Malatya
Giriş Tarihi : 12-03-2021 07:03   Güncelleme : 12-03-2021 07:03

Barajlardaki Su Seviyeleri Düştü

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılınç Boztepe Recai Kutan Barajı'ndaki su seviyesinin yüzde 40 oranına düştüğünü belirterek, bölgede sulama sıkıntısı endişesini dile getirdi. Çiftçilere seslenen Kılıç, şimdiden suyu idareli kullanın çağrısında bulundu.

Barajlardaki Su Seviyeleri Düştü

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılınç konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada endişelerini dile getirerek, bölgedeki çiftçileri suyu dikkatli kullanmaları konusunda uyardı. Kılınç açıklamasında şunları söyledi. “Yazıhan ovamızda, Boztepe Recai Kutan Barajı sulama alanlarımızda Tarımda üretim sezonu başladı. Çiftçilerimiz şu anda ayçiçeği ve pancar ekimlerini yapmaya başladılar. Maalesef bu yıl gübre fiyatlarının aşırı artışı ve ilaç fiyatlarının artışı üreticimizin belini büküyor. Bu nedenle de yeteri kadar gübre kullanılmıyor. Yeteri kadar ilaç kullanılmıyor. Evet yıl yağışlı geçiyor ama buna rağmen kuraklık bir tarafta bizi korkutuyor. Geçen yıl bu dönemde Boztepe barajımızda su üstten aşarken, şu anda barajımız da yüzde 40 civarında su var. Barajda yeterli suyun olmaması sebebi ile sulama birlikleri beyanname almıyor. Yani Pancar ve Ayçiceği ekimlerinde şu anda beyanname alınmıyor. ‘Suyumuz yetmezse biz suyu nereden buluruz’ diyor ve bu nedenle beyanname almıyorlar. Konuyla ilgili olarak da Sulama Birliği yetkilileri, Şeker Fabrikası ile pancar üretiminin kısıtlanması için görüşmüşler. Maalesef, fabrika da pancar üretimi kısıtlanırsa fabrika kapanır diye kabul etmemişler.”

BU YIL SIKINTILI OLACAK

Kılınç açıklamasının devamında ise “Tarımsal alanların sulamasında sıkıntı yaşanacak gibi görünüyor” diyerek, “Barajın şu andaki doluluğu yüzde 40 oranında var. Bu da sadece Yazıhan’da tüm Türkiye'de kuraklık görünüyor. Şu anda vatandaş tedirgin. Bilhassa bizim bölgemizde, Malatya-Elazığ civarı çok kurak gidiyor. Yağış yok, dağlarda kar yok. Barajı dolduracak su yok. Gerçekten bu yıl sıkıntılı bir yıl olacak. Bunun yanında gübredeki ilaçtaki aşırı zamlar üretimde çok engel oluşturacak. Belki ünümüzdeki yıl rekoltemiz çok düşük olacak. Belki kayısılarımızda yine hastalıklar baş gösterecek. Bunun tedbirinin alınması için bilhassa ilaç sezonunda bir destek sağlanmalı. Ya da üretim sonuna kadar üretici ilacı bir yerlerden, kooperatiflerden, düşük maliyetle düşük faizle borçlanması gerekiyor. Aksi halde üretimdeki hasar kaçınılmaz olacak. Bu konuda endişelerimiz var. Gerçekten bu yıl Tarımda bir sıkıntılar yaşanacağını şimdiden görüyoruz ve herkesi uyanıyoruz. Biraz da su kullanımında üreticimiz, suyu kullanırken geride 2 ay sonra biteceğini düşünerek kullanmalı. Eğer her yılki gibi sulama yaparsa bu kadar masraf yapılırken 2 ay sonra üretimini ürününü kurutma ile karşı karşıya kalacak. Bu nedenle tüm çiftçilerimizi de uyarıyoruz. Sakın ha sakın suyunuzu damlasını boşa vermeyin şeklinde uyarı yapıyoruz. Hükümetimize de eğer üretim isteniyorsa, üretim yapılacaksa, bu gübre ve ilaç maliyeti ile üretimin yapılması mümkün değil” ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)