Malatya
Giriş Tarihi : 25-11-2016 18:52   Güncelleme : 25-11-2016 18:52

Bakan Yilmaz: “560 Bin Ögretmeni Biz Atadik”

Bir dizi açilis için Malatya’ya gelen Milli Egitim Bakani Ismet Yilmaz, Malatya Valiligi ziyaretinde “Türkiye’nin yarini bugünden daha iyi olacak. Türkiye’deki egitim standartlari Ingiltere’den, hatta Amerika’dan daha iyi. Bu yil içerisinde 50 bin ögretmen atamasi gerçeklestirildi” dedi. Bakan Tüfenkci ise, Avrupa Parlamentosu’nun almis oldugu karara deginerek, “hep beraber esefle izledik.” Ifadelerini kullandi

Bakan Yilmaz: “560 Bin Ögretmeni Biz Atadik”

Milli Egitim Bakani Ismet Yilmaz, Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci ile birlikte Vali Galip Demirel Ortaokulu ve Yesilyurt Çocuk Trafik Egitim Parkinin açilislarini yaptiktan sonra Malatya Valiligini ziyaret etti. Ziyarette konusan Bakan Yilmaz, Türkiye’de egitimin iyi yolda oldugunu aktararak, “Türkiye’nin yarini bugünden daha iyi olacak, neden? Çünkü egitim iyi yolda da ondan. O yüzden biz bundan memnunuz. Bu konuda herkes farkli seyler söylüyor, biz bazen bu söylenenlere sessiz kaliyoruz, biz bunlara sessiz kalinca bazilari bunu negatif bir durum varmis gibi algiliyor ama yok öyle bir sey. Ben birçok arkadasima söylüyorum, Türkiye’deki egitim standartlari Ingiltere’den daha iyi hatta dün aksam mecliste bir arkadasimizla görüstük Amerika’dan bile daha iyi” dedi.

“2023 HEDEFINE ANCAK EGITIMLE ULASIRIZ”

Bakan Yilmaz, Malatya’nin son derece güzel bir sehir oldugunu ifade ederek, “Ben kendi evime gelmis gibi hissediyorum. Benim için ha Sivas ha Malatya hiçbir farki yok. Ben her zaman söylerim, ‘Allah herkese Darende gibi bir komsu il bazinda söylersek de Malatya gibi bir komsu nasip eylesin” seklinde konustu. Bakan Yilmaz, Milli Egitim Bakanligi olarak egitimde kaliteyi artirmak istediklerini belirterek, “Biz inaniyoruz ki 2023 yili hedeflerimize ancak ve ancak egitimle ulasiriz. Egitim sart, kaliteli egitim daha da sart. Sadece kaliteli egitimi degil ayni zamanda mesleki egitimi de bizim hayata geçirmemiz lazim. Sürdürülebilir kalkinmayi saglamak ve issizligi azaltmak için meslek okullarini açmamiz lazim. Bunun yaninda ikili egitimi de mutlaka kaldirmamiz lazim. Çocuklarimiz sabahin erken saatlerinde okula gidiyorlar ve belli bir süre içerisinde müfredatta verilmesi gereken dersleri çok daha dar bir alanda ve zamanda aliyorlar. Ardindan da bir yaris atina dönüyorlar. Okula çok erken giden çocuk uykusuz kaliyor. Ondan sonra ne sosyal hayati oluyor ne de ailesiyle istedigi gibi vakit geçirebiliyor. Ögrencileri sosyal hayattan koparmamak için mutlaka ikili egitime son vermemiz lazim” ifadelerini kullandi.

“560 BIN ÖGRETMENI BIZ ATADIK”

Bakan Yilmaz, egitimde firsat esitligini AK Parti’nin getirdigini vurgulayarak “Eskiden TEOG’da birinciler hep Istanbul, Ankara gibi büyük illerden çikiyordu. Ama geçen yilin birincileri Van’dan, Sirnak’tan Mus’tan, Agri’dan ve Tunceli’den çikti. Iste firsat esitligi budur, çalisirsaniz ve basarili olursaniz Türkiye’nin en iyi okuluna gidebilirsiniz ve orada istediginiz egitimi alabilirsiniz. Biz 18 milyon ögrencimizin hepsine firsat esitligini saglamak istiyoruz. Bu yil içerisinde 50 bin ögretmen atamasi gerçeklestirildi. Geçmiste bir yildaki ögretmen atamasi bir elin parmagini geçmezdi ama simdi bir yilda 50 bin ögretmen atiyoruz. Su anda 903 bin ögretmen var, 560 binini bizzat biz atadik. Cumhuriyet tarihinde en fazla ögretmen atamasini biz yaptik. En büyük yatirim insana yapilan yatirimdir, egitime yapilan yatirimdir. Egitimde de en büyük yatirim ögretmene yapilan yatirimdir, biz bunu yaptik” dedi.

“MESLEK LISELERI ÜLKEMIZIN KALKINMASI IÇIN ÖNEMLI”

Ziyarette konusan Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci ise Türkiye’nin degismesinde ve dönüsmesinde egitimin büyük bir öneme sahip oldugunu ifade ederek meslek okullarinin önemine vurgu yapti. Bakan Tüfenkci, “Bakanimizin vizyonu ve misyonu çerçevesinde önümüzdeki dönemlerde, 28 Subat sürecinde akamete ugratilan meslek liselerinin tekrardan memleket meselesi olarak ele alinmasi ve yayginlastirilmasi özellikle sanayimizin ara eleman ihtiyacini karsilama noktasinda önemli bir açigi kapatacaktir. Özellikle Türkiye’deki issizlik oranlarina baktigimizda bu gençlerimizin bir çogunlugunun özellikle meslek alaninda kendilerini yetistiremediklerini ve bir vasif elde edemediklerini görüyoruz. Ara eleman noktasina meslek liselerinin hem kalitesini hem de yayginliginin arttirilmasi ülkemizin kalkinmasi için çok önemli” ifadelerine yer verdi.

“AP’NIN ALDIGI KARARI ESEFLE IZLEDIK”

Avrupa Parlamentosu (AP) tarafindan alinan karari da degerlendiren Bakan Tüfenkci, “Avrupa Parlamentosu’nun almis oldugu karari hep beraber esefle izledik. Gerçekten objektiflikten uzak, 15 Temmuz darbe girisimini göremeyen, orada Türk halkinin vermis oldugu mücadeleyi ve sehitleri göremeyen bir yapinin ‘FETÖ ile niye mücadele ediyorsunuz? Bu mücadeleyi birakin’ gibi bir karar almasini gerçekten üzüntüyle karsiliyorum. Basbakanimizin da ifade ettigi gibi bu karar yok hükmündedir bizim için. Çünkü Türkiye kendi güvenligini saglamak zorunda, bunun için de gerek doguda gerekse baska yerlerde devlet otoritesini kurmak zorunda. Baska türlü bu ülkede demokratik anlamda hiçbir kisitlama yok. Bunu ülkemizde bulunan bütün yabancilar biliyorlar” diye konustu.

BAKAN YILMAZ’IN AK PARTI ZIYARETI

Milli egitim Bakani Ismet Yilmaz, Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci ve beraberindeki protokol daha sonra Ak Parti Il Baskani Hakan Kâhtali’yi Makaminda ziyaret etti. Ziyaret sirasinda Malatya’nin yüzde 70’inin Ak Partiye destek verdigini söyleyen Bakan Yilmaz, “Malatya Partimiz açisindan çok önemli. Yapacagimiz çok sey var. Egitim ihmal edilirse her sey ihmal edilmis demektir. Egitime yatirim yapan her seye yatirim yapmis demektir. Egitim iyi gidiyorsa her sey iyi gidiyor demektir. Biz egitime büyük yatirimlar yapiyoruz ve egitimimiz iyi yolda. Ama bazilari hep negatif açidan bakiyor. Elestiri iyidir ama dogrulari da söylemek lazim. Biz dogrulari yaptigimiz için bu milletin yüzde ellisi bize oy veriyor, yüzde 75’i de bize dua ediyor. Iyi yaparsaniz hep yaninizdayiz diyor. Biz iyi seyler yapiyoruz ve bunun da destegini aliyoruz. Bazi eksikliklerimiz muhakkak vardir. Yapilan elestirileri de bir uyarici görerek bu eksikliklerimizi gidermeye çalisiyoruz” ifadesini kullandi. Konusmalarinin ardindan Ak Parti Il Baskani Hakan Kâhtali Bakan Yilmaz’a Hali ve Kayisi hediye etti.