Siyaset
Giriş Tarihi : 08-03-2013 16:35   Güncelleme : 08-03-2013 16:35

"Baris katkisi sunmaya gittik"

Pavey, “Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in CHP heyetinin Suriye’ye gitmesiyle ilgili yaptigi degerlendirmeler hakkinda ne düsünüyorsunuz?” sorusuna ise, “Biz oraya aile tatiline gitmedik, baris katkisi sunmaya gittik" yanitini verdi

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Baskan Yardimcisi Safak Pavey, Suriye’deki görüsmelerden olumlu sonuç almayi beklediklerini söyledi.
CHP Malatya Il Teskilati’nin 8 Mart Dünya Kadinlar Günü dolayisiyla düzenledigi etkinlige katilan CHP Genel Baskan Yardimcisi Safak Pavey, burada gazetecilerin sorularini cevaplandirdi.
Suriye’deki görüsmelerden olumlu sonuçlar beklediklerini ifade eden Pavey, “Biz arkadaslarimizla birlikte baris aktristi olarak Suriye’ye gittik. Her türlü baris çabasi için gittik. Bir insani kurtarmak için bile en büyük çabaya degerdir. Bu anlamda hepimiz görüsmeler yaptik. Barisa katki için yaptigimiz bu görüsmelerin sonuçlarini çok yakinda alacagimizi ümit ediyoruz. Esma Esad’la da bu konuda görüstük. Savas ve kadini degerlendirmek için, gelecek için neler yapilabilecegini degerlendirmek için ve bu çabalarimiz karsiliginda nasil katkilar sunulabilecegini görme için görüsme yaptik. Çok umutluyum. Bunu hep beraber görecegiz. Umarim bu çabalarimizin sonuçlarini aliriz. Biz gazeteciler ve insani yardim görevlileri için gittik. Son derece insani bir amaçla gittik. Bu çabalarimizin sonucunu olumlu almayi bekliyoruz” dedi.
Esma Esad ile sürece nasil katkida bulunulabilecegi konusunda görüstüklerini kaydeden Pavey, “Ben daha yeni sinir kapisindan geçerken Suriyeli kadinlar yolun kenarinda savas bitsin diye dua ediyorlardi. Ben bunu gördükten sonra her türlü çabaya degecegini düsünüyorum. Esma Esad’la da bu nedenle görüstük. Umarim çabalarimizin karsiligini çok yakinda alacagiz” diye konustu.
Pavey, “Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in CHP heyetinin Suriye’ye gitmesiyle ilgili yaptigi degerlendirmeler hakkinda ne düsünüyorsunuz?” sorusuna ise, “Biz oraya aile tatiline gitmedik, baris katkisi sunmaya gittik. Baris çabalari, savastan magdur olan insanlari kurtarma çabalari ne zamandan beri suç oldu? Ayrica diktatörlügü desteklemekle yapilan saldirilar havada kalacaktir çünkü hayatlarimiz ortada. Hayatlarimiz mesajlarimizdir. Oraya tamamiyla insani çabalarla gittigimiz herkesin bilgisi dahilindedir. Dolayisiyla Basbakandan izin almadigimiz için özür dileyemeyecegim” cevabini verdi.