Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-12-2021 07:14   Güncelleme : 14-12-2021 07:14

Baharat Fiyatları Yükseldi

Malatya’da aktarda satılan onlarca ürün geçen seneye oranla yüzde 100'e yakın zamlandı. Ihlamur, papatya ve tarçın ve zerdeçal gibi ürünlerin fiyatı yüzde 100’e yakın oranda zamlanırken, diğer ürünlerde ise bu oran yüzde 50 seviyelerini gördü.

Baharat Fiyatları Yükseldi

Karabiberden yenibahara, karanfilden tarçına kadar birçok baharat, dolarla ithal ediliyor. ‘Sattığımızı yerine koyamıyoruz’ deyimi gerçek oldu. Geçen seneye göre daha az iş yaptıklarını belirten aktarlar, dövizdeki artıştan olumsuz etkilendiklerini söyledi.

Brezilya’nın kahve üretim merkezlerinde yaşanan don olayları, Pandemi ve döviz kurundaki hareketlilik sebebiyle kahve fiyatları uçtu. Haziran ayında kilosu 30 lira olan kahve, şu anda kilosu 150 liraya yükseldi. İthal ürünü olan tarçın Vietnam, Endonezya ve Çin’den temin ediliyor. Brezilya ve Meksika’dan getirilen ve kilosu 70-80 lira bandında olan karabiberin fiyatı 150 liraya yükseldi. Kilosu 120 olan kabuk tarçının kilosunun 200 liraya çıktığı görüldü.

Yaz sezonu boyunca kilosu 30 lira olan limon tuzunun fiyatı Eylül-Ekim aylarında tırmanışa geçti. Zeytin turşusu yapılacak dönemde ham maddesi dışarıdan gelen limon tuzu da dolardan nasibini aldı. Limon tuzunun kilosu 100 lirayı buldu.

Kışın vatandaşların fazlaca tükettiği doğal ürünlerin fiyatı bu yıl, geçen kışa oranla oldukça arttı. Zamların temel nedeninin bu ürünlerin ithal edilmiş olmasına bağlayan Esnaf Mustafa Güneş, döviz kurundaki yükseliş nedeniyle fiyatların da yükselişe geçtiğini söyledi.

Kış aylarında tüketilen ürünlerde özellikle fiyat artışının yaşandığını belirten Güneş,” Endemik bitki bakımından her ne kadar Avrupa’da olmayan birçok ot ülkemizde yetişse ve Türkiye bu konuda bir cennet olsa da, yeterli gelmiyor. İnce aktar diye tabir ettiğimiz otlar ve tohumlar yurtdışından geliyor. Zencefil, zerdeçal, havlıcan, tarçın, karanfil, süt tozu, kahve, Türk kahvesi ve kırık aktariyeler; sarı halile, karahalile, zulumba, sinameki, açlık otu, ekinezya, kebabiye, akırı karha gibilerinin birçoğu yurtdışından geliyor. Bunlar vücudu kızıştırmakta, öksürüğe, bronşite, nefes darlığına iyi gelmekte ve kış aylarında ülkemizde çok miktarda tüketiliyor. Karanfil, tarçın, zencefil ve zerdeçalı Türkiye’de istesek de yetiştiremiyoruz. Bu ürünler Hindistan, Vietnam, Sri Lanka, Papua Yeni Gine, Madagaskar gibi ülkelerde çok rahat yetişiyor, ancak bizim ülkemizde yetişmesi imkânsız. Bu yüzden bu ürünleri ithal etmek durumunda kalıyoruz. Ürünlerdeki fiyat artışları bizlerin de işine gelmiyor. Aldığımız ürünleri tekrar yerine koyamıyoruz. Bundan sonraki süreçte ne olacak bilemiyoruz.” dedi.

>>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER