarginin bulunmadigini söyleyen Erdogan, “Dedik ki bunlar gayet güzel olsun. Hakikaten merdiven altindan degil, saraylarda en güzel sekliyle çalissinlar en güzel sekliyle de kararlarini versinler. Bunun yollarini açtik. Emniyet Saraylari yaptik ayni sekilde. Bir zamanlar karakol dendigi zaman insanin aklina korku tünelleri gelirdi. Acaba içeride ne olacak diye. Artik bu devirler kapandi. Artik iskenceye son dedik ve o dönemleri geride biraktik. Bunlar artik yok” dedi.

Enerjide ise artik KÖYDES projeleriyle ülkenin hemen hemen bütün köylerine ulasildigina dikkat çeken Basbakan Erdogan, “Yol, su noktasinda önemli adimlar attik. Barajlar noktasinda ciddi barajlar yaptik, göletler yaptik. Hala yapilmaya devam ediyor. Fakat öyle bir kredibilitesi olan ülke haline geldi ki Türkiye Mayis ayinda bir ihalede, ihalenin bedeli 42 milyar dolar. Ve bununla üçüncü havalimani yapiliyor. Yillik yolcu kapasitesi asgari 100 milyon yolcu. Peki bizim cebimizden para çikiyor mu? Hayir. Biz para vermiyoruz. Biz ne veriyoruz? 20 yillik kullanim hakkini veriyoruz. At binenin, kiliç kusananindir. Olay bu” seklinde konustu.

Erdogan, “3. köprüyü bogazin üstüne insa etmeye basladik. Onun da insa bedeli 2,5 milyar dolar. Su anda Anadolu ve Avrupa yakasinda direkler yükseldi. Son rakami almadim ama herhalde 180 metreye yükseldi. 250 metreyi bulacak bu. Dünyanin sayili asma köprülerinden biri oluyor. Ve buradan agirlikli olarak agir vasitalar geçecek. 1. ve 2. köprüden bunlar geçmeyecekler. Hepsi buraya yönlendiriliyor. Otomobiller de geçebilir mi? Onlar da geçebilir. Hedef 1 ve 2’nin yükünü 3. köprüye almak” dedi.

“153 YILLIK RÜYAYI GERÇEKLESTIRDIK”
Sultan Abdülmecid’in hayali olan Marmaray’i bitirerek 153 yillik bir rüyanin gerçeklestirildigini vurgulayan Erdogan, “Su anda ortalama yolcu sayisi günde 100 ila 150 bin arasinda degisiyor. Denizin, bogazin 62 metre derinliginde. Bunu da biz yaptik. Bizim fiilimizin ulastigi yere bunlarin hayalleri bile ulasamaz. Bitti mi? Bitmedi. Simdi Marmaray’in biraz daha güneyinde denizin altindan çift katli bir tünel daha yapiyoruz. Fakat inanin ki denizin altindan yapmak çok daha kolay. Çünkü denizin üstünden yaptigimizda zaman zaman sandallarla motorlarla falan gelip provoke etmeye çalisiyorlar. Simdi denizin altinda oldugu için göremiyorlar. Ve biz de yola devam ediyoruz. 2015’te insallah 3. köprü de bitiyor. Insallah 2. tünel de bitiyor. Tünelden otomobiller geçecek. Marmaray’dan da biliyorsunuz rayli sistem. Oradan da toplu tasima olarak vatandasimizi istifade edecek. 5 tane bogazin üzerinde alt ve köprülerle üst geçit. Bunlar su anda oluyor” seklinde konustu.

“5. UYDUYU ANKARA’DA, KAZAN’DA INSA EDECEGIZ”
Türkiye’nin istikrarla büyümeye devam ettigini söyleyen Erdogan, “Bakiniz suanda biz kendi uydularimizi insa ediyoruz. Iste geçenlerde biliyorsunuz bir Uzakdogu seyahatimiz oldu. Ve oralarda kendi uydularimizi Japonya’da gittik yerinde inceledik ve bu ay firlatiliyor. Hemen 3 ay sonra da ardindan 4.sü geliyor. O da bitiyor o da firlatilacak. Insallah 5.sini de Türkiye’de Ankara’da Kazan’da insa edecegiz” diye konustu.

