Siyaset
Giriş Tarihi : 22-03-2013 20:49   Güncelleme : 22-03-2013 20:49

"Baris süreci insani vicdani ve Islami’dir"

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Baskani, AK Parti Malatya Milletvekili Mahmut Mücahit Findikli, yürütülen baris süreciyle ilgili olarak, “Dogu ve Güneydogu bölgesinde 30 yildir verilen mücadelede 45 bine yakin vatandas hayatini kaybetti, 5 bine yakin asker ve polis sehit oldu. Bu kanin durdurulmasi hem insani hem vicdani hem de Islami bir görevdir” dedi.

SÜREÇ: MILLETE VERILEN SÖZDÜR

AK Parti Il Baskanliginin geleneksel hale getirdigi Halk günü programina katilan Enerji komisyonu baskani ve AK Malatya Milletvekili Mahmut Mücahit Findikli, seçmenleriyle derdini dinledi. Baris ve kardeslik projesini degerlendirdi, umuda yönelik çarpici tespitlerde bulundu. Projeyi siyasi bir süreç biçiminde okumanin dogru olmayacagini aktaran Findikli, sürecin millet adina verilmis büyük bir söz olarak görülmesini istedi.

Mücahit Findikli, Türkiye’nin yeni bir döneme girdigini belirterek, “10 yillik AK Parti iktidarinda su kesinlikle görüldü ki bu ülke kaynagini iyi kullandiginda, hazinesinin gerçek sahibi oldugunda, bu ülkenin gelirine giderine sahip çikildiginda bu ülkede basarilmayacak hiçbir sey yok. Sagliktaki, egitimdeki ve karayollarindaki reformlar,  hizli trenler, alt geçitler, otobanlar, 156 milyar dolarlik ihracat, yüzde 8’lik bir büyüme, yüzde 50’lerden yüzde 6’lara kadar düsen bir faiz oraniyla Türkiye sunu ögrendi: Vicdanli, insafli adaletli bir yönetimle ülke kaynaklari ülkeye yetmektedir. 10 yil boyunca bu kadar büyük yatirimlara imza atilirken Recep Tayyip Erdogan hükümetleri altin dagi, yeni petrol yataklari, yeni hazineler bulmadi. Disardan tirlarla para da gelmedi. Demek ki bu milletin kaynagi dogru yönetilirse, hatlar ve hortumlama kesilirse kaynaklar halka yönlendirilirse yatirim imkani olusur” dedi.

260 MILYAR DOLAR 16 AILEYE GIDIYORDU

Findikli, sunlari bildirdi: “Sunu kesinlikle unutmayin yüzde 50’lerde olan faiz oranlarinin yüzde 6’lara düsmesiyle 260 milyar dolar civarinda bir para tasarruf edildi. Bu para simdiye kadar Türkiye’de 16 ailenin cebine gidiyordu. Simdi 75 milyona ulasmaktadir. Reformlarin kalici olmasi için yeni anayasa gereklidir. Türkiye’yi terör belasindan mutlaka kurtarmamiz gerekiyor. 75 milyon evladimizin içinden Dogu ve Güneydogu bölgesindeki insanlarin devlete isyan etmesi, daga çikmasi, terörist olmasidir. Yoksa baska bir ülkenin insanindan bahsetmiyoruz. Bunlarin hepsi Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaslaridir. Dolayisiyla suça karismis olabilirler, karismamis olabilirler. Bu ugurda 30 yildir mücadelede 45 bine yakin vatandas hayatini kaybetti, 5 bine yakin asker ve polis sehit oldu. Bu kan devam edemez, bu kanin durmasi hem insani hem vicdani hem Islami bir görevdir. Basbakan Erdogan’in sözüyle; ‘gözü yasli analara, yetim kalmis çocuklara sözümüz var. Biz bu kani durdurmak zorundayiz.’ Türkiye tam da bu noktada yeni bir düzene yeni bir yol haritasina dogru ilerledi. Biz isterdik ki MHP ve CHP bizim gövdemizi koydugumuz gibi bu baris sürecine hiç olmazsa tasin altina elini koysun, bu sürece katilsin, ama olmadi.

