Ekonomi
Giriş Tarihi : 09-06-2021 14:11   Güncelleme : 09-06-2021 17:42

Bakan Yardımcısı Tunç Tarım Sektörü İle Buluştu

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, küresel bir problem olan kuraklığın sektörel etkilerini ve Malatya’da tarım alanında gerçekleşen projeler ile bu projelerin etkilerini değerlendirmek için Sektör Temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantı öncesi konuşan Tunç, ”Kuraklığın getirdiği sonuçları beraberce analiz edeceğiz ve önümüzdeki dönemlerle alakalı hangi tedbirleri almamız gerektiğini istişare edeceğiz” dedi.

Bakan Yardımcısı Tunç Tarım Sektörü İle Buluştu

Bakan Yardımcısı Tunç, Malatya Ticaret Borsası'nda düzenlenen Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada,” Bölgesel toplantıların ilki olarak bugün Malatya’dan başladık. Bakanlığımızın 4 Bakan Yardımcısının sorumlu olduğu 20 ili var. Benim de sorumlu olduğum 20 ilin birincisi olan Malatya’dan başlamış oldu. Hasat dönemine giriyoruz. Bazı yerlerde hasat başladı, bazı yerlerde ise hasat dönemine giriliyor. Meyveler ile alakalı hasat başlamak üzere.  Bu açıdan hem bölgede sizlerle görüşüp, sizin beklentilerinizi, talep ve isteklerinizi ve tavsiyelerinizi almak ve ayrıca bizim yapmamız gereken ama yapmakta geciken konularımızı sizlerden dinlemek,  gelecek ile alakalı neler yapabileceğimizi beklentilerinizin ne olduğunu dinlemek için bir araya geldik. ” sözlerini kullandı.

Küresel bir problem olan kuraklığın Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerini çok etkilediğini belirten Tunç,” Bu yıl anormal bir sene yaşıyoruz. Pandemi gibi dünyayı etkileyen küresel salgını yaşıyoruz. Bu birçok sektördeki faaliyetleri mental olarak etkiliyor. İkinci konu ise kuraklık. Kuraklık krizi küresel bir problem ama en çok bizim bölgemizi Anadolu'yu etkiledi. Daha ziyade ise Doğu ve Güneydoğu ile İç Anadolu bölgesinde çok etkili oldu. Kuraklığın getirdiği sonuçları beraber analiz edelim ve önümüzdeki dönemler alakalı nasıl tedbirler almamız gerektiğini birlikte istişare edelim diye geldik.” diye konuştu.

Toplantıya katılan paydaşlara seslenen Tunç,” Malatya’daki projelerimizi ne aşamadı ve nasıl gidiyor. Bu projeler ile alakalı sonuçları ve etkilerini beraber değerlendirelim istiyoruz. Önümüzdeki dönemlerde hangi projelere ihtiyaç var, hangi projeler isteniyor, bunları beraber değerlendirmek istiyoruz. Sonuç itibarıyla ülkemizin gıda arz güvenliğini sağlamak gibi bir mükellefiyetimiz var. Bu planlamayı yapmak üzere sizlere yakın bir şekilde çalışmaya ihtiyacımız var. Bu konuda beraber tespit ve planlamaları yapmaya çalışacağız.” dedi.

Malatya'daki projeleri yerinde görmek ve yeni neler yapılabilir bunu paydaşlarla görüşmek istediklerini dile getiren Tunç,” Zor bir döneme giriyoruz. Bundan sonra küresel iklimin ülkemizdeki etkilerini bundan sonraki yıllarda da yaşamaya devam edeceğiz. Dolayısıyla bunun ön hazırlığını yapmak üzere aslında yıllardır hazırlıklar yapılıyor ama şimdi kendisini ciddi hissettirmeye başlayınca tedbirlerin daha da ciddiyetle ele alınması ihtiyacı hasıl oluyor. Bu noktada bunu da beraberce tartışalım. Sizlerden beklenti ve taleplerinizi alıp, değerlendirelim istiyoruz. Malatya’daki tarımsal hasılayı daha nasıl büyütebiliriz, halkımızın, milletimizin refahını daha nasıl artırabiliriz, bu konuyu hep beraber tartışacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir talimatı olmuştu. Cumhurbaşkanımız, ekilmedik bir karış toprak dahi bırakamamak gibi bir görev ve ödevle bizi sorumlu tuttu. Sadece Bakanlığı değil, STK’larımızı da görevlendirdi. Dolayısıyla bir karış toprağı boş bırakmamak üzere bütün topraklarımızı, arazilerimizi nasıl işleyebiliriz ve bu arazilerimizi nasıl suyla nasıl buluşturabiliriz ve kamu kaynaklarından vatandaşlarımızı daha nasıl yararlandırabiliriz. Konularını beraberce tartışacağız. Ümit ediyorum ki, verimli çalışma olacak.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla