Malatya
Giriş Tarihi : 18-03-2015 19:16   Güncelleme : 18-03-2015 19:16

Baris Elçileri Malatya’da

Çözüm sürecine destek olmak adina Istanbul’dan yola çikan, tamamen gönüllülerden olusan Baris Treni dün 8’inci duragi olan Malatya’ya ulasti. Tren Malatya’da iki günlük molanin ardindan son duragi olan Diyarbakir’a hareket edecek

Baris Elçileri Malatya’da
 

Kesintiye ugratilan bin yillik kardesligimizin yeniden tesisi için sunulmus büyük bir imkan olan Çözüm sürecine sivil destek saglamak adina Istanbul’dan yola çikan Baris Treni dün saat 10.00’da 8. duragi olan Malatya’ya ulasti.  Baris Trenini Malatya Tren Gari’nda Vali yardimcisi Latif Memis, Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen, Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat, AK Parti Kadin Kollari Baskani Aynur Oguzhan, Sanayi Odasi, Esnaf Odasi ve birçok Sivil Toplum Kurulusu temsilcisi karsiladi.

Kirikkale ve Sivas’ta Baris Trenine yapilan saldiri sonrasi Malatya’da moral bulduklarini söyleyen Barisa Bak Platformu Sözcüsü Cengiz Algan, su ifadelere yer verdi;IKI BAHAR BIRDEN YASAYACAGIZ

“Baris trenimizin 8’inci duragindayiz. Malatya halkina ve yerel yönetime çok tesekkür ediyorum. Bütün barisseverleri burada görmek bizi çok duygulandirdi. Bir önceki duragimizda biraz sikinti yasadik. Malatyalilar bize moral verdi.  Ülkemiz bu sene insallah iki bahar birden yasayacak.  Çözüm sürecinde  iyi bir asamaya ulastik. Bundan sonra da böyle gidecegini düsünüyoruz, son duragimiz Diyarbakir. Istanbul’dan baslayarak geçtigimiz bütün yerlerde baris cümlelerini topladik. Bu cümleleri Diyarbakir’a ulastirmak için buradayiz.  Bos pankartlarimiza siz Malatyalilar içinizden gelen cümleleri yazacaksiniz, biz götürüp Diyarbakir’a sizin taleplerinizi iletecegiz. Diyarbakir’dan aldiklarimizi da Istanbul’a iletecegiz.

ÇANAKKALE’DEKI GIBI ORTAK VATAN INSA EDECEGIZ

 “Bugün ayni zamanda Çanakkale Sehitlerimizi anma yildönümü.  Çanakkale’de öne çikan bir vurgu vardi. ortak vatan vurgusu, Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi Sünni fark etmeksizin hep birlikte ortak vatanda yasiyoruz. Bugün de ayni seyi yeniden insa etmenin esigindeyiz.  Insallah hep birlikte bugünün özel anlamina da vurgu yaparak hep birlikte yeniden ortak vatan insasina baslayacagiz.

MALATYA’DA MORAL BULDUK

Malatya Sivas’tan sonra moralimizi düzeltti. Kirikkale ve Sivas’ta ülkücü gruplar saldirida bulundu, stantlarimizi tekmelediler, Kirikkale’de saldirganlara müdahalede biraz geç kalindi. Sivas’ta da etrafimizi Kültür Merkezi’nde kusattilar, polis korumasiyla ayrilmak zorunda kaldik. Elazig’da da provakatif bir eylem olacagi duyumunu aldik ve programi iptal ettik. Sadece resmi bir karsilama olsun dediler, biz netice de sivil bir hareketiz, sadece resmi karsilamayi istemedik. Buradan direk Diyarbakir’a gidecegiz.BARISA OLAN INANCIMIZI ELLE TUTTUK

