Genel
Giriş Tarihi : 26-03-2012 16:35   Güncelleme : 26-03-2012 16:35

Bakan Bagis'tan Erdogan-Obama görüsmesine iliskin degerlendirme

AB Bakani ve Basmüzakereci Egemen Bagis, Basbakan Erdogan ile ABD Baskani Barack Obama'nin Suel'de gerçeklestirdigi görüsmeye iliskin, "Görüsme sonrasi iki liderin medya önündeki yaptiklari basin toplantisindaki samimi ve içten yaklasimlar Türkiye ile Amerika arasindaki iliskilerin de uluslararasi baris konusunda atilan ortak adimlarin da ne kadar saglikli oldugunu ortaya koydu" dedi.

Bakan Bagis'tan Erdogan-Obama görüsmesine iliskin degerlendirme

   AB Bakani ve Basmüzakereci Egemen Bagis, Türkiye Müteahhitler Birligi Baskani Emin Sazak'i makaminda kabul etti. Bagis, kabul sonrasi gazetecilerin sorularini cevapladi. Bir gazetecinin "KKTC yönetimi, Rumlarin AB Dönem Baskani olacagi 1 Temmuz'da Kapali Maras'i tek tarafli olarak Türk tarafinin kontrolünde yerlesime açmak için çalisma baslatti. KKTC Cumhurbaskani Dervis Eroglu'nun ziyaretinde bu konu gündeme geldi mi?" sorusuna Bagis, "Sayin Dervis Eroglu'nun ziyaretinde ben kendisiyle görüsmedim. Böyle bir projeden de benim bilgim yok. Öyle bir projeden de benim bilgim yok. Öyle bir sey varsa da Sayin Basbakanimiz gerekli gördügü zamanda gerekli açiklamalari yapar" cevabini verdi. 
Bakan Bagis, Basbakan Erdogan'in Nükleer Güvenlik Zirvesi için bulundugu Güney Kore'nin baskenti Suel'de ABD Baskani Barack Obama ile yaptigi görüsmeye iliskin olarak da, "2 saate yakin süren son derece yararli bir görüsme oldugunu sizler gibi ben de takip ettim. Özellikle görüsme sonrasi iki liderin medya önündeki yaptiklari basin toplantisindaki samimi ve içten yaklasimlar Türkiye ile Amerika arasindaki iliskilerin de uluslararasi baris konusunda attigimiz ortak adimlarin da ne kadar saglikli oldugunu
ortaya koydu. Sayin Basbakanimiz yurda döndükten sonra detayli bilgilendirmeyi yapacaktir" diye konustu. 

"HEYBELIADA RUHBAN OKULU'NUN AÇILMASINI TÜRKIYE IÇIN TEHDIT OLARAK GÖRMÜYORUM" 
   Baska bir gazetecinin "Yunan basininda Ruhban Okulu'nun açilmasina yönünde bir karara varildigi ve bunun Obama ile paylasildigi yönünde haberler var. Bunu nasil degerlendiriyorsunuz?" sorusuna Bagis, "Bu konu Türkiye ile Amerika arasindaki bir konu olmaktan çok, bizim is mevzuatimizla alakali. Tabii ki Ruhban Okulu'nun açilmasi insan haklari açisindan, bizim ülkemizin Ortodoks vatandaslarin din adami ihtiyacini karsilamasi açisindan önemli bir konudur. Ama bu adimlari atarken her ne kadar mütekabiliyet sartina bagli olmasa bile Yunanistan'in da es zamanli olarak iyi niyet adimlarinin çok önemli olacagini vurgulamistim. Bu çerçevede Sayin Basbakanimiza defalarca söz verdiklerine sahit oldum. Sayin Papandreu'nun, Sayin Karamanlis'in gerekli adimlari atamamis olmasi aslinda konunun nerede tikandigini ortaya koymaktadir" cevabini verdi. 
   Bati Trakya'da yasayan Müslüman Türklerin ve Türkiye'de yasayan Ortodoks vatandaslarin sorunlarinin ortadan kalkmasini istediklerini belirten Bagis, bu çerçevede Türkiye'nin iyi niyetini ortaya koydugunu ifade etti. Bagis, Türkiye'nin bu konuda çok önemli adimlar attigina dikkati çekerek, AB standartlarinda bir demokrasi olmasi gereken Yunanistan'in da kendi sorumluluklari bilincinde hareket etmesi gerektigini vurguladi. Bagis, "Ben Heybeliada Ruhban Okulu'nun açilmasini Türkiye için tehdit olarak
görmüyorum. Bu Türkiye için bir zenginlik olacaktir. Ama dedigim gibi bu konularda tesvik edici adimlarin da atilmasini her zaman yararli görüyorum" dedi. 
Bagis, Sam Büyükelçiligi'nin kapanmasina iliskin olarak, bu konuda Basbakan Erdogan'in gerekli açiklamalari yaptigini ve büyükelçiligin güvenlik sebepleri nedeniyle faaliyetlerine ara verdigini ifade etti.