Basbakan Erdogan, Türkiye’nin kendi savas gemilerini, tanklarini, insansiz hava araçlarini, kendi milli piyade tüfeklerini, helikopterlerini imal etmeye basladigini belirterek, “Dünyada kendi savas gemilerini insa edebilen 10 ülkeden biri konumuna yükseldik. Demokratiklesme alaninda tarihi adimlar attik. Çetin bir mücadele sürdürerek vesayetleri ortadan kaldirdik. Çetelerin, mafyatik yapilanmalarin, cuntalarin, örgütlerin suntasina son verdik. Inançlarin üzerindeki baskilari kaldirdik. Üniversitelerde okuyan kiz çocuklarimiza okunan basörtüsü yasagina son verdik. Kamuda basörtüsünü serbest birakarak toplumsal barisin önünü açtik. Zorunlu egitimi 12 yila çikarttik. 4+4+4 uygulamasiyla tüm meslek liselerinin, imam hatiplerinin kapilarindaki kilitleri kirdik. Artik düz liselerde, okullarda Kuran-i Kerim derslerini, Siyer-i Nebi derslerini, farkli dil ve lehçelerin ögretilmesini okullarda seçmeli ders haline getirdik. Ifade özgürlügünün, düsünce özgürlügünün önünü açtik. Anlamsiz yasaklari, kisitlamalari, engellemeleri kaldirdik” ifadelerini kullandi.

“TÜRKIYE SU ANDA HIÇ SOLMAYACAK BIR BAHARLA BULUSTU”
Yapilanlar arasinda en önemlisinin ise 30 yildir devam eden teröre karsi mücadelede çok çok olumlu bir noktaya gelinmesinin oldugunu söyleyen Erdogan, “Türkiye su anda hiç solmayacak bir baharla bulustu. 1 yili askin süredir Türkiye’de terör nedeniyle hiç kimse hayatini kaybetmedi. Hiçbir eve, hiçbir ocaga, hiçbir anne yüregine, baba yüregine ates düsmedi” dedi.

“11 YIL BOYUNCA NICE TUZAKLARLA KARSILASTIK”
Biz 11 yil boyunca çesitli tuzaklarla karsilastiklarini anlatan Basbakan Erdogan, “Nice kirli senaryoya, nice sabotajlara maruz kaldik. Darbe senaryolari ürettiler. Basarisiz oldular. Partimizi kapatmak istediler, sonuç alamadilar. Provokasyon yaptilar, hatta cinayetler islediler netice elde demediler. Ekonomiyi sarsmak istediler yine basarisiz oldular. Iste su anda da aynisini yapmaya çalisiyorlar. Önce Gezi olaylarinda denediler olmadi. Simdi de 17 Aralik darbe girisimiyle çok sayida milli degerimizi hedef aldilar yine sonuç alamadilar. Yolsuzluk ve rüsvet kilifi altinda Türkiye’nin milli degerlerine, milli kurumlarina, milli politikalarina saldiri düzenlediler. Milli bankamiz Halk Bank’a saldirmak istediler. Milli istihbarat teskilatimizi yipratmak istediler. Milli birlik ve kardeslik sürecini sabote etmek istediler. Küresel ölçekteki projelerimizi yilda az önce söyledim 100 milyon kapasiteli havalimani projemizi, Istanbul Bogazi’na 3. köprü projemizi, Kanal Istanbul projemizi, Marmaray’i, hizli tren projemizi durdurmak istediler. Bunlarin müteahhitlerinin mal varliklarina tedbir getirdiler. Niye? Isler dursun. Ekonomiyi hedef alarak moralleri bozmak, kaos olusturmak, Türkiye’yi yurtdisinda karalamak suretiyle istikrarla büyüyen ekonomiyi sarsmak istediler” diye konustu.

