Malatya
Giriş Tarihi : 14-01-2021 14:09   Güncelleme : 14-01-2021 14:53

Bakan Karaismailoğlu’ndan Tohma Köprüsü Açıklaması

Ankara’da gerçekleştirilen Yenikent – Temelli Açılış Töreninde açıklamada bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Malatya ile Sivas karayolundaki Karakaya Barajı üzerinde stratejik konumda bulunan Tohma Köprüsü’nün 6 Şubat’ta açılacağını müjdeledi.

Bakan Karaismailoğlu’ndan Tohma Köprüsü Açıklaması

Malatya ile Sivas karayolundaki Karakaya Barajı üzerinde stratejik konumda bulunan 517,5 metre uzunluğundaki Tohma Köprüsünün yapımı tamamlandı. Son hazırlıkları yapılan köprü 6 Şubat’ta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımıyla açılacak.

Ankara’da gerçekleştirilen Yenikent – Temelli Açılış Töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren Bakan Karaismailoğlu, yeni yıl hediyesi olarak Yeni Kömürhan Köprüsü’nü açtıklarını 6 Şubatta da Tohma Köprüsünü açacaklarını vurgulayarak, “Yeni yıla dev projeleri bir bir hayata geçirerek başladık. Yeni yılımızın başında daha ikinci gününde, doğu ve batı aksımızdaki 16 İlin geçiş noktası olan Yeni Kömürhan Köprüsü, Bağlantı Tüneli ve yollarını açarak adeta milletimize yeni yıl hediyesi verdik. 27 Ocak’ta Ankara Kızlcahamam-Çerkeş Tüneli’nin, 6 Şubat’ta Malatya Tohma Köprüsü’nün açılışlarını gerçekleştireceğiz. Çok yakında Ankara – Sivas Yüksek Hızlı Trenimizi de hizmete alacağız.” sözlerini kullandı.

Karayolları Genel Müdürlüğünce Malatya-Sivas illeri arasındaki kesimin bölünmüş yol bütünlüğünün sağlanması, daha konforlu ve güvenli bir ulaşımın temin edilmesi amacıyla 2017'de Karakaya Baraj Gölü üzerindeki yapımına başlanan "Tohma Köprüsü Yapım Projesi"nde köprü imalatı tamamlandı.

517,5 metre uzunluğunda ve 16 metre genişliğindeki Yeni Tohma Köprüsü projesiyle ulaşımda standartların artması, güvenli ve konforlu seyahat imkanının tesis edilmesi, aynı zamanda yakıttan, emisyondan ve zamandan kazanımın sağlanması amaçlandı.

Son olarak Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, köprünün yapımında 12 bin metreküp beton, 2 bin 700 ton çelik ile 4 bin 360 metre fore kazık imalatı gerçekleştirildiği belirtildi.

Ebubekir Atilla- A.Vahap Kaygusuz