Malatya
Giriş Tarihi : 10-10-2017 14:22   Güncelleme : 10-10-2017 14:22

Baris Güvercinleri Anitinda Etkinlik

10 Ekim 2015’te Ankara Tren Gari önünde ‘Baris Mitingi’ için toplananlara yönelik terör örgütü DEAS tarafindan düzenlenen bombali terör saldirisinda hayatini kaybeden 102 kisi Malatya’da anildi. 10 Ekim saldirisinda hayatini kaybedenlerin anisina yaptirilan Baris Güvercinleri Anitinda etkinlik düzenlendi

Baris Güvercinleri Anitinda Etkinlik

M. ALI GÜNAYDIN

CHP Malatya Gençlik Kollari’nin 7 üyesinin hayatini kaybettigi saldirinin ikinci yilinda Özalper’deki Sakarya Ilkokulu’nun önünden baslayarak 10 Ekim saldirisinda hayatini kaybedenlerin anisina yaptirilan Baris Güvercinleri Aniti’na kadar yürüyüs gerçeklestirildi. Anma etkinligine CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, çesitli STK ve kuruluslarin baskanlari, terör saldirisinda hayatini kaybedenlerin yakinlari ve CHP’li partililer katildi. Saldirida çocuklarini, eslerini, yakinlarini kaybedenler en önde resimlerinin oldugu pankarti tasiyarak, “Baris sehitleri ölümsüzdür’ sloganini atti.

“GENÇLERIMIZI YÜREGIMIZDEN KOPARDILAR”

Saldirinin gerçeklestigi saat 10.04’te hayatini kaybedenler için bir dakikalik saygi durusunda bulunulmasinin ardindan konusan CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “Baris için Ankara Gar’inda bir bütün olmaya çalisan gençlerimize, masum kardeslerimize yönelik bir saldiri oldu. Bu saldiriyla gençlerimizi yüregimizden kopardilar. Ikinci yilindayiz ama acimiz hiç eksilmedi, artti. Onlara olan özlemimiz her geçen gün daglar kadar yükselmis. Onlari çok özlüyoruz. Onlar bizim can kardeslerimiz, yol arkadaslarimizdi” deyi konustu.

“EN FAZLA SEHIT VEREN MALATYA…”

Kiraz, saldirida 7 CHP Malatya Gençlik Kollari üyesinin hayatini kaybettigini animsatarak, “Bu ülkenin demokrasisi, insan haklari, barisi için her mitingde birlikte slogan attigimiz, pankart açtigimiz, yol yürüdügümüz can kardeslerimizi kaybettik. 12 kardesimizi katlederek yüregimizden söküp aldilar ama onlar yüregimizde yasamaya devam ediyor. En fazla baris sehidi veren il olmasi dolayisiyla Malatya bu hüznü daha fazla yüreginde yasiyor” diye konustu.

Egitim-Sen Malatya Sube Baskani Tarik Kaya ise 10 Ekim’de saldirida ölenleri anarak, “iki yil önce baris ve demokrasiden yana emek ve meslek örgütleri olarak ülkemizin içerisinden geçtigi siddet ve çatisma ortaminin sona erdirilmesi için ‘savasa inat baris hemen simdi’ siariyla Sihhiye Meydani’nda bulusma çagrisi yapmistik. Mitinge katilmak için Türkiye’nin dört bir yanindan gelen on binlerce kisi Ankara Gari önünde yürüyüse hazirlanirken, birbiri ardina patlayan iki ayri canli bombanin hedefi olduk. Yüregi insan sevgisiyle, baris özlemiyle dolu 102 arkadasimizi patlamalarda kaybettik, 500 arkadasimiz ise çesitli sekilde yaralandi. Bu büyük katliamin acisi yüreklerimizi yakmaya devam ediyor” dedi.

Anma töreni, Baris Güvercinleri Aniti’na karanfil birakilmasinin ardindan sona erdi.