Malatya
Giriş Tarihi : 08-12-2016 14:40   Güncelleme : 08-12-2016 14:40

Baris Güvercinleri Aniti Açilacak

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Gari’nda Türkiye tarihinin en kanli terör eyleminde katledilen 12’si CHP Malatya Gençlik kollari üyesi 101 kisinin anisina yaptirilan “Baris Güvercinleri Aniti” Malatya’da açilacak

Baris Güvercinleri Aniti Açilacak

Malatya'dan baris türküleriyle yola çikip, 10 Ekim Ankara Gar Katliaminda katledilen CHP Malatya Gençlik Kollari üyesi 12 baris güvercinin anisinin yasatilmasi amaciyla, Kadiköy Belediye Baskani Aykurt Nuhoglu tarafindan yaptirilan "Baris Güvercinleri Aniti"nin açilisi 9 Aralik 2016 Cuma günü CHP Genel Baskan Yardimcisi ve Malatya Milletvekili Veli Agbaba'nin katilimiyla Malatya Özalper Mahallesinde yapilacak. Anit açilisi öncesi Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde  Mutlu Kerioglu tarafindan hazirlanan "Baba Ben de Gideyim Mi?" belgeselinin gösterimi yapilacak. CHP Genel Baskan Yardimcisi Veli Agbaba, Baris Güvercinleri Aniti ile ilgili su ifadeleri kullandi; "Bu anit, 9 Ekim gecesi Malatya'dan dillerinde baris türküleri ile yola çikan, ama 10 Ekim sabahinda Baris istemek için gittikleri meydanda barbarlarin saldirisina ugrayan yol arkadaslarimizin hatiralarini sonsuza kadar yasatmak için yapildi. O gün Gar Meydani önünde 101 can katledildi. Bu anit hem yitip giden tüm canlarimizi hem de birlikte mücadele ettigimiz yol arkadaslarimizin anisini yasatmayi amaçliyor.” dedi.

KATILIMCILAR

Belgesel Gösterimi ve anit açilisina Agbaba’nin yani sira CHP Parti Meclisi Üyesi ve  Istanbul Milletvekili Gamze Akkus Ilgezdi, Kadiköy Belediye Baskani Aykurt Nuhoglu, Bakirköy Belediye Baskani  Bülent Kerimoglu, Atasehir Belediye Baskani Battal Ilgezdi, CHP Gençlik Kollari Genel Baskani Emre Yilmaz ve  belgesel yapimcisi Mutlu Kerimoglu katilacak.