Malatya
Giriş Tarihi : 23-06-2014 16:55   Güncelleme : 23-06-2014 16:55

Baris sürecini destekliyoruz

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 8 Federasyon, 57 Cemiyet Baskani ve 100 Delege ile Siirt’te toplanarak baris sürecine destek verdi

Baris sürecini destekliyoruz

 Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, 1. Baskanlar Kurulu Toplantisi'ni Siirt'te gerçeklestirdi. Toplantinin ardindan açiklanan sonuç bildirgesinde, çözüm sürecinde basin mensuplarinin “baris dili” kullanmasinin önemine dikkat çekilerek çözüm sürecine destek verildi.  

Türkiye'de 8 federasyon, 74 gazeteciler cemiyeti ve dernegi ile 20 binin üzerinde gazeteciyi bünyesinde barindiran Gazeteciler Konfederasyonu’nun Siirt’te yapilan ilk toplantisina 8 federasyon baskani, 57 gazeteciler cemiyeti baskani ile 100’ü askin delege katildi. Malatya Gazeteciler Cemiyeti Baskani Haydar Karaduman’inda katildigi toplantida Basbakan Yardimcisi Bülent Arinç, telekonferans sitemiyle yaptigi konusmada siyasete alet olmayan Konfederasyonun çalismalarini yakindan takip ettigini belirterek “Siirt’te yapilan bu toplanti önemlidir. Çözüm sürecine önemli katkilarda bulunacaktir” dedi.

 

Toplantinin açilisinda konusan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Baskani Nuri Kolayli, “Bu topraklarda yasayan ve hangi etnik kökenden olursa olsun herkes için, gelecege dair güzel umutlarin belirdigi önemli bir dönemi yasiyoruz” dedi. Kolayli konusmasini söyle sürdürdü:

“Umutlarimiz kardeslikten, baristan, huzurdan ve gelecege omuz omuza dayanisma içinde yürümekten yana. Atilan her kursun, akan her damla kan hepimizin içini acitiyor. Silahlarin susmasi ve huzurlu günlere elbirligiyle ulasmamiz hepimizin ortak dilegi. Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle, Laziyla, bütün etnik kimliklere sahip bu ülkede yasayan herkesin, huzura kavusmasi tek dilegimizdir. Eger bu konu basarilirsa Türkiye yeni bir dönemin kapisini aralayacaktir.”

“BARIS DILINI KULLANALIM”

 

Konusmalarin ardindan gerçeklesen Gazeteciler Konfederasyonu 1. Baskanlar Kurulu Toplantisi'ndan yapilan “sonuç bildirgesi” açiklamasinda da,  çözüm sürecinde meslektaslarimizin “baris dili” kullanmasinin önemine dikkat çekildi. Sonuç Bildirgesi’nde su görüslere yer verildi:

 

Gazeteciler Konfederasyonu 1. Baskanlar Kurulu Toplantisi Sonuç Bildirgesi

 

Gazeteciler Konfederasyonu'nun 1. Baskanlar Kurulu toplantisi 20-22 Haziran 2014 tarihlerinde Siirt Gazeteciler ve Yardimlasma Dernegi'nin ev sahipliginde Siirt'te gerçeklestirildi.

74 gazeteciler cemiyeti ve dernekleri ile bunlari bünyesinde toplayan 8 federasyonun çati örgütü olan Gazeteciler Konfederasyonu'nun baskanlar kurulu, ilk toplantisini Siirt Üniversitesi Kezer Yerleskesi'nde 8 federasyon baskani, 57 cemiyet baskani ve delegelerinin katilimiyla yapti.

Toplanti sonucunda, kamuoyuna duyurulmasi kararlastirilan konular söyle;

1- Gazeteciler Konfederasyonu Baskanlar Kurulu, Çözüm Süreci'nin kararlilikla sürdürülmesi konusunda iradesini ortaya koydu. Çözüm sürecinde meslektaslarimizin “baris dili” kullanmasinin önemine dikkat çekildi.

2- Basin Özgürlügü, basin kuruluslarinda ve meslek örgütlerinde kurumsallasma, basin ahlaki, çalisma kosullari, mesleki egitim ve sari basin karti olmayan gazetecilerin yipranma hakkindan faydalanamamasi basta olmak üzere birçok sorun için kalici çözümler üretme iradesi ortaya konuldu.

3- Gazeteciler Konfederasyonu'nun siyaset üstü, tarafsiz ve tüm meslektaslarini kucaklayici bir anlayis içinde yola çiktigina yeniden vurgu yapildi.

4- Kamuoyunda uzun zamandir tartisilan Internet Medyasi Yasa Tasarisi'nin TBMM'de bir an önce görüsülerek, internet gazetecilerinin ihtiyacina cevap verecek sekilde yasalasmasi yönünde israrci talep yinelendi.

5- Gazetecilik meslegine kurumsal nitelik kazandirilarak, tipki Barolar Birligi ve Tabip Odalari gibi medyada özdenetim yetkileri ve yaptirim gücü olan bir yapinin olusturulmasinin aciliyeti vurgulandi.

6- Anadolu medyasindaki egitim çalismalarini ön planda tutan Gazeteciler Konfederasyonu'nun bir egitim kurulu olusturarak, en ücra köseye dahi ulasip egitim çalismasi yapmasi kararlastirildi.

7- Terörle Mücadele ve Türk Ceza kanunlarinda yer alan basin ve ifade özgürlügünü kisitlayici maddelerin gözden geçirilerek düzeltilmesi istendi.

Meslektaslarimizin ve kamuoyunun bilgisine saygiyla sunulur.