Malatya
Giriş Tarihi : 19-12-2016 18:51   Güncelleme : 19-12-2016 18:51

“Bagimlilik Hemsireligi” Ders Olarak Okutulmali

Madde bagimliligi ile mücadelede en önemli asamalardan birinin bu alanda çalisan donanimli saglik çalisani oldugunu belirten uzmanlar, “Bagimlilik Hemsireligi”nin bagimlilikla mücadeledeki önemine dikkat çekti. Antalya’da gerçeklestirilen 10. Ulusal Alkol ve Madde Bagimliligi Kongresi’ndeki bir panelde de “Bagimlilik Hemsireligi” masaya yatirildi. Uzmanlar, madde kullaniminin önlenmesi, bakimi ve yönetimi konularinda tecrübeli hemsirelerin içinde yer aldigi, yetkili isgücü talebine ihtiyaç duyulduguna vurgu yapti.

“Bagimlilik Hemsireligi”  Ders Olarak Okutulmali

Üsküdar Üniversitesi Bagimlilik Uygulama ve Arastirma Merkezi ve Bagimlilik Psikiyatrisi Dernegi’nin düzenledigi 10. Ulusal Alkol ve Madde Bagimliligi Kongresi’nde, psikiyatride tani ve tedavinin geldigi son nokta, yeni yaklasimlar psikiyatri dünyasinin önde gelen isimleri ile masaya yatirildi. Bu sene “Bagimlilik sarmali: Biyopsikososyal modelde bagimlilik” temasiyla onuncu kez düzenlenen Ulusal Alkol ve Madde Bagimliligi Kongresi’nde bagimlilik tedavisinde çok önemli bir yeri olan “Bagimlilik Hemsireligi” de ele alindi. Üsküdar Üniversitesi NPISTANBUL Hastanesi Bashemsiresi Dilek Özdemir, “Bagimlilik Hemsireliginde Türkiye’de ve dünyada yapilan çalismalar” baslikli sunumunda dünyadan ve ülkemizden örnekler vererek bu alanda duyulan ihtiyaci dile getirdi.

TÜM ASAMALARDA ÖNEMLI GÖREVLERI VAR

Uyusturucu ve alkol kullaniminin yayginlasmasi ile beraber özellikle tedavi asamasinda görev yapan hemsire ve saglik çalisanlarina olan ihtiyacin arttiginin altini çizen Özdemir, “Madde kullaniminin önlenmesi, bakimi ve yönetimi konularinda oldukça tecrübeli hemsirelerin içinde yer aldigi ve yetkili bir isgücü talebini ortaya çikarmis durumdadir. Bagimlilik saha çalisani hemsireler; koruma, önleme, tedavi ve rehabilitasyon asamalarinin tamaminda yer almaktadir. Bu sürecin ekip çalismasi içinde yürütülmesi oldukça önemlidir. Bu ekipte de bakim verici rolüyle hemsire oldukça önemli ve yetkin bir role sahiptir. Bunun içindir ki bu alanda çalisan hemsirelerin alkol ve maddelerin etkilerini, yoksunluk ve entoksikasyon belirtilerini ve bagimlilik tedavisinin temel ilkelerini iyi bilmeleri, iyi bir gözlemci olmalari gerekmektedir. Ayrica nüks önleme tedavilerinde yer almalari ve toplum temelli çalismalarda yer almalari önem tasimaktadir” diye konustu.

 

“BAGIMLILIK HEMSIRELIGI” DERS OLARAK OKUTULMALI

 

Türkiye’de bu alanda hizmet veren, donanimli, uzman hemsire sayisinin yeterli olmadigini belirten Özdemir, Bagimlilik Hemsiresi’ ne olan ihtiyacin karsilanmasi için bu alandaki egitimin kalitesinin artirilmasi gerektigini söyledi. Dilek Özdemir, bu alanda yapilmasi gerekenler konusunda su tavsiyelerde bulundu:

“Lisans düzeyinde hemsirelik ögrencilerinin egitim içeriklerinde bagimlilik hemsireligi dersinin olmasi, hemsirelik ögrencileri ve bagimlilik kliniklerinde çalisan hemsirelere demonstrasyon ile vaka analiz toplantilarinin yapilmasi, ülkemizde bagimlilik birimlerinin artirilmasi, önemli bir ekip üyesi olan bagimlilik hemsirelerinin yetistirilmesi, Bagimlilik Hemsireligi’nde, hastalarin komorbite hastaliklari, davranis patolojileri de göz önüne alinarak; bilissel davranisçi terapiler ve motivasyonel görüsme gibi teknikler ile ilgili süpervizyon almalari, özellikle okul sagligi hemsirelerinim bagimlilik konusunda bagimlilik hemsireleri tarafindan süpervizyon almalari, nüks önleme tedavilerinde relapslarin önlenmesinde bagimlilik hemsirelerinin katilimlarinin saglanmasi, toplum ruh sagligi merkezlerinde çalisan hemsirelerin madde kullanimi ve bagimlilik ile ilgili süpervizyon almalari, degisen dünya ve göç hareketleri dikkate alinarak hemsirelerin bu yöndeki gücünün artirilmasi. Özellikle göç eden insanlarin ruhsal travmalari ve buna bagli madde bagimliligi potansiyellerine yönelik koruyucu önlemler içinde bagimlilik hemsirelerinin var olmasi.  Internet bagimliligi ile ilgili çalismalarda hemsirelerin de olmasi büyük önem tasimaktadir.”

OKUL VE AILE SAGLIK MERKEZINDEKI HEMSIRELER ÖNEMLI!

Özellikle aile saglik merkezi ve okul hemsirelerine bagimlilikta mücadelede önemli görevler düstügünü ifade eden Üsküdar Üniversitesi NPISTANBUL Hastanesi psikiyatri uzmani Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, bu alanda fikir sahibi hemsirelerin karsilarina gelen hastalari daha iyi yönlendirebilecegini söyledi. Bu ilk adim olacaktir diyen Erkmen, özellikle okul hemsirelerinin çocuklar arasindaki bagimlilik riskini vakit geçmeden fark edip gereken yerlere bilgi vermesinin bagimlilik tedavisinde önemli oldugunu kaydetti. Ayni durum aile sagligi merkezinde görevli hemsireler için de geçerli diyen Erkmen, baska sebeplerle gelen insanlarda bagimlilikla ilgili ip uçlar oldugunu, bunu hemsirelerin fark edip ilgili yerlere iletebilecegine de dikkat çekti. Üniversitelerde hemsirelik egitimine mutlaka bagimlilik hemsireligi dersleri koyulmasi gerektigini belirten Erkmen, bazi hemsirelerin sertifikaya yönelik egitimler verilmesinin önemine vurgu yapti.