Biz çiktigimiz bu yolda barisa olan inancimizi neredeyse elle tuttuk. Halkta çok ciddi bir samimiyet, çok ciddi bir destek var. Kirikkale’de saldiri olana kadar çok rahattik, esnaf geldi bize nazar boncugu dagitti, oyali mendiller dagittilar, “Diyarbakir’da bu mendillerle halay çekin” dediler. Çok sicak karsilandik, Bir Çanakkale gazisinin oglu elinde Istiklal madalyasi ile geldi. Trenimizde köyü yakilan Hakkarili bir Ibrahim amcamiz var, ikisi kol kola girip baris mesajini birlikte verdiler. Olmasi gereken bu idi,  bu saldirilar tamamen provakatif amaçli, halk kesinlikle baristan yana , ben eminim ki Sivas’in içine girmemize izin verilseydi  Sivas halkindan da çok ciddi bir destek görecektik.  Adim gibi eminim ki artik bu baris sürecinden geri dönüs yok. Organize gruplar disinda halkin baris sürecine destegi çok büyük.  Biz partilerle de görüstük, AK Parti ve HDP ile çünkü digerleri randevu vermedi. Onlara da “ Siz masadan kalksaniz bile bu toplum kalkmayacak” dedik.  Bizim hiçbir parti ile alakamiz yok aramizda her partiye oy veren kisiler mevcut.”

EMECEN: SÜREÇ TÜRKIYE’NIN ÖNÜNÜ AÇACAK

Daha sonra söz alan Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen, “Baris treni düsünce olarak çok güzel bir uygulama, bu nevruz döneminde nevruz bayramiyla birlikte insallah baris süreciyle kendi bölgemize, Orta doguya ve balkanlara dogru genisleyen Türkiye’nin önünü açacak bir sürecin adim taslarinin dösendigini düsünüyorum. Insallah önümüzdeki günlerde hayirlisiyla bunu da sonuçlandirmis olacagiz. Ülkem ve milletim adina, Malatyalilar adina seviniyorum. Ayrica Baris Treninde emegi geçen Sivil Toplum Kuruluslarina ve her türlü katkiyi sunan ülkem insanina tesekkür ediyorum” dedi.

MEMIS: BÜYÜK ISLER HERKESIN HARCI DEGIL

Vali Yardimcisi Latif Memis de, “Barisin elçileri bugün ilimizde. Biz Malatya olarak onlari burada agirlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Zor bir isi uzun süreden beri yapmaya çalisiyorlar. Büyük emekleri var, bu emeklerin zayi olmadigini görmek bu ülkenin topraklarinda bu kadar büyük emeklerle büyük isler yapmak herkesin harci degil onlara tesekkür ediyoruz. Devletimiz milletimiz, hükümetimiz el ele çok büyük bir süreç gerçeklestiriyoruz. Bu sürece biz de Malatya olarak katki vermekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Malatya milletinin sevincini zaten görüyorsunuz. Ben Valiligimiz adina kendilerine tekrar tesekkür ediyorum” ifadelerini kullandi.

POLAT: BU SÜREÇ BIZE HAS

Sözlerine baris elçilerini kutlayarak baslayan Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat ise, “Malatya her zaman önde ve farkli olmustur. Farkliliklari her zaman en önde yasamistir. Ama bu sürecin farkli bir boyutu daha var. Dünya üzerinde birçok baris süreci yasanmistir. Ama Türkiye’mizde yasadigimiz bu süreç tamamen milli ve kendi dinamiklerinden hareket ederek meydana gelmistir.  Bu özelligi de bizim farkliligimizdir. Biz ayni tavrimizi Çanakkale’de de ortaya koyduk. Galiçya’da da ortaya koyduk. Sarikamis’ta da ortaya koyduk. Insallah bu kardeslik süreci tesis edilecek ve ülkemizde çesitli etnik kökeniyle bir bütünlük ve zenginlik olarak önümüzdeki dönemde çok daha yükseklere siçradigini görecegiz. Buradan sizlere çok büyük desteklerimizi sunuyorum.  Bugün burada tüm Malatyalilarla birlikte barisi arzulamaktayiz” dedi.

Daha sonra Kernek parkinda stant kurarak barisa destek için imza toplayan baris gönüllüleri Devlet Hastanesi bahçesinde de baris fidani dikme etkinligine katildi.