Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 15:25
Advert

Advert

Bakanlıktan Ambulans Helikopter Açıklaması

Mali koşullar nedeniyle ambulans helikopterlerin sayılarının azaltıldığı iddialarına Sağlık Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Açıklamada, atıl kapasite oluşmasına izin verilmediği, 12 helikopter ve 8 uçak ambulansın 2021'den bu yana hizmet vermeye devam ettiği açıklandı.

Malatya
Giriş Tarihi : 19-06-2022 16:06
Bakanlıktan Ambulans Helikopter Açıklaması

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerde, helikopter ambulansların mali koşullar sebebiyle sayılarının düşürüldüğüne dair bilgi ve yorumlara yer verildiği, mevcut uygulamanın içeriği ile bağdaşmayan yanlış bilgileri düzeltme ihtiyacı doğduğu belirtildi.

2021 yılı Ekim ayında yapılan planlamayla 12 helikopter ve 8 uçak ambulans kapasitesi ile hizmetin devam ettirildiği ve yeni planlamalarla bu kapasitenin artırılacağının belirtildiği açıklamada, ”Ülkemizde hava ambulansı hizmeti 2008 yılından beri helikopterlerle ve 2010 yılından beri de hem helikopter hem de uçak ambulanslarla sağlanmaktadır. Anılan tarihten beri helikopter ambulanslarımız ile 39.024 hasta ve 230 organ, uçak ambulanslarımız ile ise 14 bin 624 yurt içi, 1.165 yurt dışı hasta ve 818 organ taşınmıştır. Uçuş planlamaları yapılırken dikkat edilen birçok havacılık kuralı, iklim koşulları, lojistik avantajlar değerlendirilerek hizmet planlaması en uygun şekilde yapılmakta ve atıl kapasite oluşmasına izin verilmemektedir. 2021 yılı Ekim ayından beri yapılan planlamayla 12 helikopter ve 8 uçak ambulans kapasitesi ile hizmet sunumu ülke sathini kapsayacak şekilde verilmeye devam etmektedir. Sürekli iyileşme çalışmaları ise devam etmekte ve yeni planlamalara dayalı olarak hazırlıklarımız devam etmektedir. Uygulamanın ekonomik tedbirle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Birinci önceliğimiz vatandaşımızın her koşulda sağlık hizmetine erişimini temin etmektir.” denildi. >>> HABER MERKEZİ

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR