Siyaset
Giriş Tarihi : 20-01-2014 09:12   Güncelleme : 20-01-2014 09:12

Balbay CHP il teskilatini ziyaret etti

Cumhuriyet Halk Partisi Izmir Milletvekili Mustafa Balbay, Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Il Baskani Enver Kiraz’i parti binasinda ziyaret etti.

Balbay CHP il teskilatini ziyaret etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “ 4 yil 277 gün tutuklu kaldiktan sonra özgürlügüne kavusan gerçekten bir özgürlük adami olan Milletvekilimiz ilimizi ziyaret etti, bizleri onurlandirdi. Il örgütüm adina kendisine tesekkür ediyorum” dedi.  CHP Malatya Milletvekili Veli Agbaba, “ Büyük mutluluk duyuyorum. Balbay ile hep dört duvar arasinda görüsüyorduk, bugün birlikteyiz” seklinde konustu.

Cumhuriyet Halk Partisi Izmir Milletvekili Mustafa Balbay, “ Duvarlarin arasindan dostlarin arasina geldik diye düsünüyorum. Ugur Mumculari, Ahmet Taner Kislalilari katlettiler ama ruhlarini yok edemediler. Suanda Türkiye’de yüzlerce gencin adi Ugur. Bizleri tutuklayarak da söyle bir sey düsündüler, dediler ‘ki biz bunlarin bedenlerini ortadan kaldirinca ruhlari kaybolmuyor, yasiyor Anadolu’da. O zaman biz bunlarin bedenlerini tutsak edelim, pisman olsunlar.’ Ruhlarimizi bedenlerimize öldürtmek istediler,  ama basaramadilar. Simdi zorlu bir döneme girdik. Geçmiste derin devletle devlet içindeki yapilanmayla en çok ugrasmis yapilanma CHP’dir. Geçmiste Ecevit, bunu biraz ilk dile getiren ve daha sonra üzerine gidilmesini isteyen kisidir. Ama bugün derin devletle ugrasiyoruz diye baktilar ki herkes kendi devletçiligini yaratmis. Ortalik devletten geçilmiyor. Onun devleti, benin devletim, partinin devleti böyle bir kaosa sürüklenmis durumda Türkiye. Türkiye’yi bu kaostan CHP çikaracak. AK Parti’ye bir kizginlikla bakmayalim, bu ülkeye nasil sahip çikacagiz, düzlüge nasil çikaracagiz, halki iktidarini nasil kuracagiz, biz kafayi ona yoralim arkadaslar. O yüzden bizim bu yolda yürümeye kararli olmamiz lazim. Bizim CHP kadrolari bu yolda yürüdügü zaman toplumu da zaten beraberinde getirecektir. AK Partili milletvekilleri ve yöneticiler zaman zaman bizi elestiriyor, diyorlar ki ’40 yildir iktidar miydiniz ki siz iktidar olamadiniz’ tamam CHP’nin iktidar olusu da muhalefet olusu da Türkiye için çok önemlidir. Tamam, 40 yildir biz muhalefette olduk, orda olduk burada olduk ama hep var olduk. 10 yil sonra da var olacagiz. Ama 10 yil sonra AK Parti’nin var olup olmayacagin belli degil” ” ifadelerini kullandi.

Mustafa Balbay, sunlari söyledi: “CHP olarak çok zorlu bir görev bekliyor. CHP Türkiye’yi kuran parti, Ismet Inönü’nün memleketi olarak bunu en iyi yasayan sizlersiniz. Ardindan çok partili yasami kuran parti, sonra sosyal demokrasiyi getiren parti simdi 21’inci yüzyilda Türkiye’ye özgürlükleri demokrasiyi getiren parti olacagiz. Çok güçlü bir çinariz ama çinarin etrafinda da taze fidanlar veren güçlü bir yapiyiz biz.”

Mustafa Sarigül’ün mal varligina el konulmasiyla ilgili soruya Balbay, “ Suanda Türkiye’de öyle bir tablo var ki, suanda hakimler savcilar görevden aliniyor sorusturma kapaniyor, yeni halimler savcilar geliyor. Baska bir karar aliniyor. Gerçekten her tarafiyla çürümüs bir yapinin içerisindeyiz. Ben hukukun gerçekten adalet dagitmak degil, intikam alinmak için kullanildigini yasamis biri olarak 71 Araligin basindan beri hep olabildigince dengede durmaya çalistim. Bu sürecin hakli haksiz tarafi yok. Iktidari paylasanlar simdi birbirlerini payliyorlar. Bunun seyinde de Sarigül’ün Istanbul’da gördügü genel kabul, Istanbul’da Sarigül’ün mahalle mitingleri 10 bin kisiyle geçiyor. Bu asamada siz bu asamada böyle bir karar aliyordunuz ve mal varligina el koyduk diyiyorsunuz” yanitini verdi.