Dünya
Giriş Tarihi : 26-10-2013 11:54   Güncelleme : 26-10-2013 11:54

Bagis, 'Islam dünyasinin en büyük sorunu birlesememektir'

Avrupa Birligi Bakani ve Basmüzakereci Egemen Bagis, Islam dünyasinin en büyük sorununun birlesememek oldugunu belirtti.

Bagis, 'Islam dünyasinin en büyük sorunu birlesememektir'

Avrupa Birligi (AB) Bakani ve Basmüzakereci Egemen Bagis, Islam dünyasinin en büyük sorununun birlesememek oldugunu belirterek, “Bugün bizim en büyük sorunumuz, ortak paydalarda birlesebilecegimiz bu gibi hosgörü platformlarinin eksikligidir” dedi.
Bakan Bagis, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafindan Haliç Kongre Merkezi’nde gerçeklestirilen “Uluslararasi Helal Akreditasyon Forumu’na (IHAF 2013)” katildi. Forumda konusan Bagis, “Simdi bu katilimlarin devamini saglamak, gelecegimiz adina bizi sevindiriyor. Bu toplantiyi farkli sehirlerde yapabilirdik ama Istanbul’da verilen bir mesaj, alinan bir karar hem doguyu hem batiyi hem geçmisi hem de gelecegi kapsan ferman hükmündedir. Çünkü Istanbul batinin dogusu, dogunun da batisidir” ifadelerini kullandi.
Çogunlugu Müslüman olan ülkeler veya Müslüman nüfusa sahip ülkelerdeki helal belgelerinin taninmasi noktasinda bir birliktelige sahip olunmadigini ifade eden Bakan Bagis, “Islam dünyasinin arasina sizmis tefrika ve parçalanmislik hali bugün helal belgelendirme alaninda da kendini açikça göstermektedir” dedi.
Helal akreditasyon konusunda Islam aleminde birlikteligin saglanmasi, Müslüman ülkelerin arasinda ticaretin gelistirilmesi ve yeni is alanlarinin dogmasi için bir siçrama tahtasi yaratmaliyiz. Biz diyoruz ki; bu forumu gelecege kardeslige, insanligin selameti için bir siçrama tahtasina hep birlikte dönüstürelim” dedi.

“YA BISMILLAH DIYEREK KAPILARI AÇMAMIZ LAZIM”
2020 yilinda dünyadaki Müslüman insan sayisinin 2 milyari geçmesinin beklendigini belirten Bakan Bagis, “Halihazirda bir buçuk milyarlik bir ümmetten bahsediyoruz. Bu ayni zamanda büyük bir Pazar, önemli bir güçtür. Helal ürün ve belgelendirme konusunda büyük bir hacim vardir. Kimine göre dünya çapinda 3 buçuk trilyon dolar, çok büyük bir miktardir. Ya biz bu rakamlari ciddiye alip, hesabimizi, kitabimizi yapar helalinden kazanlar oluruz ya da bu basit tefrikalarin bize galip gelmesine izin veririz ve önümüzdeki bu büyük firsat bize haram olur. Bu konuda geçmis yillarda yanlis adimlar atilmissa da, simdi 'Ya Bismillah’ diyerek kapilari açmamiz lazim” seklinde konustu.
Bizim inancimizda istisarenin en iyi sekilde çalistirilmasi ve birlikte bir adim atilmasi gerektigini vurgulayan Basmüzakereci Egemen Bagis, “Belgelendirmede çok basliligin, denetimsizlik ve basibos bir yapilanmanin helal prosedürlerin izlenmemesindeki egitim eksikligini önüne beraber geçmeliyiz. Helal ürünlerin denetimi altinda dolasabilecekleri serbest bir ‘Helal Sengen’ veya ‘Helal Gen’ ag olusturmamiz ve bu büyük ticari potansiyeli bütün ümmet olarak birlikte degerlendirmemiz gerekiyor. Müslüman ülkelerin arasindaki ticaretin canlandirilmasi çok önemlidir” dedi.

“GÜN HESAPLASMA DEGIL, HELALLESME GÜNÜDÜR”
Bugün helal ticaretin ürünün yüzde 18’ini Islam Isbirligi Teskilati üyeler arasinda gerçeklesirken, helal ürünlerin yüzde 82’sini Müslüman olmayan ülkeler ticaretini gerçeklestirdigini kaydeden Bakan Egemen Bagis, “Bu ayip bize yeter. Biz baskalarini suçlamadan evvel igneyi kendimize batirtmak durumundayiz. Gün hesaplasma günü degil, helallesme günüdür. Farkliliklarimizi bir kenara koyup, ortak paydalarimiz, ortak çikarlarimizi ortaya koyarak birlikte çalismanin ve birlikte üretmenin vakti gelmistir” seklinde konustu.

“BIZIM HEDEFIMIZ G-8’I D-8 SEVIYESINE GETIRMEK OLMALIDIR”
Gelismekte olan Müslüman D-8 ülkelerinin arasindaki hacim grafigi her geçen gün yükselis kaydettigini söyleyen Bakan Bagis, “Fakat diger ülkelerin potansiyeli ile kiyaslandigi zaman bu rakamlarda devede kulak kalir. Bizim hedefimiz G-8’i D-8 seviyesine getirmek olmalidir. 1997 yilinda sadece 15 milyon dolar olan bölge içi ticaret hacmi 2012 yili itibariyle 148 milyon dolara ulastiysa dogru yolda ilerliyoruz ama yetmez. 2008-2018 yillari içerisinde öngörülmüs D-8 haritasina göre bölge için ticaretin 2018’de 500 milyar dolarlik bir hacme ulasmasi hedeflenmektedir. Bu noktada Islam Isbirligi Teskilati içerisindeki ticareti güçlendirmemiz ve yüzde 18’i çok daha yüksek oranlara çikartmak hepimizin boynunun borcudur. Bize ait olan bir konu, bize yabanci olanlar tarafindan eger idare ediliyorsa, bizim helal buldugumuz ürünlerin yüzde 80’i Müslüman olmayan ülkelerin kontrolündeyse zaten aynaya bakmamiz gerektigini sizde kabul edersiniz” ifadelerini kullandi.

“ISLAM DÜNYASININ EN BÜYÜK SORUNU BIRLESEMEMEKTIR”
Bugün Islam dünyasinin en büyük sikinti çektigini kavramlarin mal, mülk ve petrol olmadigini kardeslik dili, empati ve adalet oldugunu kaydeden Basmüzakereci Bagis, “Bugün bizim en büyük sorunumuz, ortak paydalarda birlesebilecegimiz bu gibi hosgörü platformlarinin eksikligidir. Iste bu noktada SMIIC tarafindan kurulan akreditasyon komitesi de, tohuma atilan ulusal çapta bir uygunluk mekanizmasinin burada gelistirilebilecegini düsünüyorum” diye konustu.
Konusmalarin ardindan Basbakan Recep Tayyip Erdogan IHAF 2013 Forumu’na video mesajiyla katildi.
Birçok farkli platformlardan uzmanlari bir araya gelecegi IHAF 2013 Forumu’nda, standardizasyon ve akreditasyon konulari tartismaya açilacak. Helal belgelendirme konusunda da ortak ve harmonize standartlarin olusturulmasina çalisilacak. IHAF 2013 Forumu yarin aksam sona erecek.