OY KAYGISI DÜSÜNÜLMEDI

Bu süreç siyasi bir süreç degildir. Bu süreç millet adina yapilmis büyük bir fedakarlik ve sözdür. Sivil bir anayasayi yapmak ne kadar önemliyse, bu kani, kardes kavgasini da bitirmek o kadar önemlidir. Bu serefli bir görevdir, ama zor bir görevdir. Basbakan Erdogan bu sürece girerken, çözerken oy kaygisini düsünmedi. Önümüzde yerel seçim, Cumhurbaskanligi seçimi, 330’u bulursak referanduma giderek yeni anayasa var. Bu 3 büyük seçimin oldugu arifede bu ise elini koymasi, bir siyasetçinin siyaset mantigiyla yapmasi gereken bir karar degil. Bu karar tamamen insani, vicdani ve Islami tavrindan kaynaklanan bir karardir.”

HERKES AHKAM KESER

Birçok dedikodunun dillendirilebilecegine isaret eden Findikli, “Depremden sonra birçok deprem uzmani çikar, herkes televizyonlarda düzenlenen açik oturumlarda ahkam keser, ama vatandas orada bir çadirin bir dilim ekmegin pesindedir, onun derdiyle kimse ilgilenmez. Burada da birçok terör uzmani görürsünüz, siyasetçi görürsünüz bunlar zaten 50 senedir konusuyor. Konusmakla bir sey olsaydi, simdiye kadar olurdu. Bunlar kafanizi karistirmasin” diye konustu.

BARISI ISTEYENLER CESUR OLMALI

Findikli, söyle devam etti: “Basbakan Erdogan’in agzindan çikmayan hiçbir laf lafimiz degildir. Onun söyledigi söz sözümüzdür. Burada eldeki ölçü budur. Bu dönem içerisinde vatandaslarimizdan evet biz bu zor isi basaracagiz. Analarin yüreklerini ferahlatacak, çocuklarin yüregini kurutacak önemli bir projedir. Türkiye’nin birligi ve bütünlügü projesidir. Türkiye gerçek anlamda evladini, gelecegini ekonomisiyle toparlayacagi bir projedir. Bu süreci siyasi maksatla kullananlar çok olacaktir. Bu asla ve asla siyasi bir proje degildir, toplumsal baris sürecidir. Sinirlerimiz çelik gibi saglam olmali ve barisi isteyen herkes elinde silah olan savas tamtamcilarindan daha cesur olmak zorundadir. Evet elinde silah olanlar güçlü olabilir ama barisi isteyenler onlardan daha cesur olmalidir. Biz kanin durmasina talibiz.”

ONLAR BÖLGEDE YOK

Findikli, “Bu süreç hemen yarin bitecek bir süreç degil, 30 yillik bir kavganin nihayetlendirilmesi sonuçlandirilmasidir. Burasi biraz zaman alacak, bu zaman içerisinde sinirlerin gerildigi, laflarin bir birine karistigi dönemler olacak. Laftan çok sükuta ihtiyacimiz var, icraata ihtiyacimiz var. Diger partilerde ayni hassasiyeti gösterir. AK Parti Dogu ve Güneydogunun tamaminda vardir. Her yerde Türk bayragiyla, tabelasiyla vardir. AK Parti memleketin bölünmez bütünlügünün tek güvencesidir. Su anda CHP ve MHP’nin güneydoguda ne bayraklari ne de tabelalari var. Dolayisiyla lafla milliyetçilik olmaz. MHP’nin 1980 öncesi o bölgede milletvekilleri vardi, neredeler simdi. Izmir’e gideceksin, Antalya’da oturacaksin, öbür tarafa gideceksin, oradan AK Parti’ye milliyetçilik naralari atacaksin, yemezler yok böyle bir sey. CHP’nin kafasi karmakarisik oldu 5 parçaya bölündü. Kimse ölen çocuklarin derdinde degil. Herkesin derdi su; AK Parti’nin ayagi takilsin, bu meselenin içinde kalsin, bogulsun. Çünkü bizimle egitimde, saglikta yarisamiyorlar. Zerre kadar vicdan sahibi olsalar bu sürece destek saglanir. Biz bu yola çikarken Allah’a güvendik, millete güvendik” dedi.