Malatya
Giriş Tarihi : 05-02-2017 17:30   Güncelleme : 05-02-2017 17:30

Bagimlilikta En Kritik Dönem Ergenlik

Bagimlilikta ailelerin çocuklarinin bagimli olup olmadigini anlamalari için dikkat etmesi gerektigi seyler olduguna ve bunun da en önemli meseleler arasinda olduguna vurgu yapan AMATEM sorumlusu Cumurcu, “Bazi aileler çocugun bagimli oldugunu fark edemiyor. 2-3 yil geçiyor daha sonrasinda fark ediyorlar bu da vakit kaybi oluyor çocuk için aileler için. Aileler çocukta özellikle ergenlik döneminde davranis degisiklikleri baslamissa, daha sinirli, daha öfkeli, daha saldirgan davraniyorsa, çocugun arkadas çevresi degisti ise tüm bunlar dikkat edilmesi gereken seyler.” dedi

Bagimlilikta En Kritik Dönem Ergenlik

Rahime Gül Erbas ( Özel Haber)

Madde bagimliligi çagimizin en önemli sorunlarindan. Ne kadar erken tedavi edilirse o kadar kolay kurtulma sanslari var. Bu durumda ailelerin hayati öneme sahip oldugunu ifade eden Inönü Üniversitesi Saglik Birimleri Fakültesi Dekani ve ayni zamanda AMATEM sorumlusu Hatice Birgül Cumurcu sunlari dile getirdi: “ ailelerin çocuklarda nelere dikkat etmeleri gerektigi bence en önemli meseleler arasinda. Bazi aileler çocugun bagimli oldugunu fark edemiyor. 2-3 yil geçiyor daha sonrasinda fark ediyorlar bu da vakit kaybi oluyor çocuk için, aileler için.  Aileler çocukta özellikle ergenlik döneminde davranis degisiklikleri baslamissa, daha sinirli, daha öfkeli, daha saldirgan davraniyorsa, çocugun arkadas çevresi degisti ise, ailenin tanimadigi farkli kisilerle arkadaslik ettigi görülüyorsa, eve daha geç geliyorsa, arkadaslari ile çocuk disarida daha çok vakit geçiriyorsa, eve geldiginde daha öfkeli oluyorsa, anne ile baba ile kavga yapiyorsa tüm bunlar dikkat edilmesi gereken seyler. Madde kullanimini aileye düsündürtebilecek davranislar. Çocuk kendi odasina kapanip odada yalniz kaliyorsa, saatlerce odasindan çikmiyor, evdekilerle pek konusmuyorsa ya da tuvalete, banyoya girip saatlerce orada vakit geçiriyorsa bunlarda bizi süphelendiren davranislar. Bir süre sonra çocugun kendi öz bakimi da azalmaya basliyor. Giyinmesine, temizligine özen göstermemeye basliyor, tirnaklar daha uzun bir sekilde karsimiz gelebiliyor. Gözler kizarik bir sekilde olabiliyor, gözaltlari çökük bir sekilde olabiliyor. Üzerinden kiyafetlerinden farkli maddeler çikabiliyor. Bunlar da yine dikkat edilmesi gereken seyler. Hatta daha da ileri gidip ailenin verdigi para yetmemeye basliyor, aileden para çalmaya basliyor. Böyle bir durumla karsilasan aile uyanik olup bunu bir psikiyatriste götürmesi gerekiyor. Bizlerden yardim almasi gerekiyor. Ailenin en önemlisi özellikle ergenlik döneminde çocugun yaninda olmasidir. Ona destek olmasi, sikintilarini paylasmasi gerekiyor. Okul çevresini arkadas çevresini tanimasi gerekiyor. Artik benim çocugum büyüdü o istedigini yapar diye basibos birakmamak gerekiyor.”

BIR KRIZ ANINDA NELER YAPILMALI

Madde bagimlilarinin kriz anlarinda neler yapilmasi gerektigini Cumurcu söyle ifade etti: “Böyle bir durumda daha sinirli, daha öfkeli olabiliyorlar bagimlilar. Birilerine vurma egilimleri olabiliyor. Onu ikna edip ‘Istersen gel bir yardim alalim, öfken çok artmis ya da iliskilerinde biraz sikintilar var bir destek alalim’ deyip bize ikna ederek getirmelerini öneriyoruz. ‘Sana yardimci olalim, bira daha bu sikintini azaltalim gidip destek alalim’ diye ikna etmeleri en mantikli yöntem. Çok zorda kalirsa polis olabilir güvenlik görevlileri olabilir aile bunlara basvurabilir. Psikoz dönemlerinde söz ile ikna zor oldugu için güvenlik güçlerinden yardim alabiliyorlar.”