Malatya
Giriş Tarihi : 04-01-2018 15:20   Güncelleme : 04-01-2018 15:20

Bagimliligi Engelleme Konusu Anlatildi

Malatya Büyüksehir Kent Konseyi Kadin Meclisi kadin bilinçlendirme programlarina bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda Büyüksehir Kent Konseyi Fethi Gemuhluoglu konferans salonunda düzenlenen programda, Kadin Meclisi üyelerine Inönü Üniversitesi Iletisim Fakültesi Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Baris Yilmaz tarafindan “Bagimlilik” konusu anlatildi

Bagimliligi Engelleme Konusu Anlatildi

Çocuklarin bagimlilik dönemlerinde genel olarak her seye itiraz ettiklerini ve asi olduklarini dile getiren, Doç. Dr. Mehmet Baris Yilmaz, bu dönemlerde çocuklarin genellikle ailesinden çok arkadas çevrelerini dinledigini söyledi. Yilmaz, “Asilikle ilgili çocuklarin o yapilarini kirmak için çocuklarimizla arkadas gibi olmaliyiz. Yani size bütün dertlerini anlatmalarini saglayin ve çocuklariniza sunu söyleyin; her ne yaparsan yap, ne kadar kötü olursa olsun ben senin annenim ben senin babanim, belki ilk basta biraz tepki gösterebilirim veya kizabilirim ama sonra o isin çaresi için elimden geleni fazlasiyla yaparim. Çünkü sen benim evladimsin ve senden daha degerli hiç kimse yok, sen kötü bir sey yapmis olsan da ben senin arkanda dururum ama yeter ki gel bana anlat diyerek çocuklarimizi koruyabiliriz” dedi.

ONLARI IYI ANALIZ ETMELIYIZ”

Yilmaz, çocuklarimizi bagimliliktan korumak için, onlari iyi analiz etmemiz gerektigini belirterek “Dönem dönem agresif hareketler gösteriyor mu? Ani patlamalari oluyor mu? Çocugumuzun arkadas çevresi kimlerden olusuyor? Ailesiyle eskisi kadar zaman geçiriyor mu? Bunlarin hepsi birer bagimlilik göstergesidir. Bunlari iyi analiz etmemiz gerekiyor” dedi. Madde kesildiginde veya azaltildiginda fiziksel veya ruhsal olarak bazi yoksunluk belirtilerinin ortaya çiktigini söyleyen Yilmaz, bunlardan bazilarinin; saldirganlik, bas dönmesi ve gözalti morluklari oldugunu ifade etti. Program sonunda Kadin Meclisi üyeleri bagimlilik belirtileri ve bagimliligi engelleme konulari hakkinda Inönü Üniversitesi Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Baris Yilmaz’a sorular sorarak sunumlarindan dolayi tesekkür ettiler.