“EGER YAPACAGIN BIR SEY VARSA BUNU GEL ÜLKENIN IÇINDE YAP”
Basbakan Recep Tayyip Erdogan sözlerini söyle sürdürdü:
“Bunlarda zerre kadar vatan sevgisi yok. Bunlarda zerre kadar millet sevdasi yok. Kendi ülkesini gidip farkli ülkelerde karalayan insanlarda vatan sevgisi, millet sevgisi olabilir mi? Eger yapacagin bir sey varsa bunu gel ülkenin içinde yap. Gücün yetiyorsa orada yap. Ama güçlerinin yetmedigini bilerek farkli yerlerde dezenformasyon yapmak suretiyle bu tür takiyye, yalan her yol var bunlarda. Iste bu saldirilarin da yolunu kestik. Bu oyunu da bozduk. Bu tuzagi da altüst ettik. Türkiye üzerine kirli hesaplar yapanlarin bu kirli hesaplari gerçeklestirmek için kullanilan masalarin heveslerini kursaklarinda biraktik.

“HIRSIZLIKLARIN EN BÜYÜGÜ MILLI IRADE HIRSIZLIGIDIR”
Türkiye tarihinde demokrasiye vurulan darbelerden bahseden Erdogan, “Sunu lütfen hatirlayin, 27 Mayis 1960’da Türkiye’de demokrasiye darbe vuruldu. Türkiye yoksullasti. Ve binlerce vatandasimizi Almanya basta olmak üzere gurbet yollarina düstü. 12 Eylül 1980’de demokrasiye yine darbe vuruldu, yine binlerce vatandasimiz gurbet ellere düstü. 28 Subat sürecinde ayni sekilde binlerce gencimiz okuyabilmek için ülkesini terk etmek zorunda kaldi. Neydi suçlari? Basörtüleri vardi. Dediler ki, ‘Öz yurdunda garipsin, öz vataninda par ya. Sen bu ülkede üniversiteye gidemezsin. Senden ancak olsa olsa hizmetkar, kapici olur. Burada okuyamazsin’ dediler. Ve 10 binlerce yavrumuz bir kismiTürkiye’yi terk etti. Büyük bir kismi da psikolojik travma geçirdi. Bunlar yüzünden. Hirsizliklarin en büyügü unutmayin, milli irade hirsizligidir. Milli iradeyi çalanlar her seferinde Türkiye hazinesini bosaltmis, yetimlerin hakkina el uzatmis, Türkiye’yi yoksullastirmistir. Iste suan da milli iradeyi çalmak, Türkiye’yi o eski günlere götürmek istiyorlar. Hiç endiseniz olmasin, hiç kuskunuz olmasin.Türkiye’de artik milli iradeye, sandiga, demokrasiye en güçlü sekilde sahip çikan milletin kazanimlarina siki siki sahip çikan bir iktidar var. Kim olursa olsun. Yolsuzluga, hirsizliga, usulsüzlüge asla izin vermeyen, göz yummayan, müsamaha göstermeyen bir iktidar var. Bu tür iftiralarla bir yargi darbesinin yapilmasina, milli iradenin tekrar çalinmasina izin vermedik, vermeyecegiz” dedi.

“YAPTIKLARI PLANLAR TEK TEK DESIFRE OLUYOR”
“Bakiniz yaptiklari planlar tek tek desifre oluyor. Yolsuzluk ve rüsvet iftirasiyla kurduklari tuzak, asil niyetler asil gayeler tek tek ortaliga saçiliyor” diyen Erdogan, sunlari kaydetti:

“Çok enteresan, milletvekillerine istifa et talimati vererek, yeni parti hesaplari yaparak, bakanlari atamaya heveslenerek Türkiye üzerine kurduklari çirkin senaryo net bir sekilde görülüyor. Hiç kusura bakmasinlar. Geçti o günler. Türkiye’de demokrasi var. Türkiye’de sandik var. Türkiye’de artik hükümetleri millet kuruyor, millet görevden aliyor. Suna istifa et buna istifa et diyenler, lütfen çok uzaklarda kalmasinlar siyasetin yeri Türkiye. Gelsinler Türkiye’ye siyaseti Türkiye’de yapsinlar. Unutmasinlar bundan sonra da Türkiye’de millet ne derse o olacak. 17 Aralik sürecinden insallahTürkiye güçlenerek çikacak. Demokratiklesme adimlarimizi hizlandiracagiz. Reformlarimizi daha bir kararlilikla yapacagiz. Kardesligimizi daha da yüceltecegiz. AB sürecimizi daha da hizlandiracagiz. Huzurla, istikrarla, güvenle Türkiye’yi büyütmeye, 2023 hedeflerine dogru kararli bir sekilde yürümeye devam edecegiz.