Siyaset
Giriş Tarihi : 25-04-2013 10:46   Güncelleme : 25-04-2013 10:46

Barisa Katki Paneli düzenlendi

Istanbul da faaliyet gösteren Narmikan (Yazibasi) Köyü Dernegi, “ Barisa Katki Paneli “ düzenledi.

Barisa Katki Paneli düzenlendi

Dernegin Istanbul’daki binasinda Malatyali Milletvekillerinin katildigi “Barisa Katki Panelini “ Arastirmaci Yazar Saruhan Oruç yönetti. AK Parti Malatya milletvekili Ömer Faruk Öz, BDP Istanbul milletvekili Sabahat Tuncel ve CHP Istanbul milletvekili Mevlüt Aslanoglu konusmaci olarak katildigi panelde baris ve çözüm süreci ele alindi.
Narmikan (Yazibasi) Köyü Dernegi tarafindan konuyla ilgili olarak verilen bilgiye göre, Narmikan Dernek Baskani Latif Adigüzel’in açis konusmasindan sonra ilk söz BDP Milletvekili Sabahat Tuncel verildi.
Tuncel, baris sürecine gelinen noktaya kadar Kürt halkinin otuz yilik sürede çektigi acilarin kisa bir özetini anlatarak,"Baris için yolun basindayiz. Artik analar aglamasin. Silahlarin susmasi mücadelenin demokratik zeminde yogun sekilde devam etmesi gerekiyor. CHP’nin baris sürecine destek olmasini bekliyoruz. Daha fazla demokrasi yasayan bütün halklarin en dogal hakkidir. Iktidar partisinin bu süreçte üslubuna dikkat etmesinde fayda var. Baris her açidan ülkenin refahina büyük katkilar sunacak. Gezdigimiz her bölgede Kürdü de Türkü de baristan yana" dedi.
AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, "Seksen yillik inkar politikalari ülkeyi bu sikintilara sürükledi. Iktidarimiz büyük siyasi riskler alarak baris sürecini baslatti. Inkar politikalari bir yere varilmayacagini farkindayiz. Kürtleri biz azinlik olarak degil asil unsur olarak görüyoruz. Her türlü demokratik haklari ana sütü gibi helaldir. Herkesin kendini ifade edecegi bir demokrasi olmali. Baris herkesin ihtiyaci var. Kürtlerin demokratik haklari verilecektir" dedi.
CHP Milletvekili Mevlüt Aslanoglu da "Barisi istemeyen serefsizdir. Bu süreçte iktidar partisi ana muhalefet bilgi verilmiyor. Kurulan komisyonlarda esit temsil hakki taninmiyor. AK Parti'nin ne kadar samimi oldugunu bilmiyoruz. CHP Kürt sorunu konusunda programi bellidir" ifadelerini kullandi. 
Araya giren Ömer Faruk Öz "Komisyonda temsil hakki iç tüzükte belirtilmistir" dedi. Mevlüt Aslanoglu , iç tüzügünde degismesi gerektigini söyledi.
Dinleyicilerden gelen sorular cevaplandiktan sonra panel tamamlandi. Yogun katilimin oldugu Barisa Katki Paneli katilan katilimcilara yemek verildi.