Genel
Giriş Tarihi : 11-10-2021 11:47   Güncelleme : 11-10-2021 11:47

Bakım Sigortası Kanun Teklifi Tasarı Dosyası Milletvekili Ban’a İletildi

Alzheimer-Demans-Parkinson Hasta ve Hasta Yakınları Derneği Genel Başkanı Sosyal Hizmetler Uzmanı Malatyalı Berktaş,  Bakım Sigortası Kanun Teklifi Tasarısı raporunu Erzurum Ak Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban’a iletti.

Bakım Sigortası Kanun Teklifi Tasarı Dosyası Milletvekili Ban’a İletildi

Türkiye’de yaklaşık 1 milyon Alzheimer-demans-parkinkon hastasının bulunduğunu dile getiren ve uzun süredir Bakım Sigortası Kanun Teklifi Tasarısının üzerinde çalıştıklarını belirten Alzheimer-Demans-Parkinson Hasta ve Yakınları Derneği Genel Başkanı Malatyalı Sosyal Hizmetler Uzmanı Hakan Berktaş ile Genel Sekreter Uğur Arslan, hazırladıkları Bakım Sigortası Kanun Teklifi Tasarı dosyalarını Erzurum Ak Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban’a iletti. Berktaş yapılan görüşmede; Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban’ın  kendilerinden aldığı dosyayı en kısa zamanda Sağlık Bakanlığı’nda Recep Akdağ’a ileteceğini dile getirdiğini söyledi. Ardından Berktaş; Milletvekili Ban’ın “Ben de böyle bir durumla karşılaşırsam sağlık sigortamdan hastamın yararlanması çok iyi olacaktır. Bu kanun teklifi tasarısı raporunuzu çok önemli buluyorum” dediğini aktardı. Derneklerini ülkenin kanayan yarasına çareler üretmek, milyonlarca hasta ve hasta yakınının dertleriyle ilgili projeler geliştirmek için kurduklarını kaydeden Berktaş,  “Ülkemizin bu çok önemli sosyal yarasına parmak basılmasını sağlayacak nitelikte sosyal sorumluluk projelerine imza atabilmek, ülke nüfusumuzun yüzde 10’una denk gelen potansiyeldeki tüm vatandaşlarımıza yol gösterecek, ışık olacak projelerle ufuk olmak için yola çıktık” dedi.

İnsanların bu hastalıklarla ilgili iki türlü bakım modeli olduğunu kaydeden Berktaş, “Birincisi evde bakım hizmetleri. Evde bakım hizmetlerinde hasta yakınlarımız hastalarına evde bakım yaparak sorunu çözmeye çalışmaktadır. İkincisi ise kurum bakımıdır. Kurum bakımında huzurevlerinde, engelli bakım merkezlerinde üniversite mezunu sağlıkçılarımız çalışmakta ve hastalarımızla çok yakından ilgilenmektedirler. Devletimiz 15 yıldır özellikle evde bakım hizmetlerinde evde bakım aylıkları noktasında önemli destek hizmetleri sağladı. Ancak bu destek hizmetlerinin artırılması gerektiğini düşündüğümüz bu raporumuzu hazırlamış bulunuyoruz” diye konuştu. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında başlattıkları Sosyal Rehberlik Merkezlerinin faaliyetlerine devam ettiğini, 10 ilde temsilcilikleri olduğunu vurgulayan Berktaş, “Merkezimize başvuran 10 aileden 9’u hastalarının sigortalı olduğunu ve bakım hizmetlerini SGK’nın destekleyip desteklemediğini sormaktadır. Bu bağlamda Sağlık Sigortası yeterli değildir ve Bakım Sigortasının da gerekliliği ortadadır.  Tasarıyla Alzheimer-demans-parkinson hastalarının tedavi masraflarının yanında, bu hastalıkların ilerlemesi, bakım maliyetleri artan hasta ve hasta yakınlarının hali hazırda ağır olan maddi-manevi yükünü azaltmak yanında devlet üzerinde bu hastalıklar sebebiyle mali yüklerin azaltılması için hasta bakım maliyetinin tamamının veya bir kısmının SGK tarafından karşılanması amaçlanıyor. ” şeklinde konuştu

Hanife Yiğit